Dôležití a tí menej dôležití a ich širšie okolie

Autor: Dušan Koniar | 20.12.2012 o 0:31 | (upravené 20.12.2012 o 0:50) Karma článku: 10,47 | Prečítané:  388x

Je to oštara, byť dôležitým a vzápätí nepotrebným. Oštara je tiež to, ak je niekto najprv dôležitý, potom nepotrebný a opäť sa stane dôležitým, ale už ním byť nechce. Najhoršie je ale to, ak niekto vôbec nemieni byť dôležitým, čo ale neznamená, že sa k nemu má pristupovať ako k nedôležitému. Do prvej kategórie by mohol patriť Róbert Bezák. Širšie okolie vníma jeho kauzu a nazdávam sa, že je na jeho strane. Má svoje chyby, ale, kto ich nemá? Druhá kategória je ako ušitá na Ivetu Radičovú. Bývalú dosť úspešnú kandidátku v prezidentských voľbách, bývalú dosť manipulovanú premiérku, v súčasnosti značne znechutenú ženu, ktorá má aj iné možnosti ako byť sama sebou, než sa znovu popáliť. Má svoje chyby, ale kto ich nemá? Aj ona má svoje širšie okolie, možno doňho spadajú aj klienti podvedení v projekte Glance House.

 

 

A to je tá tretia kategória, ľudia, ktorí žijú a pracujú v tomto štáte. Odvádzajú tu dane, volia si svojich zástupcov, ale ináč, chcú žiť iba svoj súkromný a profesionálny život, nič viac. Nepotrebujú, aby som o nich vedel ja, ani aby o nich vedelo celé Slovensko. Ale, dozvedáme sa o nich, pretože práve také je Slovensko- občan ako jedinec, ten dôležitý nie je. Nie vtedy, ak je v kaši ktorú si nenavaril. Čo vlastne politici očakávajú od „širšieho okruhu“ občanov a voličov a ako ich chcú presvedčiť, že vhodný kandidát, ktorého chcú postaviť do volieb, je vhodný práve pre nich, pre občanov a nie pre nich samých, teda politikov? Koľkokrát už voliča dokázali presvedčiť, že konali a konajú v jeho prospech?

Róbert Bezák je trochu zvláštna kauza, zaujala možno viac neveriacich a „vlažne“ veriacich, ako bigotných katolíkov. Stáva sa kauzou politickou, pretože Róbert Bezák vlastní charizmu, s akou sa v politike hravo vyhráva. Akurát, že s takou charizmou sa do politiky nevstupuje. Jej vlastník podvedome vytuší, že toto nie je jeho parketa. Do politiky sa ale dostal, spravovať arcidiecézu, spravovať ju po Jánovi Sokolovi a zodpovedať sa tak slovenským úradom ako aj vatikánskemu dozoru, to je politika. Ide o miliardy, takže, je to politika, nemýlim sa. Róbert Bezák je pre súčasných politikov v podstate dosť nebezpečný a nepríjemný element. Sú iba dve možnosti, buď hovorí čistú pravdu, alebo vie skvelo manipulovať a lavírovať na hrane polopravdy, neúplných údajov, už nepravdivých údajov a podobne. S čistou pravdou málokto vystúpi pred verejnosť, nie sme na to navyknutí a snáď to aj vycítime, že dotyčný má pravdu. Chceme aby mal pravdu, páči sa nám, ak niekto hovorí pravdu. S druhým prípadom, s lavírovaním, sa stretávame denne, nemal by nás prečo zaujať. Mať takúto charizmu a vstúpiť do volebného zápasu, kto by nechcel takého kandidáta predstaviť ako svojho nominanta. Róbert Bezák zaujal natoľko, že prípadní kandidáti do prezidentských volieb budú, podľa mňa oprávnene, porovnávaní aj s ním. S jeho schopnosťou vyjadriť sa, komunikovať, zaujať, presvedčiť. Nevzťahovať utrpenú krivdu na svoju osobu, ale na svoje širšie okolie, ktorému on slúžil vo svojom úrade. Takto to Róbert Bezák pociťoval a takto túto krivdu preciťuje. Aspoň mňa o tom presvedčil. Má svoje chyby, ale, kto ich nemá? Môže sa to povedať o každom človeku, platí to teda aj na Róberta Bezáka.

Asi pred dvoma mesiacmi sme s kamarátom M. mudrovali nad politikou. Vtedy mi hovoril, že koho vlastne chce „pravica“ postaviť ako kandidáta, veď nikoho nijakovitého nemajú, iba Ivetu Radičovú. Že by si mali spolu (hehe) sadnúť a poprosiť ju o prijatie kandidatúry. Presne tak to povedal, poprosiť ju. Vtedy som nad tým rozmýšľal, aj som zosmolil niečo takéto:

Vážená pani Iveta Radičová,

obraciame sa na Vás ešte raz s prosbou, či by ste neprehodnotili svoje rozhodnutie, či by ste predsa len neprijali našu ponuku, ktorá stále platí. Veľmi by ste nám, dolu podpísaným, uľahčili spoluprácu v tom, že by sme mali jednak o starosť menej, ak by ste boli našou spoločnou kandidátkou a jednak v tom, že by sme sebe navzájom a hlavne verejnosti dokázali deklarovať vôľu k spolupráci. Myslíme si, že práve toto verejnosť od nás očakáva a sme jej minimálne tento pokus o nápravu predošlých chýb dlžní.

Predošlé chyby sa už stali, vždy sa k nim dá vrátiť a pokúsiť sa ich dopad zmierniť. Nazdávame sa však, že by bolo neodpustiteľnou chybou, keby sme sa predsa len nepokúsili Vás presvedčiť, že ste jednoznačne najvhodnejším kandidátom do nadchádzajúcich volieb prezidenta Slovenskej republiky, akého máme, stále dúfame že áno, k dispozícii. Sme si vedomí, že Vaše rozhodnutie, nech už bude akékoľvek, prispeje k tomu, aby sa vnútropolitická situácia na Slovensku stabilizovala do takej mieri, aby nám náš volič mohol opäť dôverovať. A to je to, o čo sa chceme touto ponukou a s Vašou pomocou pokúsiť. Pretože, aj Vaša prípadná záporná odpoveď bude odpoveďou, ktorá vyvolá najprv zamyslenie, potom dialóg a nasledovať už môže iba hľadanie riešení, ktoré potrebujeme.

S pozdravom

Bugár Béla v. r.

Ján Figeľ v .r.

Pavol Frešo v. r.

Igor Matovič v .r.

Richard Sulík v .r.

Ide však práve o to- poprosiť. Nie navrhnúť, nie jej to oznámiť, proste ju poprosiť a prejaviť to ako spoločnú vôľu. Ale nie preto, že by si to ona želala. Preto, že sú jej to všetci piati, ako predsedovia strán, dlžní. Ak napriek tomu odmietne, dobre. Ale vieme, koho asi hľadajú a podľa toho, koho nakoniec dokážu nominovať, sa dozvieme, v akej kondícii je spolupráca piatich opozičných strán. Ak ešte vôbec môžeme hovoriť o takomto čísle. Ani Róberta Bezáka, ani Ivetu Radičovú nie je potrebné glorifikovať, uprednostňovať pred inými, tvrdiť o nich, že ich pravda je pravdivejšia. Oni to nepotrebujú, u obidvoch nachádzam schopnosť konať nezaujato a nestranne. Majú k tomu predpoklady a preto sú zaujímaví pre širšie okolie. Aj Iveta Radičová má svoje chyby, kto ich nemá? Takže to môžeme povedať aj o nej.

O kom to ale povedať nemôžme, je práve to širšie okolie, ktoré tvoríme my. Nie je našou chybou, že sme sa narodili práve tu. Nie je našou chybou, že sme si zvolili povolanie a odvetvie také, aké práve vykonávame. Rozhodne nie je našou chybou, že sme volili tak, ako sme volili. A už vôbec nie je našou chybou, že sme sa spoľahli na právny štát a rozhodli sa v tom právnom štáte zaopatriť si strechu nad hlavou. Nazdával som sa, že toto už pominulo, že je to aspoň desať ročná minulosť. Vtedy niekedy si iný kamarát požičal 200.000.- korún, aby napokon prišiel aj o ne, aj o „rozostavaný“ byt. Ten kamarát je remeselník, byt už má, vie si ho pekne spraviť, náhradu za ten predošlý si ale nevyboxoval. Čítam, že medzi podvedenými v Glence House je advokát a prokurátorka. Aj oni naleteli, alebo je to už tak prešpekulované, že sa učiteľ bude báť dať deti do školy, lebo školy sú zlé? Doktor bude váhať nad tým, či svoju mamu nechá operovať u kolegu, alebo jej vybaví niečo v zahraničí? Dvaja ľudia s právnickým vzdelaním sa dajú ošmeknúť, ako je to možné? Nebude to tým, že formálne je až do poslednej chvíle všetko v poriadku, následne však už nikto nič nezmôže, ak sa niekto s piatimi ľudovými, alebo troma vysokými, to je jedno, rozhodne kšeft uzavrieť a vybrať si svoj zisk? Potom už asi nemá kto občana ratovať. Veď je dospelý a svojprávny, má sa o seba a o svoje okolie vedieť postarať. Minimálne tak, ako sa vie postarať Harabin a z pozície Najvyššieho súdu zasahovať do rozhodnutí Ústavného súdu, lebo ide o pozemok jeho kamaráta a Ústavný súd určite rozhodol zle a predsedníčka Ústavného súdu ho aj tak nemá rada, tak určite rozhoduje zaujato. Prípadne ako Trnka, lebo tiež išlo o jeho kamaráta a bolo nutné nejako sa mu o ten biznis postarať a vôbec, on mal byť generálnym prokurátorom, nie niekto iný, tak sa doňho nestarajme. Takéto konanie, voči kamarátom, to sa nejako prepečie, to len zlý politický protivník múti vodu s úmyslom poškodiť niečie dobré meno. To už sme počuli.

Tiež ale počúvam, že tesár Fero, ktorý susedovi Mirovi pomohol so strechou a zobral za to 200.- euro, to je vlastne škodná, čo neodvádza dane a žije si na úkor nás všetkých. V predstavách politikov, tesár Fero si ani neprezlečie montérky a už ide kapitál vyviezť do daňového raja, aby si nezaslúžene užíval svoje podvody. Nuž neviem, tesár Fero aj sused Miro, tí mi zapadajú do širšieho okolia. Ak kamarát M. aj ten iný, čo už býva v “druhom“ byte. Aj Bezák a Radičová, aj oni sa mi tam zmestia. Len tí ostatní, tí čo nevedia, čo to obnáša zhobľovať niekomu strechu nad hlavou, čo to je zadĺžiť sa na pol života, aby ste tú vlastnú mali aj na papieri, aj nad hlavou, tí sa mi nejako nevmestia do žiadnej kružnice. Asi preto, že širšie okolie je pre nich načmáraný kosoštvorec a my im to stále žerieme aj s tými chlpmi okolo.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?