Kóóžky, périe kupujém občaniá, staré obrazy, autobatérie...

Autor: Dušan Koniar | 8.9.2012 o 23:20 | (upravené 8.9.2012 o 23:32) Karma článku: 7,56 | Prečítané:  1513x

Poznáte to, v tichu dediny alebo aj mestskej štvrte, kdesi spoza vzdialenejších domov k vám doľahne dotieravý dopyt po rôznorodom sortimente. Obzeráte sa a zbadáte ošúchanú dodávku, niekedy ešte žigulák a rozmýšľate, ako sa môže takéto obchodovanie oplatiť. Takmer bezcenné veci, ako dlhopisy, ktoré teraz začne skupovať ECB.

 

Asi áno, asi nikto nie je na hlavu a nebude obchádzať domácnosti s tak neurčitými vyhliadkami na slušný zisk. Asi to niečo hodí na benzín a živobytie. Kožky, perie, železo, tam budú viac menej pevné ceny za kvalitu a množstvo. Možno sa kupujúci nádeja, že raz lacno príde k cennejšej starožitnosti, či k švajčiarskym hodinkám, aj keď, nemám pocit, že by akurát ten pán z otlčeného kombíčka bol znalec na minulé storočia. Ale ktovie.

Takéto obchodovanie si pamätám z detstva, stretávam sa s ním aj dnes v Bratislave, takže bude to rentabilné. Ak je s obchodom spokojný kupujúci aj predávajúci, je to dobrý obchod. Kupujúci síce šomre, že to ani tú cenu nemá, ale že ste to vy, že už vyliezol z auta tak to kúpi. Predávajúci je rád, že sa zbavil starej rárohy s ktorou nevedel čo si počať, aj keď, myslel si, že je hodná viac; babke a dedkovi visel ten svätý obrázok nad posteľou toľko rokov.

Ak nie je padnutý na hlavu priekupník so starým perím, budú padnutí na hlavu členovia Rady guvernérov ECB? Asi nie, asi tiež vedia čo robia, ak chcú skupovať cenné papiere problematických členských štátov eurozóny. Otázka je, za čie peniaze a kto je v tomto prípade naozaj tým kupujúcim. Či to zase po rokoch nie som aj ja a vy, čo sme tak výdatne podporovali v rámci RVHP nezmyselnú výmenu tovarov a finančných dotácii medzi členskými štátmi socialistického bloku. Politické ciele odsúvali nabok racionálne myslenie, nedostatok vytváral podhubie čierneho obchodu a s rešpektom sme vtedy hľadeli na Západ; tam by sa to veru stať nemohlo, mysleli sme si, slobodnému obchodu nič nemôže stáť v ceste. Ajhľa a stalo sa, k ovciam z bývalého „ostblocku“ guvernéri úspešne zahnali celú pracujúcu Európu. Ako to skončilo s RVHP a s plánovaným hospodárstvom vieme. Gazdovalo sa rozšafne a skúpo zároveň, zbytočne a nedostatočne jedným rozhodnutím. V posledných rokoch socializmu to už bolo na zúfanie. Pamätám si reportáž o tom, ako vodiči z pražskej záchrannej služby prišli do Trnavy pre nové sanitky (Škoda 1203) a po vlastnej osi sa mali vrátiť do Prahy. Jeden z piatich do dotiahol na nejakých 100 kilometrov a pes skapal na Morave. Dvaja sa ani nepohli z fabriky a zvyšný dvaja tak nejako medzi tým, trochu sa povozili. Tiež reportáž o tom, ako fiľakovský Sfinx vyrábal posledný rok iba na sklad, tie zmätky nechceli už ani v Angole. Súdruhovia proste niekde spravili chybu a ja mám veľké podozrenie, že Brusel je plný ješitných súdruhov, čo si chybu nepriznajú ani za ten svet. Ako plukovník Nicholson z Mosta cez rieku Kwai, tak zahľadeného do „svojho“ mosta čo postavil pre japonských väzniteľov, že nakoniec prezradil britských sabotérov, ktorí ho prišli zničiť. Nesprávnosť konania si uvedomil neskoro, most vyletel do vzduchu tak či tak, obete na životoch ale neboli nutné.

Kupujúci (ECB) musí byť spokojný, lebo s týmto rozhodnutím prišiel on, zachraňuje svoju ideu za spoločné peniaze. Predávajúci (Grécko, Taliansko?) dvakrát nezaváha, tak výhodne sa zbaviť nechceného sa mu druhý krát nemusí podariť. Nekvalitný tovar (samozrejme nie všetko bolo nekvalitné, ale toho kvalitného bol pre zmenu nedostatok) socialistickej epochy vystriedali neprehľadné fondy, subvencie, dotácie, valy; nad všetkým tým chce niekto držať kontrolu a domnieva sa, že to má pevne v rukách.

Ten chlapík z kombíčka kožky asi nežerie, asi ich predá ďalej, asi vie čo robí. Keď sa nechá napáliť, keď mu ich prežerú mole, je to jeho chyba a jeho strata. Keď sa „nechá“ napáliť bankár urobí čo? Konsoliduje. Kožkár sa môže ožrať pre zlý obchod, bankár si napokon nájde dôvod pre štrngnutie po každom obchode.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?