Viedeň na pol dňa a plný dojem (5.4.2012)

Autor: Dušan Koniar | 6.4.2012 o 21:17 | (upravené 6.4.2012 o 22:03) Karma článku: 7,47 | Prečítané:  1328x

Od Dómu sv. Štefana, cez Albertinu so skvelými výstavami: Gustav Klimt- kresby, Impresionisti- pastely, akvarely, kresby a Od Moneta po Picassa. Od Hofburgu po monument Márie Terézie medzi Umeleckohistorickým a Prírodovedným múzeom. S obligátnym viedenským rezňom a pivom.

 

V Albertine som nefotil, nesmie sa a aj keď mobily a foťáky cvakali jedna radosť, akosi som sa nevedel odhodlať k drzosti, čo samozrejme ľutujem. Výstavy vrele odporúčam, hlavne Degasa a Seurata, prekvapivo iného Paula Klee, Gustava Klimta a jeho badateľný vývoj v kresbách aj v ich signovaní. Meteorológom to tento krát vyšlo, slnečný deň sa premenil na podmračený, mierne spŕchlo a ochladilo sa. V uliciach, parkoch a na námestiach Viedne to nehrá žiadnu rolu. Pamiatky a ľudia okolo nich, či už s nimi majú súvis, alebo nie. Rozhodne však atmosféra v meste je veľmi príjemná, pamiatky a ľudia sa dopĺňajú, potrebujú sa navzájom a sú si nápomocní.

 

Lev v „klietke“, chránený pred agresívnymi dôsledkami holubích náletov. Pozostatok neskororománskej etapy stavebného vývoja Dómu (1230- 63) zo západného priečelia s „pohanskými“ vežami. Názov odvodený pravdepodobne od toho, že k ich výstavbe bol použitý stavebný materiál z antickej minulosti Viedne ( Vindobona).

01.jpg

07.jpg

Na začiatku Grabenu sa pouličný zabávač pripravuje zaujať okoloidúcich.

 

Kropenička na svätenú vodu umiestnená v exteriéri pod severnou vežou. Téma Memento Mori v kresťanstve rozšírená aj s použitím symboliky okrídlenej lebky bola častá na náhrobkoch a epitafoch, pri kostole býval do stredoveku cintorín, akiste tu bude nejaký súvis.

04.jpg

12.jpg

Dievča sa pokúša o bouldering na terasách Hofburgu, možno sa aj prežehnala, nakoniec to ale vzdala a zatúlala sa späť na trávniky Burggartenu

 

 

Anton Pilgram (1460 až 1515), brniansky rodák, jeden z posledných staviteľov gotickej fázy Dómu. Vraj rozporuplný a tvrdohlavý, hašterivý ale originálny, viac krát sám seba zobrazil v kamennom autoportréte- konzola v severnej lodi.

03.jpg

13.jpg

Toto dievča si kľudne píše, nevníma rovesníčku loziacu poza jej chrbát po Hofburgu, neskôr mi zamáva keď ju odfotím, nie je až taká zaujatá písaním ako sa zdá.

 

Dávne predtým, ako vo švajčiarskom Neuchateli v roku 1973 vsadili na fialovú kravu (svoj najúspešnejší produkt s 3 miliónmi kusov čokolád vyrobených denne), boli zvieratá vďačným motívom pre rozihranú gotiku. Chrlič z južnej fasády presbytéria Dómu, ak je to krava, postavička pod ňou saje mlieko z vemena, ak to krava nie je, nekomentujem. Stredovek nebol tak prudérny ako 19. storočie, v každom prípade, takéto výjavy mávali reálny základ, mohli byť zobrazením skutočnej, tradovanej historky, pre prevažne negramotné obyvateľstvo pripomienkou toho, čo sa povráva. Ale samozrejme, môže to byť úplne inak.

05.jpg

06.jpg

Milenci stoja skoro pod tou kravičkou, nič pre nich neexistue, nič ich neruší.

 

Pešia zóna Graben (Priekopa) s morovým stĺpom z roku 1693, dnes s noblesou fasád 19. a 20. storočia, množstvom potulujúcich sa a oddychujúcich turistov na každom rohu.

08.jpg

Na balustráde morového stĺpu evidentne chutí mladým dievčatám...

10.jpg

...aj o niečo staršej spoločnosti, ale...

09.jpg

...nielen chlebom je človek živý.

 

 

 

Arcivojvoda Albrecht (1817 až 1895) vo svojej bronzovej nádhere pred Albertinou, ako víťaz bitky o Custozzu. V roku 1866 velil Južnej armáde ktorá hájila záujmy ríše v Taliansku počas Rakúsko Pruskej vojny. Ako generálny inšpektor c.k. armády sa zasadzoval za jej modernizáciu. Aj keď bol úspešný, po porážke od Pruska Rakúsko prišlo o väčšinu talianskych dŕžav. Jeho aktivity však môžeme vnímať aj dnes, bol jedným z iniciátorov a podporovateľov vzniku a prevádzky Bohumínsko- košickej železnice. Jej cieľom bolo zlacnieť dopravu železnej rudy z baní a hút na Liptove a na Spiši do železiarni v Třinci, tak príhodne blízko kvalitného čierneho uhlia. Liptovská, spišská aj třinecká železiarska banská prevádzka mala jediného majiteľa- arcivojvodu Albrechta a tak nečudo, že spolu s Dr. Demelom, starostom Tešínska sa najviac zaslúžili o prijatie zákona o vzniku Bohumínsko- košickej železnice. Dnes by to bolo na vedúce miesto v spise Gorila, ale ak ste boli v 19. storočí členom Habsburského domu...

11.jpg

15.jpg

Asi to sem neprišlo práve po Bohumínsko- košickej železnici, ale to je jedno, pred výkladom sa tiež dá spojiť príjemné s užitočným.

 

Pomník Márie Terézie, o necelé tri dekády od jeho vzniku monarchia dodýchala, ostal monument. Jeden z množstva turistických lákadiel Viedne a tak Mária Terézia dodnes úspešne udržiava popredné miesto Rakúska v kolbišti turizmu, omnoho výnosnejšieho ako jej imperiálno- dynastické snaženia.

14.jpg

Zelený štvrtok vo Viedni sa vydaril, bronz a jeho vždy zelená patina, dobre načapované pivo, tri hodiny v galérii, prechádzka za mrholenia, milí ľudia, tak prečo sa tam nevrátiť.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?