Chlapci na Kráľovej hore

8.5.2012 o 1:48 (upravené 8.5.2012 o 2:26) | Karma článku: 6.39 | Prečítané  816-krát

Petícií sa už pospisovalo a odovzdalo dosť na to, aby kompetentní aj zainteresovaní pochopili, že zástavbou Kráľovej hory nad Dlhými Dielmi veľa radosti nenapáchajú. Ani magistrát ani developer tu ale nie je preto, aby nám vyčaril ak nie úsmev na tvári, tak aspoň dôvod na spokojné prikývnutie hlavou.

 

Snáď na tisícky sa vyšplhal v Bratislave počet nepredaných a asi aj nepredajných bytov. Na desaťtisíce sa rátajú štvorcové metre ničoho v administratívnych a obchodných priestoroch, ktoré sú buď prázdne, alebo sa tam nájomníci prestriedaju aj piati za rok a znovu je to zaprášené, rozostavané nič. Parkovacích miest je chronický nedostatok, komu v skutočnosti a v reálnom čase patria pozemky nevie ani tá príslovečná divá sviňa, o riešení dopravnej situácie sa mláti prázdna slama už, obrazne povedané, piata „štvorročnica“. Primátor, minister, pánboh, na Slovensku je to jedno, rozhoduje tu niekto iný, ako ten, čo sa pre možnosť rozhodovať v mene občanov a v ich prospech vyškieral na nich z bilbordov.

Že volení zástupcovia a nomenklatúrne dosadení úradníci nemajú v sebe kúsok profesionálnej cti, na to som si už zvykol. Tiež na to, že musím dodať to obligátne- česť výnimkám. Ale neviem pochopiť, ako môže niekto podnikať s vedomím, že výsledok jeho práce prináša iba šomranie, nadávky, otázky a kauzy, o ktorých už asi dopredu vie, že budú zametené pod stôl.

Neviem si spomenúť, ktorý urbanistický alebo stavebný zásah v Bratislave za posledné polstoročie dosiahol taký stav, že dodnes sú s ním užívatelia aj širšie okolie permanentne spokojní. Možno niektoré obytné štvrte, možno len preto, že sa do nich ešte nikto nezahľadel a nezačal kalkulovať. Ani výstavba „Manderláku“ na okraji historického jadra nebola najšťastnejšia myšlienka, ale ktorý z dnešných „mäsiarov“ si je istý, že o polstoročie jeho barabizňa natoľko zľudovie, ba či ešte bude stáť. Developerské spoločnosti sa cítia div nie ako stavitelia katedrál, zo stredovekej terminológie je im ale najbližšie klietka hanby.

Kráľovú horu mám toť pod nosom, bol som tam xkrát a ešte sa mi nezunovala. Nepatrí mi, tak ako nepatrí vám, mojim či vašim susedom, napriek tomu, chcú nám ju zobrať. Nezbláznim sa, nájdem si iný kus lesa, radšej už nie CHKO, to je asi nanič vizitka. Len mi bude ľúto, že tam už neuvidím napríklad to, čo 14.11.2010, v obyčajný pekný deň v Bratislave,

a.jpg

keď sa ľubovolná rodinka vybrala na krátky výlet za paneláky a na pozadí jesennej prírody som z tých zopár fotiek niečo povyrezával.

b.jpg

Odložíte bicykel, dáte si pozor, či vám nenaskočil rakúsky operátor a zavoláte si, kým niekto druhý vás pri tom zveční. To len kvôli tomu peknému dňu a suchej tráve okolo, na sídlisku by to nerobil.

c.jpg

Prídete sem s kočíkom a malým dieťaťom, tým odrastenejším je tu ale najlepšie.

d.jpg

Chlapec akoby vhupol do obrazov "peredvižnikov" ...

e.jpg

...či impresionistov.

f.jpg

Otca tá hra evidentne baví tiež,

g.jpg

pretože je stále chlapcom, aspoň na lúke áno.

h.jpg

Je silný vietor a napnutá šnúra dáva chlapcovi zabrať.

i.jpg

A potom musí otec pomáhať vymotávať draka z konárov.

j.jpg

Konečne sa to už naučil a behá po lúke s drakom.

k.jpg

Otec sa vrátil k ženám, ale ešte kontroluje priebeh letu.

l.jpg

Zdá sa, že je všetko v poriadku...

m.jpg

...a máme za sebou ďalší pekný deň.

 

Hlavné správy

TECH.SME.SK

Útok, ktorý zhodil americké dvojičky? Ako to bolo s 9/11 naozaj

Je to asi najobľúbenejšia konšpiračná teória súčasnosti.

KOSICE.KORZAR.SME.SK

Pre košického župana Trebuľu kupujú auto za 100-tisíc eur

Terajšie audi je podľa župy opotrebované. V novom chce mať aj 14 reproduktorov.

PRIEBEŽNE AKTUALIZOVANÉ

Tisícka ľudí v Košiciach protestovala proti korupcii

Park s Paškovou rezidenciou vymenili za Hlavnú. Dav skandoval: Fico, odstúp.


Už ste čítali?