Riskni milión

Autor: Dušan Koniar | 23.11.2012 o 19:20 | (upravené 23.11.2012 o 19:30) Karma článku: 8,91 | Prečítané:  789x

Relácia, ktorú kvôli otravným reklamám a vysielacemu času nesledujem skoro vôbec, predsa len nie je z tých, ktoré by vyháňali od obrazoviek. Otázky sú ťažké, ľahké, úplne nemožné, podľa toho, aké máme profesie, záujmy, čo sme nedávno dočítali, kade sa pohybujeme.

 

V dnešnej časti, ako ináč, odvysielanej v inom čase ako je v programe, došlo k určitej nepresnosti. Nebolo to v súťažnej otázke, iba v poznámke pána Voštinára, ktorú mal možno od dramaturgie alebo ju niekde započul. Súťažiaca mala správne vybrať z viacerých možností, z akých blokov je mohyla generála Štefánika na Bradle. Okrem máličko pravdepodobných možností ako azbest, bronz, mosadz tam boli reálne materiály od pieskovca cez vápenec a žulu až po správnu odpoveď travertín. Po úspešnej odpovedi súťažiacej pán Voštinár povedal tú poznámku, že pri poslednej rekonštrukcii sa použila už žula, pretože travertínový lom na Spiši, z ktorého je mohyla postavená je už zavretý.

Nie je to presná poznámka, nie je však ani natoľko závažná, aby sa o tom hovorilo. Tiež ju nechcem nikomu z realizačného štábu vytknúť. Keďže som ale bol pri rekonštrukcii mohyly v rokoch 1995- 96 a spolu s kamarátmi a kolegami sme osádzali aj úplne posledný kus, ktorého výmena pôvodne plánovaná nebola a mám z tejto akcie fotografie, nazdávam sa, že zaujmú aj vás.

Travertín sa v tej dobe snáď ešte na Spiši ťažil, lom už bol ale dosť vyčerpaný a nebolo možné vyťažiť dostatočne veľké kusy. Pri rekonštrukcii tumby sa rátalo s tým, že tri zo štyroch reliéfov pietnych vencov sa vysekajú nové a štvrtý, najzachovalejší sa ponechá na mieste. Potom, ako boli tieto práce spravené a tumba bola skompletizovaná, došlo k rozhodnutiu, že sa vymení aj štvrtý veniec. Predsa len nebol v takom stave, aby vydržal tak dlho ako nové časti mohyly. Počas zimy kolega objednal v Taliansku blok travertínu 130 x 130 x 30 cm a s ďalším kolegom reliéf vysekali. Travertín sa na mohyle nahrádzal travertínom z Talianska, aspoň tie objemnejšie kusy. Nastal ale problém pri osádzaní. Mohyla bola hotová a 4. mája 1996 mala byť slávnostne odovzdaná verejnosti pri príležitosti 75 výročia úmrtia generála Štefánika. S ťažkou technikou bola druhá terasa už nedostupná, z prvej terasy žeriavy ktoré boli k dispozícii ramenom nedosiahli k poslednej plošine okolo tumby. Blok vážil okolo 1300 kg. Tak nám teda postavili rampu a po nej sme reliéf vytiahli hore a osadili ho na miesto demontovaného pôvodného reliéfu. V apríli bolo na Bradle ešte dosť snehu, prvý deň sme sa hore nedostali, museli sme počkať na spojazdnenie cesty a na druhý deň sme sa tam teda vyštverali. Presný dátum si už nepamätám, mohla byť prvá polovica apríla a dobrá kosa, na fotkách to snáď aj vidno. Napriek tomu, bola to zaujímavá robota v zaujímavých „bojových“ podmienkach. Na staviteľov pyramíd sme sa síce nehrali, s radosťou by som si to v tej starej zostave ale hocikedy zopakoval.

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

05.jpg

06.jpg

07.jpg

08.jpg

09.jpg

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum: SaS predbehla v preferenciách SNS, do parlamentu by sa dostalo aj KDH

Ak by sa parlamentné voľby konali počas predchádzajúceho víkendu, súčasná koalícia by v parlamente získala 69 mandátov.

BLOG TRANSPARENCY INTERNATIONAL

Ťapáková zarába viac ako minister, no nemáte právo to vedieť

Právo na súkromie je dôležitejšie.

PLUS

Prečo treba chrípku vypotiť?

Mnoho ľudí netuší, čo znamená zvýšená teplota a prečo je pre telo vlastne užitočná.


Už ste čítali?