Mikuláš Dzurinda ako pán Wolodyjowski.

Autor: Dušan Koniar | 15.2.2012 o 13:37 | (upravené 15.2.2012 o 13:47) Karma článku: 7,04 | Prečítané:  711x

Nie, Mikuláš Dzurinda nebude romantickým hrdinom, ale podobne ako pán Wolodyjowski mal možnosť ( má ju ešte? ) zachrániť ostatných. Obetovať sa a hodiť horiacu pochodeň na sudy s pušným prachom. Spolu s Ketlingom.

 

Jedným zo starokresťanských symbolov je zobrazenie pelikána kŕmiaceho svoje mláďatá vlastným mäsom. Symbol sebaobetovania. V Bratislave sa dá nájsť na starom evanjelickom cintoríne Kozia brána na Šulekovej ulici. Nikto samozrejme nechce po Mikulášovi Dzurindovi aby si rval mäso z hrude, stačí ak si my kvôli nemu nebudeme musieť trhať vlasy.

 

Pre mladšiu generáciu je asi filmové spracovanie námetu Henryka Szienkiewicza neznáme, v sedemdesiatych rokoch bol tento televízny seriál s Tadeuszom Lomnickim v hlavnej úlohe dosť obľúbený. Tá fyzická podoba medzi Mikulášom Dzurindom a pánom Wolodyjowskim je malá, aj keď fúzikom mykajú rovnako.

V závere historickej epopeje zo 17. storočia pán Wolodyjowski spolu s priateľom Ketlingom, šarmantným Škótom, bránia hradby pred útočiacimi Turkami. Spodné mesto už čo chvíľa padne, ženy a deti sú odsunuté do Horného mesta spolu so schopnými obrancami. Wolodyjowski a Ketling zostupujú s horiacou pochodňou do skladu pušného prachu a vo vhodnej chvíli spolu so sebou pošlú v čerty aj nepriateľa.

 

Pochodeň je slovo, ktoré má svoj inotaj. Pochodeň sa niekomu odovzdáva a niekto ju preberá, pochodeň svieti na cestu poznania, je to štafetový kolík. Pochodeň zapaľuje Olympijsky oheň.

Fakľa je v podstate to isté, mohla poslúžiť cromagnoncovi v Altamire, keď maľoval magické divé kone a nosorožce tak isto ako náckovi, keď podpaľoval dediny na Slovensku či Ukrajine. Zhoríš ako fakľa, zvykne sa tak hovoriť o niekom, kto sa púšťa do márnej veci.

 

Pochodeň alebo fakľa, to je teraz už jedno. Mikuláš Dzurinda nie je ani pán Wolodyjowski a už vôbec nie Bruce Willis. Tomu stačilo škrtnúť Zippom o krvavé gate a poslal Franca Nera aj s celou perepúťou do minulosti. A nachystal si priestor pre ďalšie smrtonosné pasce.

 

Nech ale má Mikuláš Dzurinda čokoľvek v talóne, mal by si švihnúť. Po každých streľbách treba vyčistiť zbraň, o muníciu sa treba starať. S navlhnutým prachom ešte nikto dieru do sveta nespravil.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Američania obkľúčujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú dve americké lietadlové lode. Ďalšie môžu čoskoro pribudnúť.

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálne

Policajti by mali mať kvalitnú výbavu.

KOMENTÁRE

Ťapákovci uvažujú o lapaní kotlebovcov

Kotlebovcom vraj percentá porastú. Tak radšej seďme a buďme.


Už ste čítali?