Kto sa derie so svrabu?

Autor: Dušan Koniar | 7.12.2012 o 21:13 | (upravené 7.12.2012 o 21:25) Karma článku: 12,88 | Prečítané:  423x

Prvý návrh štátneho rozpočtu na rok 2013 je zo 16.8.2012. V ňom sa ráta s nárastom výdavkov rezortu školstva (tento nárast mali ale pokryť štrukturálne fondy z EÚ) a zároveň s poklesom objemu pridelených prostriedkov zo štátneho rozpočtu. V auguste sme už asi boli všetci v svrabe.

 

 

Evidentne v svrabe sme boli ešte aj 24. novembra, vtedy to doslovne takto odkázal Fico ako výčitku štrajkujúcim učiteľom. Za legitímne považoval dva dni pred štrajkom učiteľom pripomenúť, že nie je povinný ponúkať kompromisných 5% navýšenia platov, že na Slovensku to môže byť aj nula, keďže Európa je v svrabe a aj my sme v svrabe. Nebola to celkom pravda, približne v tomto čase, potvrdzuje to dnešná informácia ministra Kažimíra, sme sa už zo svrabu úspešne vylízali, čo nás po nejakej Európe. Nech sa vylíže aj ona.

Na dnešnej tlačovej besede sa dvaja ministri, páni Čaplovič a Kažimír postavili pred mikrofóny, aby sa s nami podelili o tú radostnú správu, že platy učiteľov sa v podstate od nového roka zvýšia o 11,2%! Ako k tomu tak rýchlo a nečakane došlo? Prečo ešte včera nachádzam hneď dva blogy, kde sa autori čudujú nad matematickými nezmyslami Fica, Kažimíra a neviem koho. Čísla o priemernej mzde (840), navýšení (5%), reálnom náraste mzdy (o 50 až 60) nesadia nijako, nech autori rátali ako mohli. Ešte šťastie, že pán Kažimír to dokázal vysvetliť.

Asi týždeň dva dozadu, ako povedal, sa vo vláde dozvedajú výsledky výberu daní za september a október t.r. Skôr to nešlo, takto nejako spracovanie údajov trvá. Týždeň dva dozadu, to je odo dneška obdobie medzi 23. až 30. novembrom. Spadá doňho totálne viaznutie v svrabe a tiež štrajk učiteľov. Bez toho, aby to ktokoľvek Ficovi povedal, že už nie sme v svrabe, on až do včera zanovito trvá na piatich percentách. Aj na tom, že z osemstoštyridsať je to asi päťdesiat až šesťdesiat. Aj to nám dnes Kažimír vysvetlil, že to bol iba najopatrnejší Ficov odhad, že to bude v skutočnosti deväťdesiatštyri eur, o toľko že porastie v budúcom roku priemerný plat učiteľov. Že po tom, ako sa dozvedeli skvelé čísla o výbere daní, mohol sa podať pozmeňujúci návrh a do príslušných kapitol na platy učiteľov presunúť 68 miliónov eur navyše. Aby sme tomu rozumeli. Učitelia nemuseli dostať nič, napriek tomu, že sme v svrabe, dostanú od tejto obetavej vlády 5%, ani o chlp viac. A keďže táto vláda je nie len obetavá, ale aj úžasná, pár mesiacov po tom, ako preberá zbedačenú krajinu, nachádza pri výbere daní z prelomu kvartálov toľko prostriedkov, že môže zrušiť rezervu piatich iných rezortov a dať tým neposlušným učiteľom oných 68 miliónov. Učitelia si ich nevyštrajkovali, to vláda tak urputne maká, že ani nevie odkiaľ sa jej hrnú čerstvé peniaze, takto ich totiž nazval minister Kažimír. My zreálňujeme, hovoríme ľuďom pravdu, vysvetľoval ďalej a počítal a počítal, až som dospel k záveru, že nám bude napokon všetkým omnoho lepšie, ako sa pôvodne zdalo.

Pretože, učitelia žiadajú desať, vláda odkazuje, dáme päť, ale môže byť aj nula. Učitelia idú do štrajku, žiadajú desať, vláda trvá na piatich. Štrajk sa skončil, učitelia stále žiadajú desať, vláda stále trvá na piatich, ale tých päť by mohlo byť možno aj šesťdesiat. Napokon je to navýšenie o päť percent v tarifných platoch a spolu s účelovo viazanými prostriedkami je to spolu jedenásť aj niečo percenta, čiže deväťdesiatštyri eur. Inými slovami, učitelia dostanú o 7.620.480.- euro viac ako žiadali. Až tak veľmi sme sa vylízali za jeden deň zo svrabu.

A vidíte, učitelia sú stále nespokojní. Nechcú 11,2, oni chcú 10, ale vo zvýšenej tarife, nie vo viazaných prostriedkoch. Neveria, že priemerný plat v regionálnom školstve je 840.- euro. Proste, tí učitelia sú zrejme stále nespokojní. Asi ich pletie tá Kažimírová matematika, asi mu nič nemôžu uveriť. Hovoriac o platoch v školstve, neodpustil si ani dnes originálny názor, tentoraz na spôsob výpočtu priemeru: ...podľa mojich informácií sú aj vyššie platy ako tento priemer.

Kto sa to teda vlastne derie zo svrabu?

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?