Organizovaný chaos v riešeniach

Autor: Dušan Koniar | 12.7.2012 o 20:52 | (upravené 12.7.2012 o 21:02) Karma článku: 10,04 | Prečítané:  409x

Tlačová beseda SDKÚ- DS k sto dňom vlády Róberta Fica bola ďalšou z tlačových besied, kedy opzícia pozná riešenie. Logicky, mala ich poznať aj vtedy, keď opozíciou nebola, keď vládla. Vtedy sa však musela venovať vládnutiu, rýchle riešenia prenechávala vtedajšej opozícii. A tak stále dookola.

 

Predseda SDKÚ- DS Pavol Frešo snáď 20 krát použil slovné spojenie približne v tom znení, že súčasná vláda mieri k tomu, že zaťažovať bude tých, ktorí hodnoty tvoria a nedotkne sa výhod tých, ktorí ich netvoria, hoci by mohli.

Nie je to celkom pravda. Každá vládnuca garnitúra berie prostriedky tým, ktorí ich vytvárajú.

Tí, ktorí hodnoty netvoria ale by mohli- dlhodobo nezamestnaní a z nich najmä tí, ktorí prácu odmietajú, sú a budú záťažou spoločnosti.

Teda, nie sú to tí, ktorí hodnoty ešte nevytvárajú ako študenti či absolventi, ani tí, ktorí ich už nevytvárajú- dôchodcovia. Nepatria sem ani tí, ktorí hodnoty nevytvárajú dočasne, ako napríklad matky na materskej dovolenke a ani tí, ktorí ich nemôžu tvoriť, alebo ich tvoria iba obmedzene- invalidi a ZŤP.

Lenže, každá z týchto skupín, od ktorých sa prioritne neočakáva, že budú tie hodnoty tvoriť, sa o to snaží a pokúša. Týmto skupinám sa ale častejšie sťažuje možnosť dosiahnuť to, na čo si trúfnu, ako by sa sťažovala často neopodstatnená pomoc tej skupine, ktorá pracovať odmieta.

Dosť presne vieme odhadnúť tú časť nášho dospelého života, počas ktorej budeme študentom, dôchodcom, rodičom na rodičovskej dovolenke. Úplne presne to vedia zdravotne postihnutí, ak je ich stav nezvratný, majú to navždy.

Kto doštudoval pred desiatimi rokmi, môže porovnávať podmienky a výhody študentských brigád. Rodičia novorodenca a adolescenta sa môžu porozprávať o tom, aké je, či aké to bolo pracovať popri materskej. Človek v strednom a vyššom veku už sleduje svoje okolie a vníma podmienky odchodu do dôchodku a následné možnosti.

Toto sú ľudia, ktorí celý život pracovali, pracujú a chcú pracovať. Nič iné ich ani nenapadá, nijako inakšie si svoju existenciu nepredstavujú. A práve preto, že takáto je ich životná filozofia, títo ľudia ako jediní pociťujú takmer každoročné zmeny, ktoré im prichystá momentálne vládnuca garnitúra. Väčšina z nich pri tom tuší, že s výmenou vlády sa to celé môže znovu otočiť o 180 stupňov.

Na rozdiel od nich, ľudia prácu permanentne odmietajúci, nepotrebujú nič vedieť, o nič sa snažiť nemusia, nespokojní budú neustále, lebo porovnávať a dožadovať sa svojich nárokov, to vedia znamenite. Podobne ako zdravotne postihnutí, ktorí vedia, že pracovať už nemôžu nikdy, ľudia prácu odmietajúci vedia, že nikdy pracovať nebudú musieť.

Žiadna z vlád tento problém ešte ani nezačala riešiť a nemienim skúmať, ktorá ma najväčší podiel na takejto situácii. Pre každú vládu je jednoduchšie zaťažiť a problém, ktorý by mala aspoň podchytiť, nechať na pleciach tých, ktorí naozaj vytvárajú hodnoty. Hoci aj dôchodcu s dvadsať hodinovým úväzkom, aj z toho ešte dokáže vytiahnuť nejaký groš.

Ak je vláda slabá, ak je príliš tvrdá, vytvorí priestor pre špekulácie. Najprv začne vymýšľať zamestnávateľ a vznikne neúmerne množstvo živnostníkov a dohodárov. Potom sa vláda spamätá a snaží sa oklieštiť ich, lebo si zráta, o čo asi prichádza. Časť živností zanikne, ale ak sa živnostník dokáže uživiť bez papiera, nezamestná sa, robí na čierno a berie aj podporu. Zistí, že ak pracuje legálne, štát má naňho dosah, ak pracuje na čierno, má svätý pokoj. Apelovať na takého človeka je pomerne bezvýsledné, po pár mesiacoch pochopí aké výhody požíva a možno sa už nezamestná nikdy.

Všetky doterajšie vlády mi pripomínajú obchodné reťazce, tvrdo si navzájom konkurujúce. Zákazník pre nich nie je jednotlivec, oni sa nestarajú, kto ste a čo ste, reklamný leták vám napchajú do schránky lebo vedia, že časť z vás aj tak v ich obchode nakúpi. Môžete sa potom motať medzi syrmi, pečivom či psím žrádlom, v každom jednom obchode, v každom reťazci si musíte dať pozor, či to, čo je napísané na cenovke pod tovarom zodpovedá skutočnosti. A keď sa pri pokladni ohradíte, že v cenovkách je bodrel, dozviete sa, že mrazené výrobky si dokladá výrobca, on je teda zodpovedný aj za cenovku, že pečivo má na starosti pekár a ten je tam na dohodu, že cena syru je správna, ale zľava vypísaná obludným písmom sa ráta až od troch kusov a podobne. Niekedy tovar vrátite, požadujete storno a v rade za vami to začne vrčať, inokedy mávnete rukou a zaplatíte za tovar inú cenu, ako ste si predstavovali.

Ak je ten neporiadok v cenovkách iba výsledok lajdáckej práce zamestnanca a vedúceho, samo o sebe je to dosť smutné. Že sa s tým ale stretávam už tak dlhú dobu je skôr znak toho, že chaos je zámerne takto organizovaný, ako najľahšia cesta k nepredpokladaným výdavkom.

Reťazce a vlády budú bojovať o vašu priazeň, ale absolútne ich nezaujíma, čo za guláš si nakoniec z ich ponuky navaríte a zjete. Splnili ste to, čo od vás požadujú, nechali ste im časť svojho príjmu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

VšZP pri tendri lieku na rakovinu porušila zákon. Postup jej schválil Drucker

Poisťovňa protizákonne znížila cenu zákazky na liek imbruvica, aby sa vyhla súťaži s prísnejšími pravidlami, zistili kontrolóri.

KOMENTÁRE

Rusko: Keď úspešných mužov dobiehajú staré hriechy

Môžeme podozrenie polície nazvať odôvodneným?


Už ste čítali?