Preliezť? Podliezť? Postaviť si vlastný?

Autor: Dušan Koniar | 13.9.2012 o 21:18 | (upravené 13.9.2012 o 21:41) Karma článku: 8,01 | Prečítané:  266x

Východonemecký vojak na známej fotografii uteká. Možno iba podvedome tuší, že opatrenia z augusta 1961, kedy sa zablokovali hranice v Berlíne, sú v prvom rade namierené proti nemu. Možno sa rozhodol na poslednú chvíľu, bol ochotný zariskovať, opustiť rodinu a priateľov alebo ich nasledovať. Krátky okamžik zvažoval pre a proti, až zmenil svoj doterajší život. Aj za cenu, že ho riskoval. V Zlatých Moravciach pribudol ďalší plot, ktorý, ako obdobné stavby inde na Slovensku či v Čechách, býva často nesprávne označovaný ako berlínsky múr. Ešte som nepočul o niekom, kto spoza takého plota chce zdrhnúť.

 

Každý plot má bráničku a nech si ho majiteľ postaví z akéhokoľvek dôvodu, bránička mu vŕzga tak intenzívne, ako on je ochotný komunikovať s okolím. Ploty a múry na slovenských sídliskách nemajú svoj Checkpoint Charlie, sú bez bráničiek, majú ale svoj začiatok a koniec, dajú sa slobodne obísť. V Zlatých Moravciach si ho postavili obyvatelia na svojom pozemku, ináč by ho nehradili s fondu opráv a údržby bytového domu. Ich plot nie je uzavretím sa pred nikým, keby to tak chceli, postavia si aj zvyšné tri ramená na svojom pozemku. Lebo potiaľ siahajú ich práva. Problém bude teda niekde inde, možno práve na rozhraní vedomosti. Kde známej vete: „právo jednotlivca končí tam, kde začína právo iného“, sa rozumie tak, že neprispôsobiví si uvedomia komu a čomu má plot brániť, odmietajú ale uvedomiť si aj to, prečo je to tak. To je to vedomie o vlastných právach a nevedomie o právach iného. Nikto im nemôže a ani nechce zabrániť obísť plot a voľne sa pohybovať všade tam, kde to je dovolené. Nikto im nemôže prikázať, aby sa za ten plot vrátili a žili tak ako žijú doteraz. Sami si vybrali taký život, lebo majú dostatočne vyvinuté vedomie o tom, čo môžu. Stačí už len naučiť sa, čo musia a hneď si môžu postaviť vlastný plot. Bez stĺpikov a pletiva, avšak viditeľnejší, taký, ktorý ich oddelí od nich samých. Na začiatok stačí metla, nesmie ale byť darovaná. Ak sa pre ňu nerozhodnú sami, je všetko vysvetľovanie zbytočné.

165 kilometrov berlínskeho múru nemalo izolovať Západný Berlín, ohraničovalo 108 333 kilometrov štvorcových NDR. Fatálnejšia chyba východonemeckých súdruhov, ako nejaké lyžičky z plastu. Pár metrov plotu v Zlatých Moravciach, ani inde na Slovensku, nemá oddeliť neprispôsobivých od zbytku širšej komunity, má ich vyhnať z ich vlastnej. Lebo väčšinou im patrí iba to a čím okatejšie svoj jediný majetok vystavujú cudzím očiam, tým pevnejšie ho držia v rukách. Fatálna chyba je teda, v tomto prípade, na cudzej strane plotu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?