Aj Roba Robo podrazí

Autor: Dušan Koniar | 29.5.2013 o 2:19 | (upravené 29.5.2013 o 2:32) Karma článku: 13,18 | Prečítané:  1147x

Jeden Robo čihí a druhý hota. Takto treba správne dešifrovať kvetnatý slogan schváleného vládneho programu ESO. Všetko v jednom, jedno všade treba chápať tak, že všetko sa sústreďuje v jednej hlave a jedna hlava rozhoduje o všetkom. Hlava nehlava.

 

 

Najprv trochu citácie z oficiálnej stránky ministerstva vnútra, teda ak ju niekto nehekol a ja nečítam bohapusté výmysly zlých, zlých hackerov:

 

Napriek niektorým zlepšeniam v minulom období sú ľudia pri vybavovaní záležitostí na úradoch stále vystavení rôznym formám stresu z byrokratických postupov. Pripravujú sa preto systémové zmeny v štátnej správe. Tie sú nevyhnutné najmä vzhľadom na súčasné verejné financie. Musia však ísť ruka v ruke s efektívnosťou, modernizáciou a elektronizáciou úradov. To je podstatou vládneho programu ESO/Efektívna, Spoľahlivá a Otvorená štátna správa/, ktorý na návrh ministra vnútra Róberta Kaliňáka v apríly schválila vláda. Konkrétne úlohy, vrátane legislatívnych zmien, budú súčasťou detailného materiálu. Ministerstvo vnútra je koordinátorom ostatných ústredných orgánov štátnej správy pri príprave analýzy problémov v štátnej správe.

V návrhu programu ESO sú prezentované možnosti systémových zmien, jednou z nich sú opatrenia v oblasti teritoriálnej pôsobnosti, rozmiestnenia a dostupnosti služieb verejnej správy.

Základným princípom pri prijímaní opatrení bude pravidlo „všetko v jednom, jedno všade“- občan si teda bude môcť akúkoľvek svoju vec vybaviť v jednom mieste a zároveň na ktoromkoľvek mieste. Vytvorí sa jednotná sieť „Centrum verejnej správy“, ktorá bude voči občanovi predstavovať jeden inštitút zastupujúci štát. Všetky úrady v lokalite príslušného centra budú pôsobiť v jednom, resp. v minimálnom počte objektov. V súvislosti s tým bude potrebné zrealizovať projekty zamerané na prepojenosť informačných systémov.

(Text zvýraznený ako na stránkach ministerstva vnútra.)

Chcel by som sa týmto opýtať obidvoch Róbertov, Kaliňáka aj Fica, či ešte sedia v jednej vláde a či vôbec spolu komunikujú? Pod pojmom „modernizácia a elektronizácia úradov“, rozumiem práve modernizáciu a hlavne elektronizáciu úradov. Pod pojmom „systémové zmeny“, si tiež dovolím rozumieť systémové zmeny a pod pojmom „akúkoľvek svoju vec“, rozumiem naozaj akúkoľvek svoju vec, teda aj slobodný a neobmedzený prístup k informáciám tak, ako to upravuje momentálne platný predpis. Nakoniec si ešte trúfam rozumieť pojmu „prepojenosť informačných systémov“ tak, že informačné systémy budú prepojené. A informácie dostupnejšie ako doteraz, v kvalite aj kvantite.

Ak sa nemýlim, nemalé finančné prostriedky, najme vzhľadom na súčasné verejné financie, idú práve do digitalizácie (už sa ruvete) a elektronizácie (ešte sa len poruvete) štátnej správy. Jeden Robo sľubuje za tieto peniaze luxus v tom, že akúkoľvek záležitosť, ktorú na akomkoľvek stupni štátnej správy budem potrebovať vyriešiť či zistiť, vyriešim či zistím v jednom inštitúte zastupujúcom štát. V mojom prípade buď v najbližšom môjmu trvalému bydlisku- Bratislava IV. alebo, ak sa zatáram na hubách až do Michaloviec, tak aj tam.

Druhý Robo ale na to ide inakšie. On sľubuje úradníkom štátnej správy a samosprávy, že už ich nikto šikanovať nebude a oni nebudú musieť trpieť maniere občana v tom, že ich večne otravuje s nejakými dotieravými otázkami. Veľmi šikovne toto oznámil na sneme ZMOSu v Nitre, aby pred blížiacimi sa komunálnymi voľbami zanechal hlbokú stopu aj v tomto revíre. Zároveň ale, pod pojmom šikanovania miest a obcí vidí tiež šikanovanie štátu a štátnej správy. Potvrdil tak skutočnosť, že ak sa niečo týka štátnej správy, napríklad povinnosť sprístupniť občanovi určité informácie, to isté sa týka obecnej správy. Ani starosta na tretinový úväzok, ani primátor a mnohonásobný poslanec v jednej osobe a ani predseda vlády, nemôže z času na čas začať trucovať a odmietať poskytnúť informácie a jedným dychom oznamovať, že celý systém ide zmodernizovať, zefektívniť a sprístupniť občanovi tak, že niektoré záležitosti si vybaví elektronickou formou z domu. To znamená tak, že občan bude ušetrený zdutého ksichtu na úrade a zdutý ksich na oplátku nemusí pohnúť zadnicou, pretože to čo musel vyhľadávať v šanónoch, je už dávno na webe.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?