Krátky výlet do Hronseku a niekoľko otáznikov

Autor: Dušan Koniar | 16.3.2012 o 21:05 | (upravené 16.3.2012 o 21:45) Karma článku: 10,23 | Prečítané:  1247x

Počas pobytu na Sliači sme si chceli pozrieť niečo z okolia. Z pôvodne plánovaného Badínskeho pralesa pre nedostatok času zišlo. Zmena programu v podobe dreveného artikulárneho kostola v Hronseku bol vic ako dostatočnou náhradou.

 

Vybrali sme sa tam s manželkou iba kvôli kostolíku, príjemne prekvapila už samotná obec. V strede s ešte dostatočne zachovaným, ale predsa len po oprave volajúcom kaštieli. Na šťastie, obec má v ňom nejaké aktivity a tak nie je odsúdený k zániku. Verejnosti prístupnému parku dominuje 200 ročná lipa- chránený strom a kým sme sa ním potulovali, rozptýlení študenti z Banskej Bystrice sa venovali plenéru. Vstup do kostola je každú hodinu a tak sme sa tam pomalým krokom vybrali.

Po početnej skupine turistov z Čiech a asi desaťminútovej prestávke milá stará pani opäť otvorila kostol a vpustila nás dnu spolu s párom z Nemecka. Kostol je prekrásny, aj lipy okolo neho, hádam staršie ako tá pri kaštieli. Tie drevené kostoly sú unikátne, po nešťastí s Krásnou Hôrkou som si naňho hneď s obavami spomenul. Pani nám porozprávala o kostole a jeho histórii, počúvam len jedným uchom, lebo som si ju stihol prečítať na tabuli pred vstupom a motám sa po chóroch. Kostol je na zozname pamiatok UNESCO, a zatiaľ čo o ňom som vedel, o kaštieli a vodnom hrade v Hronseku počujem prvý krát.

Vodný hrad je na začiatku obce, chránil asi oblasť medzi Zvolenom a Bystricou. Práve na ňom končila rozsiahla rekonštrukcia a na stavenisko sme sa samozrejme dostať nemali ako a tak je nafotený len spoza plota.

Tri naozaj pekné pamiatky v jednej obci, len ma trochu mrzí podľa mňa nepresnosť v informáciách o kaštieli a vodnom hrade na stránkach obce. Možno to nie je až tak dôležité, možno sú aj presnejšie informácie, len by som bol zvedavý, či mi niekto môže potvrdiť, alebo vyvrátiť moje domnienky.

O kaštieli sa tvrdí, že pochádza (nie že bol prestavaný) z roku 1775, štyri rohové bašty podľa mňa mali obranný charakter, na konci 18. storočia sa takéto objekty prestavovali (Markušovce) a tak by som kaštieľ zaradil do polovice 17. storočia. Opakujem, je to môj názor.

Veľmi podobné je to s vodným hradom, kde je uvedený rok vzniku 1576 ako gotickorenesančná stavba. Čiže z obdobia Tureckých vojen, z čias, keď bol dosť podrobne premyslený spôsob obrany Horného Uhorska. Vznikala Novozámocká pevnosť, možno najmodernejší fortifikačný systém tých čias v Európe (1573- 81), existovala už Komárňanská pevnosť (1572) a zrazu sa v údolí Hrona objaví naozaj stredoveký vodný hrad? Gotika v našom regióne vrcholila o trištvrte storočia skôr, ja by som ten hrad bez obáv posunul do histórie o 150 rokov staršej.

Mám radosť z toho, že je vodný hrad zachránený a opravuje sa, že kaštieľ je stále v uspokojivom stave a snáď aj vďaka vodnému hradu a rozvoju turizmu sa dočká opravy aspoň strecha (komín) a fasáda.

Ale ak je v obci pamiatka na zozname UNESCO, hádam by sa mohol niekto pozrieť aj na zvyšné dve pamiatky a opraviť údaje o nich, nebolo by to prvý krát, čo sa zažité tvrdenia dodatočne upravili (Urbanova veža v Košiciach).

01.jpg

Domnievam sa, že bašty slúžili k obrane.

03.jpg

Dodatočne si všímam, že je to laváčka.

04.jpg

Neobývaný komín, to hniezdo môže mať 150 kíl a statike komína neprospieva.

02.jpg

05.jpg

Český turisti oddychujú v tieni, my čakáme na pani čo sprevádza kostolom. Vo vnútri je zákaz fotenia, tak len niekoľko detailov z drevenej fasády.06.jpg

08.jpg

09.jpg

Vodný hrad za plotom a detail z paláca, výrez z tej istej fotky.11.jpg

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?