Bezdomovec s 3+1

Autor: Dušan Koniar | 11.9.2012 o 0:52 | (upravené 11.9.2012 o 1:05) Karma článku: 12,02 | Prečítané:  1993x

S pôvodne ružovkastého ruksaku, evidentne dámskeho a kedysi aj veselého, trčali dve plastové flaše s neznámou tekutinou, to bola asi kuchynka. Tri igelitky nahrádzali šatník, spálňu aj knižnicu, predsieňou mu bol chodník pred ním, najbližším susedom pre túto chvíľu ja. Zapálil som si cigaretu a to ho povzbudilo k pokusu o dialóg. Neviem prečo bezdomovci začínajú rozhovor zväčša tak rovnako, nesmelo a lichotivo.

 

„Mladý pán...“ samozrejme, chcel ma poprosiť o cigaretu. Mohol byť mojim rovesníkom, mohol byť o pätnásť rokov mladší, vždy ma ale oslovujú mladým pánom, čo ma zakaždým prekvapí. Niežeby som sa cítil starší ako včera, ale tie roky sú už preč. Jeduje ma chrbát aj noha, narovnal som sa od roboty, že si zapálim a vtedy som ho zaregistroval prichádzať chodníkom cez park. Vedel som, že to s tou cigaretou vyskúša, univerzálne oslovenie mal nachystané pre každého. Len som čakal, ako bude pokračovať; nenašla by sa jedna cigareta, mohol by som vás poprosiť, mohli by ste mi predať..., variácie na tú istú tému sa ale tento krát nekonali.

„...môžem vám niečo povedať?“ a nečakajúc na súhlas pokračoval. „Prvý krát som prestal fajčiť, keď som sa oženil, znovu som začal asi rok po rozvode. A znovu som prestal a ako som už osem rokov takto, akože bezdomovec, nefajčím. Občas si vypijem, to hej, ale s fajčením som prestal.“

„A chcete znovu začať?“

„Nié, to ma práve na vás fajčiaroch tak rozčuľuje. Zakaždým sa na mňa pozeráte, akoby som chcel žobrať cigaretu.“

„To ale bezdomovci bežne robia, vypýtajú si cigaretu od toho, kto si práve pripaľuje, alebo kupuje cigarety, alebo otvára balíček.“

„Hej, alebo zbierajú ocmúľané vajgle po zastávkach, fuj. Keby ste neboli prasatá a nehádzali to po zemi, polovica z nich by nefajčila.“

Vôbec mňa, ani nikoho iného, tým prasaťom nemienil uraziť, to len tak konštatoval, akí sme. Prezrel som si ho pozornejšie, nijako sa nelíšil od iných bezdomovcov. Nebol vyslovene špinavý, len na celom jeho oblečení, ešte letnom a zo „šatníka“ už čo to vytŕčalo do jesene, bola taká tá patina. Faktom je, že som necítil ani náznak nepríjemného zápachu, ale rýchlo som prestal analyzovať. Zľakol som sa, že opäť prečíta nejakú moju myšlienku a začne mi moralizovať o hygiene. Smrdel som skôr ja, zapotený od roboty, zaprášený od pílenia. Už sa mu ale rozprávať asi nechcelo, igelitky si preložil (jednu z nich) z jednej ruky do druhej, keď ma čosi napadlo. Zistil som, že by som mu strašne rád niečo dal.

„Nechcete aktovku cez plece? Nie je veľká, ale jedna igelitka sa vám do nej zmestí, budete mať voľnejšie ruky.“

Začal sa smiať a priateľsky sa na mňa zaškeril.

„To aby som mohol zbierať vajgle, že?“

Zbehol som mu dnu pre tú plátennú aktovku, nosieval som v nej už iba vercajk a všimol som si, že je dosť špinavá. Zase to vytušil a povedal mi, že to nevadí, že pri ňom to bude vyzerať normálne. Napchal celú igelitku do čiernej aktovky, dal si ju krížom cez prsia, poďakoval mi a pobral sa ďalej.

Vlastne mi spríjemnil deň. Spomenul som si, že v bočnom priečinku aktovky asi ostal malý krížový šrobováčik a či ho poteší alebo urazí. Alebo či začne niečo opravovať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?