Na Slovensku je poskrúcaný nie iba Slávik

Autor: Dušan Koniar | 8.2.2013 o 13:14 | (upravené 8.2.2013 o 13:26) Karma článku: 14,90 | Prečítané:  1088x

Kolega bloger, slovutný námet nejedného blogu Róbert Fico, už vo vlastnom perexe naznačuje, že na Slovensku to nie je celkom v poriadku. Nemá pocit, že o slobode prejavu stačí skonštatovať, že proste je. Alebo ju ani nespomínať, keďže je. Musí jej dať prívlastok o mimoriadnej širokosti, akoby sa mala, podobne ako koľajnice, v perspektíve zúžiť.

 

 

Začnem takto. Nepochybujem o duševnom zdraví Róberta Fica a dovolím si tvrdiť, že nepresedel v ten večer tri masochistické hodiny pred obrazovkou a nesledoval ďalší trápny prejav o stave vecí na Slovensku. Buď podobne ako ja, párkrát prešiel cez obývačku a postrehol nejaký úryvok a pokrútil hlavou, alebo si dodatočne pozrel inkriminované časti. Tú o prezidentovi som nevidel. Nemohla byť iná ako trápna, pretože trápna je pomaly každá podobná relácia v slovenských televíziách.

Komerčné televízie považujú za svoju šikovnosť, keď aj zo slabej témy vyžmýkajú dobré čísla o sledovanosti. O nič iné v zásade nejde, iba o sledovanosť a ak ju má podporiť grganie, striptíz či vulgárnosť, tak sa použijú. Otázkou by ale nemalo byť to, či sa v takejto relácii hodí útočiť na prezidenta, ako skôr to, prečo sa objektom útokov stáva. Odovzdávanie Slávika malo byť obrazom o hudobnej scéne na Slovensku a chvalabohu, nie je ňou. To by bola katastrofa. Keďže scenáristi nemajú na to, aby dokázali stav hudobnej scény zhodnotiť, scénkami na úrovni školskej besiedky či nevydarenej stužkovej pozliepali celý program. Podobný zlepenec pán Fico, ani neviete ako rád pri vás používam tento termín, ste vo svojom blogu predviedli aj vy.

Veľmi dobre viete, že vo vašom tvrdení: „a čo je v TV- je pravda; pozrite si k tomu vynikajúci americký film Vrtieť psom“ je naozaj kusisko pravdy a držíte sa tej pravdy práve ako pes zahryznutý do sústa. Narábate s týmto poznatkom počas celej svojej politickej kariéry, nevyhýbate sa mu ani vo vlastnom blogu. Pripomeniem vám iný, starší francúzsky film „Niet dymu bez ohňa“ (1973). Annie Girardotová, v postave manželky doktora Peyraca, kandidujúceho v miestnych voľbách, sa objavila na fotkách ako účastníčka sexuálnych orgií. Doktora Peyraca bolo nutné znemožniť, jedno akými prostriedkami, jedno aké to pre zúčastnených bude mať následky. Dôležité sú výsledné čísla, nie súkromie, spoločenské a profesijné postavenie jednotlivca. Fotomontáž bola tak dokonalá, že ani v laboratóriách vojenskej kontrarozviedky sa nepodarila spoľahlivo dokázať. Život manželov Peyracovcov išiel do pekla. Nakoniec sa autor fotomontáže priznal a poskytol originálny negatív. Zdalo by sa, že je všetko v poriadku, že pravda zvíťazila, ale nebolo to tak. Už bola stokrát povedaná lož.

A sme pri tom vašom skrúcaní, vážený pane. Štefan Skrúcaný bol aktérom dopravnej nehody, pri ktorej, myslím že v Považskej Bystrici, bol usmrtený človek. Vina mu bola preukázaná, pán Skrúcaný v tej dobe reagoval na kamery podráždene, hoci práve dostať sa pred kamery bolo súčasťou jeho profesie. Musí byť obrnený voči záujmu médií o svoju osobu, aj v týchto nepríjemných situáciách, podobne ako vy. Takéto nešťastia sa nevyhýbajú ani umelcom (Labuda, Rolincová), ani politikom (Dubček, Zelenay). Niekedy dokonca ani umelcom a politikom v jednej osobe (Kňažko). Vinníkom alebo obeťou dopravnej nehody môže byť hocikto. Vinníkom, aktérom alebo obeťou nešťastia pri výstrele z pušky môže byť tiež hocikto. V blogu boli naznačené určité skutočnosti a súvislosti, nie konkrétne obvinenie. Ak za dôveryhodné vyvrátenie týchto tvrdení považujete najprv dve klamstvá a následne zaťaté mlčanie, potom sa nemôžete čudovať, že autor klamstiev je terčom útokov. Autorom útokov môže byť aj pán Skrúcaný, jeho dopravná nehoda a nevymenovanie generálneho prokurátora nijako nesúvisia. Tak isto ako nijako nesúvisí priznanie poslanca Poliačika k skúsenostiam s drogami a s jeho prípravou na odôvodňovanie žaloby na prezidenta. Vám sa však hodí akákoľvek informácia, aj nesúvisiaca s problematikou, aby ste ju donekonečna opakovali a podsúvali ju do povedomia vašich priaznivcov ako niečo, čo zaručene spochybní oprávnenosť konania druhej strany. Zastáva rovnú daň?- ale veď povedal že okúsil pervitín. Chce inakší zákonník práce?- veď je za registrované partnerstvá. Nesúhlasí z eurovalom?- ako môže nesúhlasiť, lietadlom sa vozí na večeru.

Takýmito rečičkami veľa riskujete pán Fico. Máte jednofarebnú vládu a 83 poslancov v parlamente. Pri tom množstve je väčšia pravdepodobnosť, že rozšírené zreničky, či iné príznaky postrehnete vo vlastných radoch. Síce to tiež nesúvisí s problematikou, len vám to pripomínam.

Problematikou je samozrejme nevymenovanie generálneho prokurátora. Niečo podobné, ako zažívala Annie Girardotová vo filme, musí podstúpiť aj Jozef Čentéš v reálnom živote. A tú reálnosť ste spolu s prezidentom nalinkovali vy. Bez ohľadu na to, aký to bude mať dopad na jeho ďalší profesijný, spoločenský a osobný život, neváhali ste sa obidvaja o ňom vyjadriť ako o niekom, kto je už nepoužiteľný (vy), prípadne ako o niekom, kto by mal vôbec zvážiť, či môže byť prokurátorom čo i len na okresnej úrovni (prezident). Vy ste toho človeka proste odpísali. Buď ako buď, nech si v ďalšom živote poradí ako vie, museli ste mu ešte pricapiť na čelo glejt neschopnosti. Prečo? Je pre vás nebezpečný? Zastávate verejnú funkciu a nebezpečné pre vás môže byť iba to, že konáte proti záujmom verejnosti a niekto na to dokáže upozorniť, alebo to, že vás z takého konania niekto neoprávnene obviní. Neoprávneným obvineniam sa predsa ubrániť viete. V perexe spomínate, že sám ste absolvovali desiatky súdnych sporov o ochranu (vašej) osobnosti. Dôverujete preto nášmu súdnictvu, viete sa vysporiadať s kydaním na vašu osobu. Potom ale ostáva iba prvá možnosť a nebezpečenstvo pre vás hrozí od človeka, ktorého sa všemožne snažíte znemožniť.

Slovenská hudobná aj politická scéna sú si v niečom podobné. Veľmi málo kvalitných účastníkov na veľké množstvo kolbíšť. Vavrínový veniec sa tak ujde neraz aj tomu, kto by si to vo väčšom kotly nemal šancu s ostatnými rozdať. Vavrín je fajn, pokiaľ sa nezmení na prozaicky rozvarený bobkový list a my potom okúsime jeho pravú, nahorkastú chuť. Potom robíme tfuj, tfuj.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?