Chýba nám Šalamún alebo Alexander Macedónsky?

Autor: Dušan Koniar | 2.5.2013 o 10:02 | (upravené 2.5.2013 o 10:08) Karma článku: 11,18 | Prečítané:  444x

Jeden rozhodol múdro a stavil na základné ľudské city, druhý síce nedočkavo a nesprávne, ale gordický uzol preťal, ak ho už nevedel rozmotať.

 

 

Niekde medzi biblickým kráľom a historickou postavou sa samoumiestnila vláda Róberta Fica, keď rozhodla tak ako rozhodla o ďalšom pokračovaní v kauze Jozefa Čentéša na Ústavnom súde. Premiér tvrdí, že z tohto rozhodnutia nemá zlé svedomie, domnieva sa asi, že dieťa ostalo celé a patrí vlastnej matke. Ďalej tvrdí, že on pozná len sudcov Ústavného súdu a nie takých, ktorí patria či nepatria prezidentovi. Čiže, to čo sa už dva roky zamotáva premiér uvoľnil jednou novelou o ktorej sú síce pochybnosti a je napádaná, urobil to ale rázne a nekompromisne. Uzol preťal miesto toho aby ho rozviazal.

Na toto všetko by som sa mohol v zásade aj vykašľať, nebyť jednej zaujímavej skutočnosti. Sudcovia Ústavného súdu, ktorí tvrdia, že rozhodovať mohli aj bez tejto novely, že na rozhodovanie mali priestor, sa k veci vyjadrili len pod podmienkou zachovania ich anonymity. Pýtam sa teda, kde to vlastne žijeme, ak sudca Ústavného súdu, presvedčený o svojej pravde a o neprijateľnom precedense vyvolanom spomenutou novelou, je natoľko opatrný, že trvá na zachovaní anonymity pre svoje vyjadrenia. Od biblických čias sme na hony vzdialení, maniere svetovládcu (aspoň toho od Dunaja k Tatrám), nesú určité znaky uponáhľanosti a nervozity z toho, aby mu ešte ostalo čo podmaňovať.

Možno sa tieto riadky budú podobať na kaviarenské filozofovanie nad záležitosťami patriacimi odborníkom. Čo iné nám ale ostáva, keď sa nevedia zhodnúť ani odborníci s „odborníkmi“. Keď jedni sú so svojimi argumentáciami nanajvýš opatrní, mal by som povedať zbabelí a z titulu tej zbabelosti nedôveryhodní, zatiaľ čo tí druhí si za svojimi rozhodnutiami stoja verejne a priznávajú sa k ním. Ak ale tá „zbabelosť“ pramení z toho, že dotyčný sudca veľmi dobre vie, čo by po jeho otvorenom vyslovení svojho názoru mohlo nastať, teda toho čo nie je nikde zakotvené napriek tomu sa to okamžite praktizuje, znamená to, že obávať by sme sa mali aj my. Pretože témou Slovenska nie je nezamestnanosť a diaľnice, usporiadanie Olympiády a svetová kríza, ani konsolidácia verejných financií a ani riešenie školskej dochádzky rómskych detí. Témou Slovenska je odporný zákulisný boj o ktorého cieľoch a pohnútkach nemáme ani poňatia.

Aj keď je to divné, preťahovanie lanom patrilo do olympijských športov v časoch obnovenia antických hier. Princíp hry poznáme všetci a ako každá hra, mala by byť fair play a mala by v závere určiť víťaza. Pri tejto hre neraz práve víťaz po svojom výkone padne na zem. Niekedy porazený, niekedy obidvaja súťažiaci. Keď sa ale nekoná fair play a rozhodca sa rozhodne lano preťať, s rozbitou držkou skončia všetci zúčastnení, o tom niet pochybností. Už aby sme sa z tej zeme pozbierali.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?