Prečo hádzať hrach na stenu

Autor: Dušan Koniar | 12.2.2013 o 0:41 | (upravené 12.2.2013 o 0:49) Karma článku: 13,41 | Prečítané:  579x

Pretože to má zmysel aj vtedy, ak mocenské počty dokazujú nepriechodnosť takého hodu hráškom. Pretože sme mali politika, ktorý hodil hráškom v lete 1988 priam do oporného múru vtedajšej štátostrany. Pretože Dubček podal žalobu na Biľaka kvôli krivému obvineniu. Pretože Fico si Dubčeka ctí a kade chodí tade tvrdí, že chce pokračovať v jeho odkaze.

 

 

V krátkosti- v roku 1985 poskytol Vasiľ Biľak pamätný a trápny rozhovor časopisu Der Spiegel, v ktorom okrem iného tvrdil, že Dubček podpisom osvedčil na bratislavskej konferencii Varšavskej zmluvy (v skutočnosti porada šiestich komunistických strán, aj Biľak mal problém s presným definovaním), že ČSSR je vnútorne ohrozená kontrarevolučným prevratom. Toto sa malo udiať ešte pre augustom 1968. Alexander Dubček listom zaslaným ČSTK a vydavateľstvám Rudého Práva, Pravdy a Práce toto vyvrátil a žiadal opravu textu. Nikto mu neodpovedal, rovnako dopadli dve urgencie. Po dvoch rokoch sa obrátil na bratislavský súd a žiadal zaviazať denníky a tlačovú agentúru k povinnosti opravy. Celé sa to vlieklo až do roku 1990, kedy sa Biľak a následne aj tlačové orgány, ku svojmu úžasu, ospravedlnili. Nič viac Dubček nežiadal.

Alexander Dubček chcel opravu v tlači, ignorovali ho, tak sa obrátil na súd. Biľak to v reakcii pociťoval ako útok na štátnosť a vtedajšie zriadenie, neváha spomenúť aj Trestný zákon. Súdnu poštu ale odmietal prevziať. Terajšia opozícia vníma konanie prezidenta Gašparoviča ako porušovanie ústavy. Žiada nápravu a keďže k náprave podľa jej predstáv nedošlo, zvažuje legálne možnosti pred súdom. Priam najväčší obdivovateľ Dubčeka ale, ktohovie prečo, preberá Biľakovskú rétoriku a bez toho, aby zvážil možnosti nezávislého súdu toto vyriešiť a vôbec právo hocikoho sa na súd obrátiť, obviňuje opačný názor z rozvracania štátu.

Podobnú biľakovskú rétoriku cítiť aj z inej Ficovej neodpovede- či bol alebo nebol v istom byte. Tak ako Biľak, odmietajúci preberať súdne obsielky, ale neváhajúci odpovedať cez tlač Dubčekovi, podobne Fico odmieta poprieť alebo priznať prítomnosť v tom byte (Gorila). Odôvodňuje to takou hlúposťou, že on bol vtedy v opozícii a teda, nemôže byť spájaný s akousi špinavou hrou finančníkov a koalície vtedy pri moci, akurát, že ho to oprávňuje sa k celej kauze vyjadrovať. Akoby bolo nevyhnutné byť vôbec poslancom parlamentu a iba táto skutočnosť by mala byť vstupenkou do uzatvárania nie práve najprehľadnejších zmlúv a obchodných dohôd. Efektne prenajatá limuzína terajším Ministerstvom školstva je toho žiarivým príkladom. Stačí byť bývalým koaličníkom/opozičníkom predbývalej koalície, aby sa našla reč s bývalou opozíciou bývalej koalície. Na dohodu treba vždy dvoch, ináč je to iba diktát. Možno práve to nemá vyjsť na svetlo.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?