Mikuláš Dzurinda ako pán Wolodyjowski.

Autor: Dušan Koniar | 15.2.2012 o 13:37 | (upravené 15.2.2012 o 13:47) Karma článku: 7,04 | Prečítané:  702x

Nie, Mikuláš Dzurinda nebude romantickým hrdinom, ale podobne ako pán Wolodyjowski mal možnosť ( má ju ešte? ) zachrániť ostatných. Obetovať sa a hodiť horiacu pochodeň na sudy s pušným prachom. Spolu s Ketlingom.

 

Jedným zo starokresťanských symbolov je zobrazenie pelikána kŕmiaceho svoje mláďatá vlastným mäsom. Symbol sebaobetovania. V Bratislave sa dá nájsť na starom evanjelickom cintoríne Kozia brána na Šulekovej ulici. Nikto samozrejme nechce po Mikulášovi Dzurindovi aby si rval mäso z hrude, stačí ak si my kvôli nemu nebudeme musieť trhať vlasy.

 

Pre mladšiu generáciu je asi filmové spracovanie námetu Henryka Szienkiewicza neznáme, v sedemdesiatych rokoch bol tento televízny seriál s Tadeuszom Lomnickim v hlavnej úlohe dosť obľúbený. Tá fyzická podoba medzi Mikulášom Dzurindom a pánom Wolodyjowskim je malá, aj keď fúzikom mykajú rovnako.

V závere historickej epopeje zo 17. storočia pán Wolodyjowski spolu s priateľom Ketlingom, šarmantným Škótom, bránia hradby pred útočiacimi Turkami. Spodné mesto už čo chvíľa padne, ženy a deti sú odsunuté do Horného mesta spolu so schopnými obrancami. Wolodyjowski a Ketling zostupujú s horiacou pochodňou do skladu pušného prachu a vo vhodnej chvíli spolu so sebou pošlú v čerty aj nepriateľa.

 

Pochodeň je slovo, ktoré má svoj inotaj. Pochodeň sa niekomu odovzdáva a niekto ju preberá, pochodeň svieti na cestu poznania, je to štafetový kolík. Pochodeň zapaľuje Olympijsky oheň.

Fakľa je v podstate to isté, mohla poslúžiť cromagnoncovi v Altamire, keď maľoval magické divé kone a nosorožce tak isto ako náckovi, keď podpaľoval dediny na Slovensku či Ukrajine. Zhoríš ako fakľa, zvykne sa tak hovoriť o niekom, kto sa púšťa do márnej veci.

 

Pochodeň alebo fakľa, to je teraz už jedno. Mikuláš Dzurinda nie je ani pán Wolodyjowski a už vôbec nie Bruce Willis. Tomu stačilo škrtnúť Zippom o krvavé gate a poslal Franca Nera aj s celou perepúťou do minulosti. A nachystal si priestor pre ďalšie smrtonosné pasce.

 

Nech ale má Mikuláš Dzurinda čokoľvek v talóne, mal by si švihnúť. Po každých streľbách treba vyčistiť zbraň, o muníciu sa treba starať. S navlhnutým prachom ešte nikto dieru do sveta nespravil.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.

TECH

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva špičkové

Päť ústavov nestojí na pevných základoch.


Už ste čítali?