S Čentéšom sa babre pridlho, Gaulidera sfúkol za mesiac

Autor: Dušan Koniar | 4.11.2012 o 23:10 | (upravené 4.11.2012 o 23:21) Karma článku: 19,53 | Prečítané:  1520x

Pred šestnástimi rokmi, 5.11.1996 poslanec za vládne HZDS František Gaulider, vystúpil z poslaneckého klubu aj hnutia a stal sa nezávislým poslancom NR SR. Tak nezávislým, že 4.12. toho istého roku už nebol ani poslancom. Nechcem pána Čentéša znepokojovať, ale bývalý generálny prokurátor,  predseda NR SR Gašparovič vtedy hrubo ignoroval rozhodnutie Ústavného súdu.

 

 

20.11.1996 predseda NR SR Ivan Gašparovič dostal od Gaulidera list, v ktorom ho upozorňuje, že sa mandátu nemieni vzdať a mieni zasadať v Národnej rade do konca volebného obdobia. Zároveň, že nemá reagovať na žiadne iné listy v spojitosti s jeho osobou a jeho mandátom. 28.11. Gašparovič taký list podpísaný Gauliderom ale obdržal a 3.12. to oznámil na tlačovke s tým, že list podstúpil mandátnemu a imunitnému výboru. Nasledujúci deň prichádza na Gašparovičov sekretariát ešte jeden list od Gaulidera v ktorom obsah aj autorstvo toho predošlého popiera a znovu oznamuje, že sa mandátu dobrovoľne nikdy nevzdá. Ten deň už ale mandátny a imunitný výbor zasadá a oznamuje, že zobral na vedomie vzdanie sa mandátu Františka Gulidera. Rozprava k tomuto bodu trvala štyri hodiny a po jej konci už Gaulider nebol poslancom Národnej rady. Napriek tomu, že v rozprave opätovne poprel svoj úmysel mandátu sa vzdať.

Podnet na Ústavný súd podal Gaulider 16.12. V júli 1997 súd rozhodol, že bol mandátu zbavený protiústavne, pretože, aj keby sporný list bol pravý, zreteľ sa mal brať na následné verejne prehlásenie poslanca Gaulidera, že sa mandátu nevzdáva. Lenže, rozhodnutie Ústavného súdu bolo rovnako bezzubé a bezmocné, ako v prípade Jozefa Čentéša. Súd konštatuje, že náprava protiprávneho jednania je iba v rukách NR SR. Bodka.

Predsedom NR SR bol vtedy Gašparovič, ešte pravá ruka Mečiara. HZDS si v roku 1994 chcelo uplatniť viazaný poslanecký mandát- poslanci po vystúpení z hnutia mali zároveň odstúpiť aj z poslaneckej stoličky, inak to do troch dní za nich urobí hnutie. Gaulider to pravdepodobne veľmi dobre vedel. Je možné, že jeho podpis na spornom liste bol pravý, je možné, že bianko podpisy odovzdávali Mečiarovi všetci. Inak by asi Gašparoviča neupozorňoval na to, že by nejaký list s jeho podpisom mohol prísť.

Či z toho nejaké poučenie pre Jozefa Čentéša plynie neviem. Gašparovič bol tak dlho v Mečiarovom tieni, že ani po takmer desiatich rokov od vtedy, čo bol z neho vypoklonkovaný (s akými paradoxnými dohrami), nevie vrhnúť svoj vlastný tieň. Akoby večne stál s nezakrytou hlavou na pravé poludnie na rovníku. Možno je to práve tým.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Väčšiu lož a nepravdu o Paškovi ešte nikto nevyriekol (Schutzov týždeň)

Komunikačná bunka na Úrade vlády nesmie byť odmeňovaná z peňazí poplatníkov, ale jedine z kasy strany.

ŠPORT

Sagan bol v Japonsku za hviezdu, obliekli ho do kimona

Vlani Sagan na exhibičnom podujatí v Japonsku chýbal.

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, diaľnicu na Trnavu rozšíri na osem pruhov

Proti zmenám sa postavili aktivisti aj Bratislavský samosprávy kraj.


Už ste čítali?