...mlátiti do pařezů je práce bohumilá a jest jí zvláště třeba,

Autor: Dušan Koniar | 29.11.2012 o 18:52 | (upravené 29.11.2012 o 19:13) Karma článku: 7,35 | Prečítané:  202x

Keby sa Jiří Wolker narodil o sto rokov neskôr, išlo by mu dnes, jinochovi, na trinásty rok. Možno už toto leto by povedal rodičom, že sa mu nechce ísť s nimi do Vysokých Tatier, že ostane u starkých na Svatom Kopečku. Napokon, na tuberkulózu sa už nezomiera, len to srdce je akosi ťažšie vytasiť. Miesto prázdnin s rodičmi by potom možno tvár zahalila arafatka, nie úplne, prvý dredový copík musí byť vidieť. Kapsáče by sa vydúvali sprejom začínajúceho pouličného umelca z dobrých prostejovských pomerov. S partiou rovesníkov by sa stále častejšie pridával k nespokojnosti na mítingoch a festivaloch. Po večeroch by začal písať prvé texty. Nesledoval by ešte politické dianie v televízii, to ho až tak nezaujíma. Že sa ale niečo neblahé deje v celej spoločnosti, to by rozpoznal neomylne, srdcom.

 

Relácia Českej televízie, 168 hodín z 11.11. t. r., rekapituluje niektoré udalosti uplynulého týždňa u západných susedov. Situácia v českom parlamente je tak podivná, že nejaké opakované volenie generálneho prokurátora u nás popri tom vyznieva ako nepodarený nácvik spartakiádneho nástupu niekde na základnej škole. Prvé dve reportáže zdanlivo spolu nesúvisia, ale len zdanlivo. V obidvoch totiž zaznievajú podobné tvrdenia. Jedni nechápu, ako sa také niečo mohlo stať a druhí tvrdia, že sa vlastne nič také nestalo.

Po kríze Nečasovej vlády a po odstúpení Ivana Fuksu, nastúpil do parlamentu náhradník. Bývalý viceprimátor Kolína, zatiaľ neprávomocne odsúdený za korupciu na šesť rokov, Roman Pekárek, je v súčasnosti už šiestym českým poslancom čeliacim vážnym obvineniam. Neprávomocne odsúdení sú ešte dvaja, obvinení sú tiež traja, David Rath je dokonca vo väzbe. Ako dodala redaktorka Tereza Strnadová, ešte štyria a môžu si hoci aj vo väzbe založiť poslanecký klub. Pekárek síce na nátlak svoje členstvo v ODS pozastavil, mandátu sa ale vzdať odmieta. Petr Nečas je z tejto situácie nešťastný, má ale zviazané ruky. Tak dôležitým a kľúčovým stoprvým hlasom, potrebným na prelomenie prezidentského či senátneho veta disponuje poslanec, ktorého sú odhodlaní vydať súdu. Ktorý podľa neho nemal morálne právo mandát prijať, hoci aj jeho hlas zachránil kabinet, aj jeho hlas rozhodoval o cirkevných reštitúciách a reforme dôchodkov. ODS je ale v kritickej situácii, rieši ťažkú otázku, snaží sa u občanov získať stratenú dôveryhodnosť, lenže takáto blamáž ju skôr drobí ako sceľuje. Neuveriteľná je už tá skutočnosť, že až šiesti poslanci čelia rôznym obvineniam, šesť z dvesto, to sú 3%. Roman Pekárek a zrejme aj ostatní, sa oprávnene hája prezumpciou neviny. Ak by ale boli naskutku všetci nevinní, nie je už len to číslo varovne vysoké v tom, že nám napovedá, v akom prostredí sa politici pohybujú, čomu musia tí čestní čeliť, ak je tak jednoduché šiestich „bezdôvodne“ obviniť?

Druhá reportáž je snáď ešte nepochopiteľnejšia. Od 1.1.2013 vstupuje do platnosti novelizovaný Občiansky súdny poriadok a s ním aj Exekučný poriadok. Podľa výkladu Najvyššieho súdu ČR, plat manžela/manželky nepatrí do spoločného majetku a tak naňho exekútori nemôžu siahať. To ale od 1.1. už platiť nebude. Pripravovaná novela pravidiel pre exekútorov mala slúžiť hlavne k väčšej ochrane dlžníkov, k obmedzeniu niektorých právomocí exekútorov. Takto predložil pôvodný návrh, aj s dôvodovou správou, legislatívny odbor ministerstva spravodlivosti. Doteraz sa nevie, kto konkrétne prišiel do parlamentu s opačnou úpravou, ku ktorej naopak, dôvodová správa úplne chýba. Vyjadril sa k tomu Pavel Staněk z ODS slovami: „Tento návrh vznikol vlastne na pôde ústavnoprávneho výboru. My sme ho vlastne sami uzniesli a ja som si ho ako spravodajca osvojil.“ Je to naozaj tá istá ODS, ktorá chce tak veľmi získať späť stratenú dôveryhodnosť občanov? Kým doteraz exekuovanému z jeho príjmu ostala nezabaviteľná čiastka a príjem partnera bol nedotknuteľný, dnes aby sa čo najskôr rozviedli. Len tak ustrážia druhý plat. K čomu to povedie, ak je za rok v Čechách vykonaných jeden milión exekúcii, je ľahké si domyslieť. Podpora rodiny? Pche, naopak, bezpečnejšie je žiť na hromádke. Liberálne prostredie? Druhé pche, rovnako si to odskáču homosexuálne manželstvá. Občianska spoločnosť s fundovanými štátnymi zamestnancami? To už nie je ani na pche, to sa opýtajte na čo to je tých ľudí z legislatívy ministerstva spravodlivosti, ktorí tú novelu možno aj dva roky poctivo pripravovali. Načo? Nato, aby niekto, kto ani neprizná farbu, šmahom ruky zhodil zo stola prácu niekoho iného a nahradil ju svojim lobistickým paškvilom. To určite dodá chuť do ďalšieho odborného nasadenia.

O čom hovorí to číslo, jeden milión exekúcii ročne v Čechách, vari sa každý desiaty Čech raz do roka zblázni a neodhadne svoje možnosti a schopnosti? Alebo inak. Vynechajme zatiaľ všetkých násťročných, budúcich básnikov, generálov, učiteľov, roľníkov či lekárov. Vynechajme polovicu dôchodcov, aspoň tú, ktorá si netrúfla ručiť svojim majetkom za plány svojich detí. A už máme zblázneného hádam aj každého piateho Čecha. Či to ale nebude skôr tým, že bláznov z občanov robia jednotlivci v parlamentoch, skupiny jednotlivcov či jednotlivé parlamentné výbory a poslanecké kluby ako také. Všade tam, kde si k tomu vybudovali príležitosť, teda aj na Slovensku. Neobávam sa, žeby sa u nás alebo v Čechách mládež nejako výrazne radikalizovala. Načo aj, zbrane do rúk berú skôr zúfalí päťdesiatnici, pred dvoma rokmi v Devínskej Novej Vsi, nedávno vo Zvolene. Posledná medializovaná vražda, tá v Šali, je výrazne iná, nemalo k nej dôjsť, ale súdny človek vidí ten rozdiel- zabiť pre peniaze a zabiť pre peniaze nie je to isté.

Dospelý svojprávny človek nesie za seba plnú zodpovednosť, aj za svoje dlhy, aj za svoje činy. Čo alebo kto ho k takýmto činom dovedie je otázka pre tých jednotlivcov, ktorí sa podujali niesť na svojich bedrách zodpovednosť za stav vecí verejných. Nemajú právo nariekať, že situácia je momentálne celosvetovo zlá. Nerobia to za trest, boli ochotní podstúpiť všetko, aby pri tom mohli byť. Čo alebo kto je pre Wolkra „pařez“ hodný rany sekerou, je u proletára poézie jasné. Chcel sa so všetkými pobiť, naprávať svet, rovnať nespravodlivosť, trestať. Mohol sa dosť mýliť, mohol nespravodlivo zovšeobecňovať aj on. Vyrastal a dospieval ale v dobe, kedy sa do protestujúcich robotníkov bežne strieľalo ostrými. Radikálny postoj pri takýchto praktikách teda prekvapiť nemôže. Ani to, že aj keď Wolker pochádzal z veľmi dobre situovanej rodiny, každé iné bohatstvo okolo seba spájal s nepoctivosťou a zlodejinou. Či sa aj dnes nedá zaujať rovnaký náhľad na majetok iných je možné opýtať sa iného proletára, bývalého ministra a poslanca Kanisa. Ako si napríklad „vylotoval“ na malých výhrach veľký dom. Kým v prvej televíznej debate z novembra 89 rozťahoval ruky ako rybár, len aby komusi naznačil, akú hromadu kníh môže doniesť a presvedčiť tak o pravdách a opodstatnenosti reálneho socializmu, dnes by mu už ručičky nestačili. Toľko tiketov snáď ani nie je.

Proletár či kapitalista, všetko jedno, drvivá väčšina súčasných politikov ma presviedča, že svoje miesto si už dávno našli. Možno sa aj niekedy v minulosti ukláňali na Wolkrovej Polianke a či už recitovali to alebo ono, dobre si pamätali posledný verš Svatého Kopečka, prijali ho za svoj a nikdy naňho nezabudli: „ať to, v co věříme dnes, též zítra provedem!

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.


Už ste čítali?