"Neviditeľný" profesionál.

Autor: Dušan Koniar | 9.2.2012 o 9:15 | (upravené 9.2.2012 o 9:29) Karma článku: 7,62 | Prečítané:  800x

Pomáhajú iným a pomáhajú tým aj nám. Občas ich vídame v meste, v dopravných prostriedkoch za vodičom majú svoju ikonu- vodiaci pes, miesto pre nevidomého.

 

Kedysi dosť dávno som čítal veľmi peknú knižku Ema a ja, o dievčati čo postupne strácalo pre vrodenú chybu zrak, až ostala nevidomá a Ema bol jej vodiaci pes. Kniha končí veselo- smutne, dievča sa podarilo operovať a napraviť jej zrak, Emu musela vrátiť aby pomáhala niekomu inému.

Dej sa odohrával v Londýne, možno v sedemdesiatych rokoch a samozrejme, mnoho orientačných informácií, napríklad v obchodnom dome bolo aj v braillovom písme.

 

To asi o Bratislave povedať nemožno. Pred pár mesiacmi som prechádzal popod novostavbu administratívnej budovy na Hodžovom námestí, je tam akýsi krytý koridor medzi Panenskou ulicou a ulicou Palisády so vstupom do podchodov.

Skoro tak rýchlo ako ja išla aj mladá žena a vodiaci pes, čierny labrador s bielym postrojom. Tá žena išla bez bielej paličky a tak suverénne, že som ju považoval za cvičiteľku a nie za nevidomú. Pred prechodom pre chodcov cez Palisády na ktorom sme mali zelenú, som si všimol visiace lano z fasády, možno umývali okná.

 

Ja som prešiel bez obzretia, ale labrador nie, zaregistroval prekážku- lano a ostal stáť. Prechod má aj zvukovú signalizáciu a mladá žena sa pýtala svojho sprievodcu:

„No čo je, čo sa deje?“

Vtedy som pochopil, že je nevidiaca, ale skočila už červená a zmenila sa aj zvuková signalizácia. Pristavila sa pri nej nejaká pani a vysvetlila jej, čo psa zastavilo. Aj cez ulicu som na tej pani videl ako sa presne ako ja uznanlivo usmieva na labradora.

Ostal mi z toho veľmi dobrý pocit, asi prvý krát som sa na postihnutého nepozeral súcitne, ale s obdivom.

A že o dianí na Hodžovom námestí niet čo pozitívne napísať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.

TECH

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva špičkové

Päť ústavov nestojí na pevných základoch.


Už ste čítali?