Hromada hlúpostí aj za mojich 4,64 euro

Autor: Dušan Koniar | 20.1.2013 o 15:21 | (upravené 20.1.2013 o 15:35) Karma článku: 15,73 | Prečítané:  20612x

Nie iba výška koncesionárskho poplatku pre RTVS je hmotným základom pre natočenie a odvysielanie tak lajdácky pripravenej reportáže, ako bola tá dnešná v programe Svet v obrazoch o meste Marseille. Slúži na to aj príspevok zo štátneho rozpočtu, príjem z komerčnej činnosti, z prenájmu vlastného majetku a podobne, v súlade s prislúchajúcimi zákonmi tak, ako ich uvádza Štatút RTVS.

 

 

Keďže sa nejaká múdra hlava bála o to, aby sme o tie nadmieru nenahraditeľné a najpresnejšie informácie nejakým spôsobom neprišli, zariadila táto múdra hlava, že koncesionárskym poplatkom budem aj naďalej platiť tomu, kto flinká robotu neuveriteľne vulgárnym spôsobom. Toto už nie je hlúposť, to je ignorantstvo s narábaním verejných prostriedkov zo strany autorov reportáže, toho, kto ich prácu kontroluje, ak sa tak vôbec deje a následne toho, kto to v takejto podobe pustí do vysielania. Nič na tom nemení skutočnosť, že tie informácie sú nepodstatné aj vo svojej pravdivej verzii. Dá sa bez nich žiť. Ale sú nepravdivé a preto sú krutou pravdou o celkovej úrovni RTVS a o tom, čo vlastne s tými našimi peniazmi robia. Chcem ich späť, za zmätok kúpený v obchode mi peniaze vrátia. Keďže mi asi kvôli tejto reportáži koncesionársky poplatok nikto nevráti, pýtam sa, prečo mám platiť za niečo čo nechcem, čo je zlé a čo je nepravdivé?

Relácie podobné Svetu v obrazoch neprepínam hneď, ako sa na ne dostanem. Patria, mali by patriť, medzi tie zaujímavejšie, mali by mať ambíciu osloviť čo najširšie obecenstvo. Nie vyčerpávajúcimi špecializovanými informáciami. Mali by pôsobiť ako fotografie z fotoalbumu, v ktorom ukazujete známym fotografie z dovolenky a k tomu im poskytnete základné údaje o lokalite. Dnes sa tie základné údaje, ak viete čo hľadáte, dajú nájsť aj dodatočne. Z údajov odprezentovaných reportážou RTVS by napríklad žiak základnej školy mohol schytať niekoľko pätiek.

Popravde, spozornel som pri informácii o miestnej katedrále Notre- Dame de la Garde. Prekvapil ma, podľa mňa nesprávny údaj o rozmere kopule, ale to nie je ten problém, len som začal pozornejšie počúvať komentár a žasol som a žasol. V podstate nejde ani tak o nesprávne údaje, ako o to, že nikto o nich ani len nerozmýšľal, hoci bol fyzicky prítomný priamo na mieste.

01.jpg

Ostrov If, kamera ho priamo zaberá a hlas nás informuje, že ten fliačik zeme je ostrov o rozlohe tridsať kilometrov štvorcových. Vie si tá ženská vôbec predstaviť obdĺžnik o stranách päť a šesť kilometrov? Musel som si samozrejme zistiť, že sa jedná o Frioulské ostrovy, to v hlave nenosím. Všetky štyri majú necelých 200 hektárov, If je z nich najmenší. Takáto informácia je na úrovni tvrdenia, že Slovensko má skoro päť miliónov kilometrov štvorcových.

Netvrdím, že by redaktorka mala mať prečítaného Dumasa, je to napokon literatúra pre chlapcov. Základné znalosti z histórie, dejín, geografie a podobne by snáď ale mať mohla. Popliesť si cisára Františka Jozefa I. (nar.1830, vládol v Rakúsko- Uhorsku 1848- 1916) s francúzskym kráľom Františkom I., ktorý dal pevnosť na ostrove If postaviť v r. 1524 až 31, to je buď absolútny chaos v zodpovedných hlavách RTVS, alebo niečo omnoho horšie. Majú predstavu tie hlavy, že Francúzsko malo dokopy dvoch cisárov, ani jedného Františka, vedia tie hlavy, v ktorom období sa odohráva dej, v reportáži spomenutého románu Gróf Monte Christo? Vedia tie hlúpe hlavy, že stačí mať trinásť, štrnásť rokov, prečítať dva Dumasove romány- Zaľúbený Ascanio a Gróf Monte Christo a vedieť vďaka nim o dejinách Francúzska podstatne viac ako oni dohromady? Že aj dobrodružná literatúra má väčšiu hodnotu, ako nimi poskytnuté informácie? Konkrétne táto informácia je pre zmenu na úrovni z tých najperlivejších odpovedí z relácie Aj múdry schybí. V nej ale oslovený anketár snáď musí dať súhlas, aby jeho perla mohla byť odvysielaná. V prípade reportáže o Marseille sme si tieto informácie zaplatili. Ďakujem pekne.

Nebol som nikdy v Marseille, divne mi však prišlo spojenie tohto mesta s impresionistami počas ich tvorivých období. Tvrdenie, že tu žil Paul Cézanne ma opäť vyhnala k overovaniu na internete. Ale o to predsa ide. Tie najzákladnejšie informácie sa dajú zistiť okamžite. Nikto nie je odkázaný na bezduché opakovanie neoverených údajov. To je proste hlúpe, neprofesionálne, v podstate zlodejčina, ak sa tak deje za použitia verejných prostriedkov. Naozaj sa pod toto podpísal niekto, kto o sebe tvrdí, že pracuje v médiách?

Aix en Provence je v súčasnosti univerzitné mesto (Univerzita Paula Cézanna- to som nevedel) vzdialené tridsať kilometrov od Marseille. Nejde ani o to, že v časoch Cézanna to mohlo byť aj šesťdesiat kilometrov. Bolo to mesto vzdialené na deň, dva cestovania, podľa dopravného prostriedku. Tvrdiť obyvateľom Aix en Provence, že Cézanne žil v Marseille je to isté, ako presviedčať obyvateľov Modry, že Štúr zomrel v Bratislave.

Nevidel som tú reportáž celú, proste sa to nedalo pozerať. Neviem teda, kedy presne a kým bola natočená, ešte nie je vo videoarchíve. Napriek tomu, mal by som jednu otázku. Ak si RTVS niečo takéto naplánuje do svojho výrobného plánu, je tak ťažké rozmýšľať trošinku pohotovejšie a venovať sa, konkrétne Marseille, profesionálnejšie a aktuálne? Spolu s Košicami je to EHMK 2013. Nemalo by byť v záujme RTVS venovať sa vrcholne profesionálne práve v tomto roku mestu Marseille (a samozrejme Košiciam), informovať, porovnávať, diskutovať a toto všetko svojou prácou podnecovať v diváckej obci? Alebo na to je málo peňazí a má mi stačiť takáto úbohosť?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?