Dve otázky

Autor: Dušan Koniar | 19.1.2013 o 23:39 | (upravené 19.1.2013 o 23:49) Karma článku: 10,86 | Prečítané:  1066x

Osemnástim šiestakom rozdala triedna učiteľka papiere a poprosila ich, aby jednou vetou napísali, prečo sa tešia do školy a prečo sa tešia domov.

 

 

Inšpirovala ju k tomu jej kolegyňa. Spomenula jej, že je prekvapená, aké slabé vyjadrovacie schopnosti majú jej žiaci (neviem kolkatáci) na slohu. A nie iba to. Dala im napísať sloh na tému o rodičoch. Ďalšie prekvapenie zažila, keď zistila, že trojkári a štvorkári dokázali dať do písania viac citu aj fantázie, ako tí lepší žiaci. Náhodou som sa k tým osemnástim odpovediam dostal a s úsmevom som si ich mohol prečítať. Na prvú otázku by som celkom určite odpovedal tak isto ako oni. Takto by odpovedal skoro každý. Práce nemali byť podpísané, zo traja zo zvyku meno napísali. Pri ostatných sa dá zistiť, či je to chlapec alebo dievča, okrem jediného odovzdaného papiera. Odpovede sú tak lakonické, že sa to nedá určiť.

Z osemnástich pätnásti žiaci uviedli, že sa tešia na kamarátov, z nich šiesti spomenuli aj niektorých (dobrých) učiteľov, alebo konkrétne predmety (iba jeden uvádza najprv nové vedomosti a až potom kamarátov). Dvaja z nich zdôraznili, že sa tešia výlučne na kamarátov. Šestnásty/a sa teší na možnosť porozprávať sa a predpokladám, že má na mysli hlavne kamarátov. Sedemnásty/a je ten/tá na slovo skúpy žiak/žiačka, prácu uvediem na záver celú a osemnásta je podľa mňa dosť výnimočná odpoveď chlapca na obidve otázky a tiež ich v závere uvediem celé.

Na čo konkrétne som sa ako šiestak tešil domov, to už teraz, priznám sa, s určitosťou odpovedať neviem. Určite aj na rodičov, ale tie známky, čo som nosil domov mi tú „radosť“ mierne kalili a nútili ma k úskokom, výhovorkám a napokon k zarytému mlčaniu. Čo dokáže odpovedať dvanásťročný človiečik na takú záludnú otázku, čo len z teba bude? Odpovede na druhú otázku sú pestrejšie a predstavujú väčšie množstvo vzájomných kombinácií. Neviem či to má byť alarmujúce, ale v deviatich prípadoch je na prvom mieste počítač, prípadne iná technika a televízia. Štyrikrát sa objavujú na prvom mieste rodičia (ale tiež rodina, bratia, mamina, ak je doma, bábo) a nie je spomenutá žiadna technika. V ďalších troch odpovediach sú síce rodinní príslušníci spomenutí tiež, ale majú smolu. Pred nimi sú rybičky, mačka alebo pes. Starí rodičia nie sú spomenutí ani raz. Pod odpoveďou hrať sa a nenudiť sa ako v škole, môže byť tiež myslený počítač, určite nie je takto myslený rodič. Až v siedmich prípadoch je zdôraznený oddych, často od hluku, raz od toho, že doma po mne nikto nehádže mandarínky a špongiu. Tak to si pamätám, špongiou, najlepšie namočenou, sme sa obhadzovali radi. Keby po mne vtedy niekto hodil mandarínku, poďakujem sa mu. Škoda vysvetľovať.

Na záver tie dve odovzdané práce v celo znení. Najprv tá lakonická:

Do školy sa neteším.

Domov sa teším, lebo si zahrám PC hru.

Žiadna hrozná odpoveď. Čiarky, bodky, dĺžne na svojom mieste, just to môže byť dieťa najviac milujúce rodičov.

Najviac ma ale zaujali odpovede tohto chlapca (jedna z troch podpísaných prác).

Teším sa do školy preto lebo sa naučím niečo pre to aby som sa dostal do informatickej strednej školy.

Domov sa teším lebo si odýchnem a pojdem si robiť vlastnú robotu.

Takto to napísal, žiadne čiarky, dve chyby, interpunkciou sa nezdržuje. Predpokladám, že na klávesnici je päťkrát rýchlejší ako ja. Zaujímavé je, že nespomína ani kamarátov, ani učiteľov, ale určite tam sú. Dychtí po vedomostiach a tie v škole získava. Keďže väčšina jeho spolužiakov uvádza počítač na prvom mieste, nepochybujem, že je s nimi a s mnohými inými cez klávesnicu vo večnom kontakte. Preto to vynechávanie interpunkčných znamienok. Píše rýchlo. Vôbec nespomína počítač, hoci sa chce venovať informatike. Počítač nie je preňho hračka, ako pre jeho rovesníkov, je to zdroj informácií. Pôjde si predsa robiť vlastnú robotu, predtým si ale oddýchne. Nespomína ani rodičov, súrodencov, domácich miláčikov, tiež ich ale nevylučuje.

Takto nejako odpovedalo osemnásť šiestakov na dve jednoduché otázky. Tie ale bývajú niekedy najťažšie, preto si nemyslím, že z týchto odpovedí je možné niečo vyvodzovať. Ak áno, sme za to zodpovední my.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?