Hliník odjel do Humpolce...

Autor: Dušan Koniar | 19.9.2012 o 11:50 | (upravené 19.9.2012 o 12:11) Karma článku: 8,41 | Prečítané:  602x

opakuje stále Zdeněk Srstka v známej českej komédii. Ja stále ešte triedim fotografie z Francúzska, čo to zisťujem a dozvedám sa. Napríklad, že hliník, vlastne jeho ruda bauxit, dostala meno podľa miesta svojho nálezu. V roku 1821 ju objavil Pierre Berthier neďaleko malebného mestečka rozloženého v skalách juhofrancúzskeho masívu Les Alpilles. Neďaleko Les Baux de Provence.

 

Mestečko je takmer ľudoprázdne, uvádza sa počet 421 obyvateľov v roku 2009. Kedysi ich bolo omnoho viac, V roku 1793 napríklad 3531, prečo sa ale vyľudnilo som sa nedozvedel. Samozrejme, turistický ruch ho zapĺňa a obyvatelia žijú viac v nových domoch pod stredovekým mestom. V pôvodnom meste som nepostrehol niečo ako bývanie, ale môžem sa mýliť.

001.JPG

Mesto malo vďaka svojej polohe strategický význam, kopec je osídlený od praveku. Nad mestom je tiež stredoveký hrad s najväčším katapultom v Európe. V 17. storočí mesto patrilo monackým Grimaldiovcom, titul markíz des Baux patrí dodnes k dedičným titulom monackého kniežaťa.

002.jpg

003.JPG

V rokline pod historickým mestom sú všelijako poroztrusované nové domy v ktorých zrejme bývajú miestny obyvatelia, čo majú hore svoje obchodíky a kaviarne.

004.JPG

Za mestskou bránou milé prekvapenie v podobe obedujúcich slečien. V meste bolo turistov tak akurát, žiaden stisk ani zhon.

005.jpg

006.jpg

007.jpg

V uličkách Les Baux.

008.JPG

009.jpg

Dosť domov je v stave ruiny, chátrajúce som tam nikde ale nevidel, všetko je pekne udržiavané. Renesančné okno zničeného domu a oproti nemu podobný dom zachovaný.

012.jpg

Samozrejme, že Provensálsko a parfumérstvo patria k sebe, mnoho obchodíkov má aj svoje muzeálne kúsky, napríklad destilačný prístroj.

013.jpg

014.jpg

K Provensálsku patria aj tieto krásne bábiky, sú pomerne drahé, od cca 50 euro vyššie a vyššie, v Les Baux je múzeum takýchto bábik. Okrem betlehemských postavičiek provensalčania vyrábali všetky možné remeselnícke, stavovské a ja neviem aké figúrky.

010.JPG

011.jpg

Návrat do uličiek mesta až k druhému kostolu na jeho konci.

015.jpg

Vlastne nie, úplne na konci, pod hradným bralom decentne umiestnené toalety

016.JPG

Na hrad sme ale nešli, vstupy boli organizované na konkrétnu hodinu a práve tam aj prebiehal akýsi historický turnaj. Nás ale čakala ešte jedna návšteva, v Les caves de Sarragan, sme sa mohli schladiť pri ochutnávke vín miestnej oblasti a čo to zahryznúť, hlavne syry.

017.jpg

018.JPG

Les caves nie sú prírodné jaskyne, okrem otvorených lomov na stavebný kameň, z ktorých ťažili napríklad Rimania kameň aj na amfiteáter v neďalekom Arles, sa kameň ťažil aj štôlňovým spôsobom. Účel takej ťažby je ten, že po vyťažení, pokiaľ má kameň ešte prirodzenú vlhkosť, je ľahšie opracovateľný. Kým v otvorenom lome skalná stena stráca svoju vlhkosť práve cez svoju veľkú plochu, v štôlni sa udržiava pravidelná rovnaká teplota 14° až 16° Celzia po celý rok. Bolo iba otázkou času, kedy túto výhodu začnú využívať vinári.

019.JPG

020.JPG

V „jaskyniach“ Sarragan sme sa zdržali asi 45 minút, ochutnali ružové aj biele, niečo kúpili aj na neskôr.

01.jpg

Väčší obrázok som nenašiel, toto je Pierre Berthier, geológ a mineralóg, ktorý sa tu takmer pred dvesto rokmi motal a našiel rudu. Pomenoval ju bauxitom po najbližšom meste.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum: SaS predbehla v preferenciách SNS, do parlamentu by sa dostalo aj KDH

Ak by sa parlamentné voľby konali počas predchádzajúceho víkendu, súčasná koalícia by v parlamente získala 69 mandátov.

BLOG TRANSPARENCY INTERNATIONAL

Ťapáková zarába viac ako minister, no nemáte právo to vedieť

Právo na súkromie je dôležitejšie.

PLUS

Prečo treba chrípku vypotiť?

Mnoho ľudí netuší, čo znamená zvýšená teplota a prečo je pre telo vlastne užitočná.


Už ste čítali?