"Neviditeľný" profesionál.

Autor: Dušan Koniar | 9.2.2012 o 9:15 | (upravené 9.2.2012 o 9:29) Karma článku: 7,62 | Prečítané:  800x

Pomáhajú iným a pomáhajú tým aj nám. Občas ich vídame v meste, v dopravných prostriedkoch za vodičom majú svoju ikonu- vodiaci pes, miesto pre nevidomého.

 

Kedysi dosť dávno som čítal veľmi peknú knižku Ema a ja, o dievčati čo postupne strácalo pre vrodenú chybu zrak, až ostala nevidomá a Ema bol jej vodiaci pes. Kniha končí veselo- smutne, dievča sa podarilo operovať a napraviť jej zrak, Emu musela vrátiť aby pomáhala niekomu inému.

Dej sa odohrával v Londýne, možno v sedemdesiatych rokoch a samozrejme, mnoho orientačných informácií, napríklad v obchodnom dome bolo aj v braillovom písme.

 

To asi o Bratislave povedať nemožno. Pred pár mesiacmi som prechádzal popod novostavbu administratívnej budovy na Hodžovom námestí, je tam akýsi krytý koridor medzi Panenskou ulicou a ulicou Palisády so vstupom do podchodov.

Skoro tak rýchlo ako ja išla aj mladá žena a vodiaci pes, čierny labrador s bielym postrojom. Tá žena išla bez bielej paličky a tak suverénne, že som ju považoval za cvičiteľku a nie za nevidomú. Pred prechodom pre chodcov cez Palisády na ktorom sme mali zelenú, som si všimol visiace lano z fasády, možno umývali okná.

 

Ja som prešiel bez obzretia, ale labrador nie, zaregistroval prekážku- lano a ostal stáť. Prechod má aj zvukovú signalizáciu a mladá žena sa pýtala svojho sprievodcu:

„No čo je, čo sa deje?“

Vtedy som pochopil, že je nevidiaca, ale skočila už červená a zmenila sa aj zvuková signalizácia. Pristavila sa pri nej nejaká pani a vysvetlila jej, čo psa zastavilo. Aj cez ulicu som na tej pani videl ako sa presne ako ja uznanlivo usmieva na labradora.

Ostal mi z toho veľmi dobrý pocit, asi prvý krát som sa na postihnutého nepozeral súcitne, ale s obdivom.

A že o dianí na Hodžovom námestí niet čo pozitívne napísať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Toto už je vojna civilizácií

Prvé Trumpove dni v úrade favorizujú skeptické predpovede.


Už ste čítali?