28.X.1918 verzus 1.I.1993

Autor: Dušan Koniar | 27.10.2012 o 23:18 | (upravené 27.10.2012 o 23:40) Karma článku: 8,22 | Prečítané:  443x

Tak som si prečítal zaujímavé blogy k výročiu vzniku prvej ČSR. Určite o pár týždňov pribudnú iné k "dvadsiatke" samostatného Slovenska. Nikomu nebudem brať jeho názor, napokon, každý názor pramení z nejakého poznania, nepoznania či skúsenosti. Názor môže prameniť aj z poznania a prekrúcania alebo obchádzania poznaného.

 

 

Som presvedčený, že sa už dvadsať rokov ochudobňujeme, ak tak okato ignorujeme 28. október, v súčasnosti iba pamätný deň, aj to nie pre každého. Zhodou okolností, aj 27. aj 29. október je pamätným dňom. Ten skorší je výročím černovskej tragédie, teda dňa, ktorý je spätý tak s menom Andreja Hlinku ako aj s menom Bjorna Bjornsona. Kvôli jednému Slovákovi sa v Černovej v roku 1907 strieľalo do ľudí, kvôli svetoznámemu nórskemu básnikovi a dramatikovi sa o Slovensku hovorilo. Neskorší je zase deň narodenia Ľudovíta Štúra (uvádza sa aj 28.október) a blíži sa jeho dvojsté jubileum (1815).

Ide o to, kto je a kto nie je ochotný si pripomenúť, že tu vôbec nejaký 28.október bol. A aké ma pre to dôvody. Nepoznať vlastnú históriu je smutné, poznať ju a tváriť sa, že nie je o čom je už vzbudzujúce podozrenie, že dotyčný chce sám vyniknúť a nepotrebuje k tomu historické vzory. Všetko sa začalo od neho, to pred tým nestálo za reč, ešte chvíľu a bude nám všetkým dobre, len mu verte. A to nehovorím o Mečiarovi a jeho sľubovanom Švajčiarsku. Máme aj iných expertov, čo si kachličkujú kúpeľňu a tak nepostrehnú, čo sa to deje na ulici. Nie je to jeho práca. Viniť ho z toho, že naozaj rozhoduje o všetkom by bolo hlúpe. Je to ale vizitka jeho politiky, toho, ako ho vnímajú jeho partneri, obdivovatelia a napokon aj nohsledi. Ako nastavil latku a ako sa mu niekto chce zapáčiť, možno aj proti jeho vôli a najskôr o tom ani nevie. Je to smutné, je to hlúpe, je to podozrivé, pretože sa to stalo zámerne a nejde o tlačovú chybu. Keby ten kalendár vydala Slotova SNS, nečudoval by som sa.

Za akým účelom vydal Smer tento predvolebný kalendár s receptami a možnosťou vyhrať papučky smeráčky neviem. Niekto mi ho niekde strčil do rúk, možno bol k niečomu priložený a ostal doma, spolu s dvoma inými stolovými kalendármi na rok 2012. Všimol som si to až dnes, keď som čítal blogy a hľadal údaj o zaradení 28.októbra medzi pamätné dni. Ako vidieť, niekto si pamätá a niekto ešte viac.

001.jpg

002.jpg

006.jpg

V bežnom kalendári je 28.október riadne uvedený aj v zozname štátnych sviatkov a pamätných dní a tak isto aj na konkrétnom liste k príslušnému týždňu.

003.jpg

004.jpg

005.jpg

V kalendári vydanom Smerom je síce sobota 10.marca vyznačená ako deň predčasných parlamentných volieb, vznik Československa zmizol úplne.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?