Ambrogio Lorenzetti: Alegória dôsledkov Dobrej a Zlej vlády.

Autor: Dušan Koniar | 23.2.2012 o 15:38 | (upravené 23.2.2012 o 15:59) Karma článku: 5,50 | Prečítané:  494x

Siena, 1337 až 1339. Čo sa dá povedať o Bratislave v rokoch 2010 až 2012, aký obraz ostáva po tejto poslednej aj po tých predchádzajúcich vládach. Ako sa Karol Róbert z Anjou vysporiadal so svojou "Gorilou".

 

Alegorická freska v sieni radnice vznikla ako politická objednávka vedenia mesta. Mestský štát Siena je od začiatku 12. storočia jedno z centier finančníctva a obchodu s vlnou. V tej dobe zmenil svoj status a z prevažne aristokratickej nadvlády sa pretransformoval na samosprávnu obec riadenú čoraz ľudovejšími konzulmi.

Sienska republika, zmietaná vnútornými bojmi medzi šľachtou a ľudovou stranou a vonkajším konfliktom so svojím veľkým rivalom Florenciou, vyšla z tohto sporu víťazne. Priebeh týchto konfliktov sa stal zázemím pre niektoré state Danteho Božskej komédie.

4.9.1260 Sienčania v bitke pri Montaperti porazili omnoho početnejšiu armádu Florenťanov.

Za pomoci zrady a ľsti samozrejme. Traduje sa však niečo iné. Pred bitkou bolo celé mesto v procesii venované Panne Márii ( o sile tohto zvyku napovie aj fakt, že naposledy tak Sienčania urobili v roku 1944, aby ochránili mesto pred spojeneckým bombardovaním ). Veliteľ Sieny a za ním všetko obyvateľstvo a klérus, prešiel bosý a prostovlasý, z ohlávkou okolo krku mestom k Dómu a spolu tak demonštrovali jednotu mesta.

Toto sa mohlo stať ideou a obsahom Lorenzettiho veľkolepej fresky. Ako všetko svetské snaženie, aj tento zámer zakapal v dôsledku niečoho neovládateľného a silne globálneho- čierneho moru v rokoch 1347/1348. Vtedy pravdepodobne zahynul aj Ambrogio a jeho brat Pietro.

 

 

Trošku dlhý úvod zo stredoveku, ale potrebný. Čo sa dialo v 14. storočí na Slovensku? Veľká časť tohto storočia prebiehala počas vládnutia Anjouovcov na uhorskom tróne. Karol Róbert z Anjou, synovec svojho menovca a kráľa neapolského, prišiel do Uhorska z prostredia, kde sila mestského štátu bola dostatočná, aby sa o ňu kráľ uchádzal ako o silu rovnocenného partnera. Toto si priniesol zo sebou a v boji o trón a vplyv na vládnutie so silnými oligarchami ako boli Omodejovci na východe Slovenska a Matúš Čák Trenčiansky. V Uhorsku bol zmätok, panovalo tu bezvládie a to bola živná pôda pre masívne rozkrádanie kráľovstva.

Rozhodlo sa až v bitke pri Rozhanovciach 15.6.1312, kde za výdatnej pomoci spišských Sasov a vojska z Košíc oligarchovia podľahli. Celé obdobie vlády Anjouovcov bolo obdobím zlatého veku rozvoja miest a mestských práv na Slovensku. Privilégia, podpora cechov a slobodného obchodu, ťažba drahých kovov a hutníctvo malo blahodarný vplyv na hospodárstvo kráľovstva. Za pomoci pozvaných cudzincov, ale v prospech rozvoja miest.

V Siene už skoro sedem storočí v Palazzo Pubblico žiaria fresky Lorenzettiho, nájde sa nejaká kontinuita siedmich storočí aj na Slovensku? Ja by som ju hľadal v kremnickej mincovni, údajne najstaršej nepretržitej výrobnej prevádzke na svete. Samozrejme dôsledok politiky Róberta z Anjou.

Aké sú cnosti Dobrej vlády podľa Lorenzettiho? Nájdeme tam Veľkodušnosť, Miernosť a Spravodlivosť, Rozvážnosť, Pevnosť, Mier a Bezpečnosť ( tá sa vznáša v povetrí a v rukách má šibenicu s obesencom ).Tyrania, Pýcha, Márnivosť, Zrada a Ukrutnosť patria na druhú stenu.

 

Nech si už vykreslíme akýkoľvek obraz o hociktorej vláde Slovenska, vždy to bude iba obraz Číča, Mečiara, Čarnogurského a znovu Mečiara, Moravčíka a znovu Mečiara, Dzurindu a Dzurindu, Fica a napokon dosluhujúcej Radičovej. A koho ďalšieho a aký je a bude ich odkaz? O koho sa opierali doterajšie vlády, o občana alebo o „oligarchie“ drancujúce vo svoj prospech? O občana zatiaľ ani jedna, to som si istý. Obklopiac sa poradcami zobrala si každá vláda občana do huby len na to, aby ho poriadne rozžula a ako bezbranný predkrm ponúkla tej či onej skupine investorov.

Vláda ktorá sa nevie oprieť o občana je slabá vláda a slabá vláda je korisťou vlkov. Je to Zlá vláda. Predstavte si ktorúkoľvek tvár z dnešných volebných kampaní a bilbordov, vidíte Cnosť a či Neresť? Ak cnosť, ste práve v štádiu rozžutia a ešte ste to nezbadali. Poviem to tak stredoveko, ešte vami nepresiakli jedovaté sliny.

Celé storočie si Fuggerovci budovali cez Thurzovcov a slabých uhorských kráľov svetový monopol na meď vďaka ťažbe v Banskej Bystrici a ovládli obchod z drahými kovmi. Údajne znížili rýdzosť v uhorskej mene a na tom stál základ ich bohatstva.

Najdrahšie diaľnice v Európe, predražené tunely či štadióny, deblokácia ruského dlhu a vyvraždené biele kone, vytunelované banky, zadlžené nemocnice, kolabujúce školstvo, infantilní prezidenti, mafiánske maniere na každom stupni.

A aby som bol aj konkrétny, kľudne sem zaradím aj snahy Slovenskej banskej komory o zmenu legislatívy v neprospech obcí a miest založenej na tom, že im bude odopreté právo veta pri zamietaní ťažby kyanidovou metódou. Nuž, po kanadských prospektoroch sa do Kremnice hrnú cyperský a cyperským firmám sa u nás nesmierne darí.

Návrh surovinovej politiky SR z dielne MŽP SR je doteraz MH SR prehliadané.

Každý jeden ( predseda vlády, minister ) je v tom namočený až po uši, minimálne tým, že nekonal, keď konať mohol a mal. On sa radšej stará o to, ako poškodiť svojho predchodcu a potencionálne budúceho soka. Teraz sa nestačia čudovať, čo všetko sa dostáva na povrch, ako ich všetkých majú „Fuggerovci“ v hrsti za tú časť tela, ktorá Radičovej chýba.

Skôr či neskôr „Fuggerovci“ zdvihnú kotvy, ich impérium je bezbrehé. Potom už môže nový premiér, bosý a prostovlasý, s ohlávkou okolo krku kráčať od Úradu vlády k parlamentu a zaprisahávať sa a klásť na oltár vlasti čo len chce.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.

TECH

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva špičkové

Päť ústavov nestojí na pevných základoch.


Už ste čítali?