Jubileum- príležitosť na otvorenie trezoru

Autor: Dušan Koniar | 13.10.2012 o 13:37 | (upravené 13.10.2012 o 13:45) Karma článku: 7,70 | Prečítané:  265x

Matica slovenská bedlivo bdie nad nejednýn výročím, ktoré považuje za významné pre našu minulosť, prítomnosť aj budúcnosť. Vie sa čertiť, ak im obce nevychádzajú v ústrety, polemizujú nad ich zámermi. O necelý rok tu je výročie najdôležitejšie, z pohľadu matičiarov určite. Viaže sa na budovu v zanedbanom stave a peňazí na jej opravu niet.

 

 

4. augusta 1863 bola založená Matica slovenská. Z grajciarovej zbierky vyzbierali národovci dosť na to, aby pre svoju inštitúciu postavili dôstojnú budovu. O desať mesiacov to bude teda 150 rokov, čo drobný slovenský človek, aj jeho dušpastieri, učitelia, novinári, proste slovenská verejnosť, prispela pri svojich možnostiach tak, že v roku 1870 v novej budove mohla byť sprístupnená prvá národná múzejná expozícia. Archívneho, knižného, galerijného a národopisného charakteru, ako sa píše na stránkach Slovenského národného literárneho múzea, dnes sídliaceho práve v prvej matičnej budove. Tej, čo tak nutne potrebuje prostriedky na svoju rekonštrukciu, tej, čo vznikla po národnej zbierke.

Matica slovenská oprášila myšlienku vyzbierania národného pokladu niekedy na prelome rokov 1992- 93. Vo forme hotovosti aj vecných darov spravuje približne miliónový majetok, vyjadrené v eurách. V trezore, ktorý sa detinsky zdráha otvoriť, by mala byť kovová časť tohto pokladu, asi desatina jeho odhadovanej ceny. Milión eur by bola určite dostatočná suma na opravu budovy, nie je v havarijnom stave. Aj keď Matica a SNLM sú dve rozličné organizácie, nevidím dôvod, aby národný poklad nebol použitý práve na tento účel- na opravu historickej budovy. Dokonca som prekvapený, že po takomto riešení nevolajú sami matičiari.

Stotisíc euro nie je tak závratná suma, veľa tam toho asi nebude. Pohľad na množstvo zlata vie vyvolať rôzne emócie. Z rozprávok to môže pripomenúť Aladína či Ali babu, z reálneho života bohužiaľ skôr dokumenty z triedenia majetku väzňami, ktorí dostali tú výsadu, že nešli na smrť okamžite.

Čakám, s čím sa do reálneho života odprezentuje Matica slovenská.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.


Už ste čítali?