Hliník odjel do Humpolce...

Autor: Dušan Koniar | 19.9.2012 o 11:50 | (upravené 19.9.2012 o 12:11) Karma článku: 8,41 | Prečítané:  628x

opakuje stále Zdeněk Srstka v známej českej komédii. Ja stále ešte triedim fotografie z Francúzska, čo to zisťujem a dozvedám sa. Napríklad, že hliník, vlastne jeho ruda bauxit, dostala meno podľa miesta svojho nálezu. V roku 1821 ju objavil Pierre Berthier neďaleko malebného mestečka rozloženého v skalách juhofrancúzskeho masívu Les Alpilles. Neďaleko Les Baux de Provence.

 

Mestečko je takmer ľudoprázdne, uvádza sa počet 421 obyvateľov v roku 2009. Kedysi ich bolo omnoho viac, V roku 1793 napríklad 3531, prečo sa ale vyľudnilo som sa nedozvedel. Samozrejme, turistický ruch ho zapĺňa a obyvatelia žijú viac v nových domoch pod stredovekým mestom. V pôvodnom meste som nepostrehol niečo ako bývanie, ale môžem sa mýliť.

001.JPG

Mesto malo vďaka svojej polohe strategický význam, kopec je osídlený od praveku. Nad mestom je tiež stredoveký hrad s najväčším katapultom v Európe. V 17. storočí mesto patrilo monackým Grimaldiovcom, titul markíz des Baux patrí dodnes k dedičným titulom monackého kniežaťa.

002.jpg

003.JPG

V rokline pod historickým mestom sú všelijako poroztrusované nové domy v ktorých zrejme bývajú miestny obyvatelia, čo majú hore svoje obchodíky a kaviarne.

004.JPG

Za mestskou bránou milé prekvapenie v podobe obedujúcich slečien. V meste bolo turistov tak akurát, žiaden stisk ani zhon.

005.jpg

006.jpg

007.jpg

V uličkách Les Baux.

008.JPG

009.jpg

Dosť domov je v stave ruiny, chátrajúce som tam nikde ale nevidel, všetko je pekne udržiavané. Renesančné okno zničeného domu a oproti nemu podobný dom zachovaný.

012.jpg

Samozrejme, že Provensálsko a parfumérstvo patria k sebe, mnoho obchodíkov má aj svoje muzeálne kúsky, napríklad destilačný prístroj.

013.jpg

014.jpg

K Provensálsku patria aj tieto krásne bábiky, sú pomerne drahé, od cca 50 euro vyššie a vyššie, v Les Baux je múzeum takýchto bábik. Okrem betlehemských postavičiek provensalčania vyrábali všetky možné remeselnícke, stavovské a ja neviem aké figúrky.

010.JPG

011.jpg

Návrat do uličiek mesta až k druhému kostolu na jeho konci.

015.jpg

Vlastne nie, úplne na konci, pod hradným bralom decentne umiestnené toalety

016.JPG

Na hrad sme ale nešli, vstupy boli organizované na konkrétnu hodinu a práve tam aj prebiehal akýsi historický turnaj. Nás ale čakala ešte jedna návšteva, v Les caves de Sarragan, sme sa mohli schladiť pri ochutnávke vín miestnej oblasti a čo to zahryznúť, hlavne syry.

017.jpg

018.JPG

Les caves nie sú prírodné jaskyne, okrem otvorených lomov na stavebný kameň, z ktorých ťažili napríklad Rimania kameň aj na amfiteáter v neďalekom Arles, sa kameň ťažil aj štôlňovým spôsobom. Účel takej ťažby je ten, že po vyťažení, pokiaľ má kameň ešte prirodzenú vlhkosť, je ľahšie opracovateľný. Kým v otvorenom lome skalná stena stráca svoju vlhkosť práve cez svoju veľkú plochu, v štôlni sa udržiava pravidelná rovnaká teplota 14° až 16° Celzia po celý rok. Bolo iba otázkou času, kedy túto výhodu začnú využívať vinári.

019.JPG

020.JPG

V „jaskyniach“ Sarragan sme sa zdržali asi 45 minút, ochutnali ružové aj biele, niečo kúpili aj na neskôr.

01.jpg

Väčší obrázok som nenašiel, toto je Pierre Berthier, geológ a mineralóg, ktorý sa tu takmer pred dvesto rokmi motal a našiel rudu. Pomenoval ju bauxitom po najbližšom meste.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?