Obchádzané pamiatky Košíc- hrobky na cintoríne Rozália

Autor: Dušan Koniar | 6.6.2012 o 20:45 | (upravené 6.6.2012 o 21:29) Karma článku: 8,11 | Prečítané:  1286x

Pamiatky sú okolo nás desaťročia a stáročia, zdá sa nám, že ešte nejaký čas vydržia aj bez opatery. Zdanie ako vždy klame. Rozdiel medzi udržiavanými a opustenými honosnými hrobkami je markantný. Ťažko to niekomu vyčítať, hrobky by mali mať konkrétneho majiteľa a ten by sa o svoj majetok mal starať. Ale byť majiteľom pamiatky na Slovensku je kompikované.

 

V rokoch 1714- 15, s vďačnosti po ukončenom more, postavili Košičania pod Červeným brehom votívnu kaplnku sv. Rozálie a neskôr okolo nej vznikol cintorín. Ak by tu miesto ihličnanov košateli platany, ak by z fasád do očí nebila maďarčina, mohol by som o niektorých fotografiách tvrdiť, že sú napríklad z Lousiany.

Je to taký malý lexikón architektúry 19. a 20. storočia ako na dlani. Od klasicizmu s iónskymi a dórskymi hlavicami cez neogotiku a eklektizmus po secesiu a modernu 20tych a 30tych rokov. Väčšina hrobiek je stále vo veľmi dobrom stave, sem tam prepadnutá strecha, uvoľnený obklad či chýbajúci článok, droliace sa murivo. Skoro všade prehrdzavené kované brány, lampáše a zábradlia, odpadnuté fragmenty.

Niekoľko pomníkov je zámerne povalených- večný problém zle nasmerovaného testosterónu. Mnohé hrobky a náhrobky sú priškrtené popínavým brečtanom, ktorý sa potom ťahá po stromoch vyššie a vyššie. Vyzerá to možno romanticky, ale stavbičku to môže narušiť, z niektorých hrobiek sa už nedá rozoznať detail, len obrys celku.

Všetky tieto historické pamiatky majú jednu vec spoločnú. Rozdielne stavebné štýly spája rovnaká remeselná dokonalosť. Na cintorínoch prevláda remeslo kamenára a sochára, tu je rovnocenný murár a štukatér, precíznu prácu tu odviedli kováči a až sa to bojím takto verejne povedať- aj pasiari (klampiari). Toľko medených kopúl a kopuliek, chrličov a žľabov priam na dosah ruky ma presviedča o tom, že nie len turisti, ale ani bezdomovci ešte cintorín Rozália neobjavili.

V Bratislave na cintoríne sv. Michala je jediná hrobka porovnateľná s tými v Košiciach. Jej kopula je obitá plechom natretým svetlozelenou farbou, meď by si tu nikto netrúfol osadiť. Napriek tomu, niekto vo vidine zárobku, pokúsil sa kopulu olúpať.

Kvalita remesla a remeselníka je v detailoch profesionálne opracovaného materiálu. Celok premyslený a navrhnutý architektom (jeho podiel je nepriehľadnuteľný), remeselník vytvoril kladivom a dlátom, kelňou a špachtľou, nahrieval železo do kujnej teploty, žíhal medený plech.

Úroveň novších a najnovších náhrobkov ani nechcem komentovať. Za posledné obdobie trh zaplavili nesmierne ošklivé náhrobné kamene.

V spodnej časti cintorína Rozália stoja dve nové hrobky. Jeden rozostavaná (možno nedokončená?) a druhá asi z 90tych rokov minulého storočia. Solídna stavba, kvalitné materiály, ale zmysel a cit pre detail tu absolútne chýba. Nie omylom a náhodne, ale v dôsledku úpadku kvality práce.

Nikdy pred sto rokmi by sa nestalo, aby nezaleštená časť žulového obkladu bola osadená tak, aby bila do očí.

Ospravedlňujem sa za množstvo fotografií.

01.jpg

Prepadnutá strecha, dúfam, že tá páska upozorňuje na budúce stavenisko a nie na trvalé nebezpečenstvo.

02.jpg

Nádych secesie.

03.jpg

Toto som myslel, keď som spomenul Lousianu.

04.jpg

05.jpg

06.jpg

07.jpg

Kaplnka sv. Rozálie.

08.jpg

Jeden z mnohých detailov, pri remeselníkoch som zabudol na maliarov.

09.jpg

11.jpg

12.jpg

Táto medená nádhera začína vo výške pása.

13.jpg

K tomuto plechu na cintoríne sv. Michala v Bratislave sa treba šplhať. Predsa to niekomu stálo za to.

14.jpg

15.jpg

16.jpg

Bronzový a kamenný smútok, mramorová postava je v životnej veľkosti.

19.jpg

Z niektorých hrobiek trčí iba kopula s krížom, prípadne kúsok steny.

20.jpg

Hrobka z umelého kameňa, neuveriteľne kvalitná aj po takmer storočí.

21.jpg

Dokonalosť pravých uhlov umocňuje oblina kalicha a mekký dojem z písma.

22.jpg

Architektonická všehochuť, zdrobnelina veľkolepého chrámu s množstvom detailov, napríklad s...

23.jpg

...vegetariánskym levom.

25.jpg

Hrobka z naších čias, mohla by byť rovnocenná s tými staršími.

26.jpg

Nebyť takéhoto trapasu, ktorý sa opakuje aj na druhej strane.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?