Nová väčšina- 63. registrovaná politická strana

Autor: Dušan Koniar | 25.10.2012 o 22:49 | (upravené 25.10.2012 o 23:00) Karma článku: 5,23 | Prečítané:  535x

Ministerstvo vnútra zaregistrovalo ďalšiu politickú stranu na Slovensku. Nová väčšina aj po estrádnom pokuse Nory Mojsejovej ostáva spätá s menom Daniela Lipšica. Čo chce presadzovať Nova, pod takouto skratkou bude 63ka vystupovať na verejnosti, sa dozvedáme po kúskoch. Po novembrovom sneme budeme hádam múdrejší

 

Ak sa zaregistrujú ďalšie dve strany, nasledovať bude 66ka, a to už po vzore Route 66, by názov strany- Cesta 66, mohol znieť dosť lákavo. Hlavne, ak by sa dali do kopy politici cca tri štyri roky pred päťdesiatkou. Ale to iba na okraj, myslel som, že tých strán je na Slovensku omnoho viac.

Sme zverejnilo osem oblastí, ktoré by Nova chcela presadzovať. Ak prejdú vo voľbách, ak budú vo vládnucej koalícii, ak sa koalícia dohodne. Ja viem, že nejaké ciele si musí stanoviť každá strana, len mi je ľúto, že každá druhá z nich je odštiepenec z nejakej predchádzajúcej. A tie úplne nové, bez väzieb na staršiu stranu, s tými je väčšinou ten problém, že po neúspechu vo voľbách zaniknú. A tak, aby zaujali niečím neošúchaným, prezentujú sa často tak nereálnymi cieľmi, že im snáď ani sami neveria. Napríklad:

- ľudia v referende majú prijať novú ústavu.

- a načo je inštitút ústavnej väčšiny, čo keď nepríde dosť ľudí k referendu. Kto stále poukazuje na nedostatky v Ústave SR, ak nie politici. Počas každej kampane zatiaľ vedeli politici neuveriteľne, vo svojom záujme, hrkútať. Po voľbách skutek utek; viete, my to máme v programe, ale musíme brať ohľad aj na koaličné záujmy, nerozhodujeme sami, o tom je demokracia. Neviem koľko máme kvalitných ústavných právnikov, viem, že v justícii ako takej, je jeden z najväčších bordelov v tomto štáte. Ako chcete, aby sa volič vo vašom chaose dokázal správne rozhodnúť. Prečo má práve tomuto návrhu zmeny ústavy dôverovať a z koho úst si ho a jeho odôvodnenie vypočuje?

- poslancov si zvolia v jednomandátových obvodoch

- ak ich bude iba 79, prečo nie.

- priamo budú voliť aj sudcov a prokurátorov

- myslím, že je to ten istý problém, ako v tom prvom bode. Dlhodobo v spoločnosti požíva najväčšiu dôveru hasičský zbor. Kto z vás pozná po mene „svojich“ hasičov? Okrem rodiny, susedov a známych nikto. Ak si nejaká zložka vykonáva zodpovedne svoju prácu, nikoho nezaujíma, kto to vlastne je. Koho zo sudcov a prokurátorov mám uprednostniť? Tých medializovaných asi nie, lebo medializuje sa iba samý prešľap, zaváhanie, podozrenie, opomenutie, najokatejšie svojvôle. Mám chcieť, aby sa medializovali aj tí, ktorí sú doteraz anonymní a odvedú poctivú prácu? Má sa takýto právnik starať ešte aj o svoj imidž?

- s parlamentnými voľbami sa má vždy konať aj referendum o dôležitých otázkach

- dajme tomu, kto ale rozhodne o tom, čo dôležité je a čo nie? A čo keď veľmi naliehavá otázka vyvstane uprostred volebného obdobia? Možno by bolo jednoduchšie na konkrétny dátum, raz do roka, vypísať referendum a to by sa uskutočnilo iba vtedy, ak by vôbec nejaká otázka k riešeniu v referende existovala. A samozrejme, nie kdejaká nepodstatnosť.

- štát má ponúknuť každému nezamestnanému prácu

- absolútne nesúhlasím, to snáď pán Lipšic a spol. nemyslia vážne. Jedinú reálnu možnosť, ako to splniť vidím iba v tom, že asi 50 000 súčasných nezamestnaných by bolo štátnymi zamestnancami a tí by tomu zvyšku neustále ponúkali...ale čo? Kto a kde chce nájsť 400 000 voľných pracovných miest, akurátne tak po regiónoch a po tak štrukturovaných požiadavkách, ako sú rozmiestnení a kvalifikovaní aktuálni nezamestnaní. A mení sa to každú chvíľu. Štát nezvláda svoj chod a ešte by si mal takýmto spôsobom na seba zobrať agendu rozsahom možno polovice svojich rezortov.

- za každé euro pre veľkých investorov, dá štát dve eurá pre malých podnikateľov

- toto mi príde ako vysoko korupčný galimatiáš. Tisícky žiadostí, tisícky vplyvov, tisícky zamietnutí. Kto bude rozhodovať o tom, či dotyčný je alebo nie je spôsobilý dostať tie „dve“ eurá a prospešne ich preinvestovať. Koľko rozhodcov na to bude treba. Ak nám raz vykapú veľký investori, utrú zo zákona aj malý hubu? Vytvorte podmienky, nepýtajte sa ma ako- vy ich tvoríte stále, vytvorte ich tak, aby sa podnikať oplatilo, aby nebolo sťažované. Vtedy malý podnikateľ oželie nejaké stimuly, ktoré by tak či tak nemal zaručené.

- drobný živnostníci nemajú platiť dane a odvody, ale iba paušálny poplatok

- to isté ako predchádzajúce, hlavne sa na niečom dohodnite a hlavne, nemeňte to každé dva roky. Stále sa tu niekto vyhovára na nepriaznivé podmienky. Raz je sucho, potom prší, potom je konjunktúra, za ňou recesia, euro je silné, euro je slabé. Zabudnite na výhovorky.

- platy učiteľov zvýšiť o 50%

- bohapustý populizmus, je to až k zúfaniu, k čomu všetkému musia politici siahnuť, aby nejako zaujali. Dzurindove dvojnásobné platy boli z toho istého súdka.

„Pravica“ sa neustále drolí a v márnej snahe nejako zaujať, uchyľuje sa k populistickým manierom. Dzurindove sľuby boli zbytočné, viem, že ich smeroval k tým, ktorí ich chcú počuť. Lenže, tí budú vždy kafrať a keď raz niekto začne takouto nôtou, nesmie z nej preskočiť na nepopulárne opatrenia. „Pravica“ nedôveruje svojmu voličovi, lebo sa jej zdá, že je ich nejako málo. Poškuľuje po tých iných a tak má voličov menej a menej. Nikto sa nesnaží zamyslieť, prečo je tých voličov tak málo, či to nebude tým, že ich lídrov je tak veľa a práve líderstvo by si všetci chceli ponechať. Už sa teším na spoločného kandidáta pravice do prezidentských volieb. Stavte sa, že budú aspoň traja.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?