Formaldehyd

Autor: Dušan Koniar | 25.7.2012 o 22:00 | (upravené 25.7.2012 o 22:07) Karma článku: 7,60 | Prečítané:  628x

Správa ktorá pred pár dňami obletela svet- nález kontajnerov plných ľudských embryí niekde na Urale je bezpochyby desná a smutná. Už len to absolútne neetické zaobchádzanie. Len ma zaráža niekoľko protirečivých informácií.

 

Bol spomenutý formaldehyd a aj skutočnosť, že išlo o zárodky do dvanásteho týždňa, teda do času tehotenstva v ktorom je v Rusku ešte umelé prerušenie legálne. Ale boli tam aj plody staršie a ten spomenutý formaldehyd sa mi zdá byť v rozpore s informáciou, že sa jedná asi o nelegálne potraty. Odporujú tomu aj štítky s menami matiek na telíčkach.

Prenikavý zápach formaldehydu by skôr napovedal, že ide o dlhšiu dobu vznikajúcu zbierku ľudských plodov na niektorej ruskej klinike za účelom ďalšieho štúdia, napríklad aj študentov medicíny. Vykonať nelegálnu interrupciu po dvanástom týždni tehotenstva, označiť plod menom matky a potom to všetko zachovať v konzervačnom roztoku mi príde trochu divné.

Najskôr by som sa priklonil k názoru, že za tým bude nedostatok peňazí a ten sa odzrkadlil aj na kondícii ruského zdravotníctva a školstva. Možno išlo o prebytočný materiál a niekto si to nehumánne zľahčil, možno to bola ľahostajnosť, možno chamtivosť a peniaze na dôstojné zlikvidovanie ľudských ostatkov išli niekomu do vrecka.

Pamätáme si z kabinetov biológie či zoológie nádoby s roztokom a v nich rôzne „hrozné“ učebné pomôcky. O jednej takejto zbierke a jej dočasnom zmiznutí mi rozprával kamarát. Jeho otec bol priateľom istého urológa v Bratislave. Ten mal vo svojej pracovni zbierku pohárov a v nich vo formaldehyde naložené to, čím sa urológ zaoberá najčastejšie. Jeho kolegovia si z neho raz vystrelili a zbierku mu schovali. Keď druhý deň ráno vstúpil do svojej pracovne, okamžite zaregistroval prázdne miesta v policiach a zručal:

„Kde sú tie moje kok*ty?“

Upratovačka, ktorá ho počula z chodby strčila hlavu do dverí a hovorí mu:

„Páni asistenti už čakajú na poschodí na pána profesora.“

Netúžim po tom, aby čokoľvek po mne ostalo naložené v pohári. Netúžim vidieť žiadnu zbierku žiadneho profesora. Nie som odporca umelého prerušenia tehotenstva, len informácie podobné tým, aké prišli nedávno z Ruska sú veľmi nepekným príkladom toho, do akého bordelu sa dostane spoločnosť po rokoch direktív a následne po rokoch bezbrehého podnikania a šafárenia v zdravotníctve.

Nemám nič ani voči tomu, ak pôrodník pre svoje presvedčenie odmietne vykonať aj legálne prerušenie tehotenstva. Napokon, ľudský život je ľudský život v každom svojom štádiu. Len som dosť znechutený z postoja tých, ktorí to za každých okolností nazvú vraždou. Zabúdajú, že vďaka lekárom viac ľudí prežíva, že dokážu zachrániť aj dieťa s pôrodnou váhou tak nízkou, že ešte pred pár rokmi by to jednoducho možné nebolo. Stále verím tomu, že pôrodník sa teší z každého zdravého a úspešného tehotenstva, zo zdravo narodeného dieťaťa. Nepočul som o žiadnom, ktorý by mal pasiu z toho, že tehotenstvo preruší, tak ako som nepočul o žiadnom chirurgovi, ktorý by mal radosť z amputovanej končatiny. Skôr naopak, tešia sa z toho, čo dokážu zachovať.

To čo sa stalo v Rusku je nechutné, cynické a zahanbujúce. Dúfam len, že ak sa naozaj jednalo o študijný materiál, napomohol dostatočne k tomu , aby sa tá obludnosť vyvážila nejakým pozitívom, napríklad záchranou zdravia či života.

Prepáčte odbočku na urológiu, nemalo to byť obscénne, iba mi to prišlo také zo života, ako všetko s čím sa stretávame.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?