Čo pán Fico, kto vám zneužíva budúcich prvovoličov?

Autor: Dušan Koniar | 3.12.2012 o 19:09 | (upravené 3.12.2012 o 19:20) Karma článku: 30,69 | Prečítané:  3786x

Miroslav Štěpán to onehdy skúšal pred dospelákmi v pražskom ČKD, skúšal previedčať tak jednoducho, chlapsky pred robotníkmi. Div si pod pazuchu nezobral obedár, veď je jeden z nich.

 

 

Chcel ich presvedčiť, že pätnásťročné deti nebudú rozhodovať o tom, kto bude alebo nebude prezidentom. Nezaprel v sebe zlodeja, tým „deťom“ čmajzol dobrých päť rokov, chlapi sa ale opinkať nedali. Či pätnásť či dvadsaťročné, boli to možno aj ich deti, na ktoré komunisti poštvali ťažkoodencov a mlátili ich hlava nehlava. Štěpán to prepískol, ani nevedel ako, keď mu robotníci nabrýzgali, že oni nie sú malé deti.

Vy pán Fico zjavne tiež všeličo nechápete. Mali ste ukrutánsku radosť, keď začali štrajkovať lekári počas predchádzajúcej vlády, zdalo sa vám, že to hrá do vašich karát. Nazdávali ste sa, že štrajk je nesúhlas s vašim politickým protivníkom, že tá podpora verejnosti, ktorá sa štrajkujúcim dostávala, je zároveň prejavom podpory vám a vašej politike. Tak to je blbosť, pán Fico, to ste sa preceňovali.

Na druhej strane, podceňovali by ste sa, ak by ste sa domnievali, že štrajk učiteľov je namierený proti vám a vašej vláde. Ani tá podpora verejnosti, ktorá sa teraz dostáva učiteľom, ani tá nie je namierená proti vám. Vy politici by ste si už mali zvyknúť na to, že bežný občan nežije vo vzduchoprázdne. Posiela deti do školy, chodí s nimi po doktoroch. Aj sám so sebou či so svojimi príbuznými. Ten občan nie je slepý, vidí a cíti, ako to tu ide dolu vodou. Vidí aj tie vaše ješitné žabomyšie vojny za ktorými tuší nekresťanské peniaze strácajúce sa raz v jednom, inokedy v druhom poslaneckom klube. Ten občan, ak sa rozhodne vymaľovať byt, tak to urobí a má desať rokov pokoj, lebo to urobí dobre. To iba vy politici si strhávate z hláv čiapky z novín a len čo vidíte voľné štafle už válcujete, nestaráte sa ani, či predošlý náter zaschol. Ako inakšie si má občan vysvetliť to neustále menenie II. aj III. pilieru, financovania diaľnic, postavenie zdravotných poisťovní, permanentné menenie zákonníka práce, ak za tým nie je pre niekoho profit? Ani občan lekár, ani občan učiteľ, ani nijaký normálny občan nebude robiť zadarmo. Najme nie to, čo už je urobené a zabehnuté, prípadne sa čaká na zabehnutie a seriózne zhodnotenie. Len blázon každý rok maľuje byt a kašle na zatekajúcu strechu.

Nechali ste sa počuť pán Fico, že učitelia zneužili žiakov na štrajk. Predpokladám, aspoň dúfam, že aj vy ste prešli bežnou pubertou a adololescenciou, že ste boli obyčajný spurný žiak a študent, ktorý kvality svojho učiteľa spozoruje a spozná až keď opúšťa školu. Dovtedy málo kedy dá na jeho rady a pripomienky. A zásadne nikdy sa nenechá učiteľom zneužiť na nejaké jeho kratochvíle či zábavky. To študent nerobí ani omylom. Radšej si blicne, bude zapierať aj klamať, vymýšľať nové a nové výhovorky, pokrúti hlavou a odmietne poučenie o falošnom kamarátstve. Študent, mladý človek, je večne v opozícii voči rodičovi, učiteľovi, tete z druhého poschodia čo po nich stále vrieska. Bude v opozícii aj voči mne aj voči vám. Vy sa preto cítite ukrivdený, lebo veľmi dobre viete, že študenti sa rozhodli na základe svojho rozhodovania a nie na triednickej hodine. Keď pre nič iné, možno len pre tú švandu čo z toho bude, to je pre študentov dostatočný motív. Oni sú zatiaľ voči vám v opozícii, lebo sú to predsa len ešte deti a vy ste dospelý. Ale dospievajú aj oni, každým dňom sa z niektorých z nich stáva prvovolič a to by práve vás malo sakramentsky zaujímať.

Miroslav Štěpán žil v ilúzii, že večne tu bude jedna strana, právo voliť že bude hlavne povinnosťou, o všetkom že láskavo rozhodnú oni hore, aby nás netrhali od pluhu a od sústruhu. Že bude stačiť, ak raz za päť rokov prídeme s piesňou na perách k volebnej urne. Nuž pán Fico, to bolo k zblití. Ako prvovoliča v roku 1981 ma doma hľadali nejakí poskokovia, lebo som dlho nechodil. Keď som docestoval domov, ani som sa nevyzul, otec išiel so mnou, nech tam neblúdim. Po prezentácii som prevzal volebné lístky a začal som ich triediť a čítať, ktože to tam je a ako si z nich vlastne vyberiem. Čo to študuješ, šmar to tam a poď domov, hovorí mi otec. Tak som odvolil prvý krát, všetko do urny a nič do koša. Dnes by som to nedokázal terajším študentom vysvetliť, čo to bola za doba, že som niečo musel. Verím, že by ste to nedokázali vysvetliť ani vy, napriek tomu, že práve na takéto štěpánovské chodníčky ste sa v útlom veku vybrali na špacírku. Možno už o päť rokov neskôr, ako budúce mladé komunistické ucho, ste pri nasledujúcich voľbách vyzváňali nejakým nezbedníkom pri dverách, prečože ešte neboli voliť. Tak toto už skončilo pán Fico, už je dolinkované. Ľudia konajú slobodne, aj tí dospievajúci. Nejedujte sa, ak nejde všetko tak, ako ste si predstavovali. Nechcem sa opakovať, ale vy nie ste premiérom za trest, vy sa nemáte čo vyhovárať na Európu a svet, ani na Kažimírové možnosti, ani na solidárnosť nás všetkých. Vy ste sa pobili o to, aby ste mohli byť tam kde teraz ste. Tak urputne, že ste zabudli na svoje vyhlásenie spred volieb 2002, že ak sa Smer nedostane do koalície, že odchádzate z politiky. Neodišli ste, tak teda konajte. Výhovorky ma nezaujímajú. Vy nie ste môj bažant a ja nie som váš mazák, aby som vám večne opakoval, vojak sa stará- vojak má. Starajte sa, na to ste tam.

Miroslav Štěpán obvinil deti, že chcú ovplyvňovať svet dospelých, vy obviňujete dospelých, že zneužívajú deti. Medzitým sa vymenila celá generácia, „Štěpánové“ deti zneužívajú “Ficové“ deti. Počas tej výmeny generácií je to prvé vážne vystúpenie slovenských učiteľov. Predchádzal mu známy otvorený list dvoch učiteliek z Dobšinej ministrovi školstva. Už z toho listu by vám malo byť jasné, že navýšenie platov nie je to jediné, čo školstvo akútne potrebuje. Naopak, mnohé požiadavky učiteľov a nie iba ich, sú o inom ako o peniazoch. Sú o tom, že sa všeobecne dožadujeme takých zmien, ktoré by štát nestáli ani cent. A z toho ste vy politici nervózni ako psi.

Nesúhlasíme s tým, aby na ministerstvách rozhodovali politickí nominanti bez hmotnej a trestnoprávnej zodpovednosti. Nesúhlasíme s tým, aby poslanec poslancoval a úradoval na dvoch a viacerých stoličkách. Ak si beriete príklad z učiteľov, ktorí si privyrábajú doučovaním, tak ste úplne vedľa. Nesúhlasíme s tým, aby nám takýto dvoj- trojposlanci klamali o tom, že to robia z lásky a druhý plat že dajú na charitu. Nesúhlasíme s tým, aby taký istý výsluhový dôchodok, na aký má nárok hasič, dostala aj sekretárka z kancelárie ministerstva vnútra, lebo má nejakú hodnosť. Nesúhlasíme ani s tým, aby úplne obyčajný a odôvodniteľný nákup drahého pera pre víťazného študenta, či kvalitných koňakov ako prezenty pre zahraničných partnerov ministerstva školstva, vyvolávalo taký záujem až pobúrenie. To sú úplne normálne veci. Inak po vačku sa vedia buchnúť študenti a ich rodičia, ak sa na stužkovej chcú úprimne poďakovať triednemu či triednej. Veď je to radosť dať niekomu dar. Tak prečo jedno pero a predražená mydlová voda vyvoláva taký záujem, ak nie preto, že sa tu tuší nejaká ďalšia čertovina. Možno neoprávnene, ale to musíte zodpovedať vy. A to sú tie veci, ktoré vás nestoja ani cent, len by vás asi prišli veľmi draho.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.


Už ste čítali?