Premenovanie by si zaslúžilo aj pomenovanie

Autor: Dušan Koniar | 28.8.2012 o 23:07 | (upravené 28.8.2012 o 23:21) Karma článku: 8,25 | Prečítané:  541x

Pomenovanie toho, čo staronový Most SNP spôsobil dlhodobo a asi navždy Bratislave a ako ďaleko sa ťahajú neduhy, nezáujem, laxnosť a rozpory, ktoré tento most nikdy nepreklenie.

 

Nie je mojou povinnosťou skúmať či dokazovať, ako sa koncom šesťdesiatych rokov mala alebo mohla riešiť dopravná situácia medzi centrom Bratislavy a novým megalomanským sídliskom. Petržalka ako sídlisko prináša viac problémov ako osohu, most toho napokon veľa neporiešil a doprava v meste je stále komplikovanejšia ( nie vinou konkrétneho mosta). Bolo ale obdobie päťročníc, záväzkov, prekračovania plánov a hlavne absencie akejkoľvek diskusie. Ovocie týchto rozhodnutí žneme dodnes. Napríklad aj tým, že úplne zbytočne zbúraná Zámocká ulica zobrala na seba nakoniec podobu polystyrénových zvratkov, sem tam konzolka, sem tam oblúčik, sem tam vo výklade „FOR RENT“.

Rozhodnutie búrať v Starom meste v tak masívnom rozmere, bez rozpakov a zdôvodnení sa maskovalo idiotskými prívlastkami, aké si Bratislava sama sebe pripínala na hruď. „Krásavica na Dunaji“ môže napadnúť iba obstarožnú dámu, čo nenávidí zrkadlá a klame vrstvami mejkapu. „Bratislava mesto mieru“, to už bol naozaj prejav masochizmu otcov mesta. Na rozdiel od iných európskych miest, Bratislava počas vojny neutrpela rozsiahlymi náletmi, určite nie v historickom centre. To čo si zničila prácou počas mieru sa dá vyčísliť metrami štvorcovými, počtami budov a štvrtí, ktoré ľahli popolom v záujme panelákovej výstavby (napríklad aj zástavba kvalitných rodinných domov na Jégeho ulici). To čo bolo natrvalo poškodené v zmýšľaní a vnímaní ľudí je asi nezmerateľné. Bratislava má vôbec problémy so svojimi novodobými dominantami. Ideologicky závadná veža kostola na Kalvárii musela ustúpiť vizuálnej dominancii Slavína. Premostenie expozícií SNG je ďalší sporný počin, keby bola aspoň dodržaná kvalita prác, mali by sme slušné výstavné priestory. Sú tu ale aj menej výrazné obludnosti. Budova pôvodného Obchodného domu PRIOR na Kamennom námestí, strohý trojuholníkový objekt obložený travertínom, má na strane od Dunajskej ulice svoj výrazný výtvarný prvok- hodinový ciferník a zvonkohru. Travertínovú plochu som vždy vnímal ako súčasť toho výtvarného prvku, až kým sa naňho nenacapil megabilbord s prízemným posolstvom- nečum na hodiny a cáluj. O celých fasádach hotelov potiahnutým takým istým veselým súknom už ani nehovoriac.

Celý problém bol asi v tom plánovaní výstavby. Najprv priemyslu, potom bývania a neskôr (a často veľmi neskoro) aj infraštruktúry a dopravy. Ale čo, plán sa plnil aj so svojimi nezmyslami, lenže vždy platilo- bližšia košeľa ako kabát, celý socializmus bola jedna šturmovačka. Koncom šesťdesiatych rokov boli už naplánované mosty v priestoroch tých terajších, aj Prístavného, aj Lafranconi. Nikto ma nepresvedčí o tom, že búranie Starého mesta nebolo úplne zbytočné, mám podozrenie že zámerné. Nikto ma nepresvedčí, že sa Petržalka nedala postaviť inakšie, napojiť na dopravu citlivejšie a možno aj priepustnejšie ako je to dnes. Napríklad tak, že vedľa Starého mostu by sa postavil Nový most (trebárs aj SNP v tejto podobe), svorne by obišli Umelku, (asi by padla budova Ministerstva vnútra) a doprava sa mohla cez Dostojevského rad nerušene ťahať na Trnavské aj Račianské Mýto a ďalej, kam až bolo treba. Dva mosty vedľa seba nie je nič neobvyklé, dve alebo viaceré alternatívy v časoch socializmu ale boli neprípustné a tak tu máme dedičstvo toho obdobia. Stále sa búra a buduje hlava nehlava, často na čierno a bez postihu, výsledok nemá samozrejme ani hlavu ani pätu.

01.jpg

Keby ho postavili o pár sto metrov južnejšie, mohla mať Bratislava o polovicu väčšie historické centrum. To by snáď vedľa hradu nepostavili ani tú parlamentnú opachu, zo strieľne by sme nevideli vykšeftovanú vežu (pardón, Tower).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?