Úlovok nehodný vyslania vládneho špeciálu

Autor: Dušan Koniar | 31.5.2013 o 13:01 | (upravené 31.5.2013 o 13:14) Karma článku: 14,85 | Prečítané:  1026x

147 policajtov sa zúčastnilo policajnej bezpečnostnej akcie zameranej na predchádzanie lúpežiam, na zisťovanie a eliminovanie drogovej trestnej činnosti, podávanie alkoholu mladistvým, atď. Akcia prebehla v štyroch nočných podnikoch v Prešove a v okolí pred dvoma týždňami, prakticky bez zistenia závažných okolností, ako to podáva v správe Prešovský Korzár.SK

 

 

http://presov.korzar.sme.sk/c/6819413/policajti-kontrolovali-diskoteky-majitel-baru-ich-akciu-kritizuje.html

 

K článku sú priložené dva videozáznamy zo zásahu tak, ako ich zachytili bezpečnostné kamery v podnikoch. Jeden z majiteľov baru sa vyjadril, že správanie sa zasahujúcich jednotiek hraničilo so šikanou, hovorca polície to popiera. Ak si pozorne pozriete druhý videozáznam, možno si všimnete, čo robia zrejme frustrovaní kukláči, keďže zásah naozaj nepriniesol nijaký prevratný objav a oni sa cítili nevyužití a nedocenení. Celý zásah si vyžiadal predvedenie deviatich osôb. Osem mladistvých pre požitie alkoholu, v jednom prípade išlo o neuposlúchnutie výzvy. Domnievam sa, že neuposlúchnutie výzvy je na druhom videozázname. Nechávam na vás, aby ste si každý urobili svoj názor, čoho sa tá výzva vlastne týkala, aj keď zvukový záznam k dispozícii nie je. Práve toto vnímam ako šikanu.

V ľavej časti obrazovky je mladík v maskáčových nohaviciach, veste a šiltovke. Stojí ako ostatní chrbtom k priestoru, na výzvu policajta sa otáča a predkladá doklady ku kontrole a zapísaniu údajov. To je asi 10 sekunda záberu.

0.15- k mladíkovi prichádza psovod so služobným psom a ten ho spredu aj zozadu, mladík sa otáča podľa pokynov psovoda, oňuchá a s negatívnym výsledkom odchádzajú pes aj psovod inde. Policajt zapisuje údaje.

1.25- policajt ukončuje zapisovanie a vracia doklady. Medzitým cez miestnosť prechádzajú dve dievčatá, predtým stáli pri stene neďaleko mladíka a zrýchleným krokom si idú k stolu pre doklady. Odovzdajú ich a otáčajú sa čelom k stene. Dve asi sedemnásť ročné dievčatá, zrejme aby neuhranuli pohľadom príslušníkov. V bare je množstvo ľudí, hosťov aj príslušníkov, nič však zo záberu neevokuje napätosť či nervozitu.

1.40- mladík si odkladá doklady a ostáva stáť na mieste. Stojí ale pri schodišti, prvé odpočívadlo mu siaha asi po pás a tak nemôže byť odvrátený od priestoru. Ľavým bokom sa oprie o stenu a zábradlie a snaží sa čumieť doblba. Policajti vykonávajú kontrolu dokladov, kukláči nevyužito postávajú v miestnosti a striehnu na konfliktné situácie, aby mohli zasiahnuť. Najbližšie stojaci kukláč upozorňuje gestom pravej ruky, aby sa mladík otočil chrbtom a nie bokom, ten okamžite poslúchne.

2.10- z pravej časti baru vyvádza jeden príslušník iného mládenca. Len ho drží za rameno a naviguje smerom von. Mládenec bude zrejme jedným z tých ôsmich mladistvých, čo požili alkohol. Nekladie odpor, ruky mu kolembajú a má trochu vratký krok. Náš kukláč, ten čo upozornil nášho mladíka aby stál tak, ako si on predstavuje, sleduje odchádzajúcu dvojicu. Zrejme ľútostivo.

2.20- kukláč sa obráti k nášmu mládencovi a čosi sa mu nepáči. Mladík má nohy pri sebe, nestojí rozkročený a to kukláč vyhodnotí ako rizikový faktor pre bezpečnosť svoju aj kolegov.

2.23- upozorňovať už nebude a kopne mladíka do členku s pokynom, aby nohy roztiahol.

2.25- mladík okamžite poslúchne a nohy roztiahne, zrejme si ale neodpustí poznámku.

2.27- tu treba pochváliť pripravenosť našej polície okamžite zasiahnuť. Za vestu ho začne poťahovať jeden a o chvíľu sa k nemu pridáva aj druhý kukláč. Vykrúcajú mu ruky a vzpierajúceho sa (konečne niekto) ho odvádzajú preč.

Z času načas sa dozvedáme, že ten alebo onen ústavný činiteľ si spomenie sa svoju vážnosť, ktorú by mal požívať ale ju nepožíva, pretože kdekto si oňho otiera hubu. A tak sa ústavný činiteľ obráti na súd s návrhom, že jeho vážnosť je hodná, bratku, aj takých 100.000.- eur. Nech už sú naše súdy na tom akokoľvek, predsa len dokážu ústavných činiteľov zmravniť v tom, že ako verejne známa osoba, musia znášať určitý záujem okolia o ich činnosť a tiež určitú mieru kritičnosti na svoju adresu. Povedané jazykom nižších cenových skupín, prípadne aj nočných barov so zabávajúcou sa mládežou- kua chlape, niečo hádam znesieš.

Policajný zbor si evidentne nevie poradiť z mierou vulgarizmov, ktorá sa na ich adresu pri rôznych príležitostiach znesie. Neporadili si z vulgárnym poslancom Slotom, ktorý ich kolegyňu v parlamentnej garáži dourážal: „Ty p...! okamžite pusť môjho šoféra! Kto si ty, načo si tu? Ako sa voláš, ty p...!?“ ak príslušníkom polície nestačí voči občanom prevaha ktorú majú voči nim svojim postavením verejného činiteľa, zjavnou fyzickou prevahou, služobnými psami, zbraňami a podobne, mali by sa zamyslieť nad tým, čo za slogan majú napísaný na služobných autách. A tiež nad tým, že aj na tie nápisy sme sa im poskladali. Pri zásahu v nočnom bare sa dá predpokladať, že citlivé ucho policajta zaregistruje vulgárny výraz na svoju adresu a mal by sa vedieť s tým vysporiadať. A zasiahnuť ak sa to opakuje či stupňuje. Toto ale nebol ten prípad.

A aby si nemysleli, že tiež len bohapusto táram, vráťme sa ešte raz k tomu videozáznamu a pozrime si sekundu po sekunde, čo počas zásahu robil kameraman v kukle, čomu venoval pozornosť. Je tam skoro od samého začiatku videozáznamu, prichádza zhora po schodoch.

0.18- v zábere sa objavuje policajný kameraman. Ostáva stáť o pár schodov vyššie od nášho mladíka a filmuje dianie na hornej galérii. Udalostiam pod sebou nevenuje žiadnu pozornosť. Nevšíma si dievčatá prechádzajúce cez miestnosť ani toho pripitého chlapca, čo ho vyviedol policajt von. Na zábere je ešte jeden chlapec v podobnej situácii, všimol som si to až na opakované sledovanie záznamu. Toho vyvádzajú kdesi z ľavého horného kúta v prízemí, tiež nekládol odpor, len sa klátil. Kameraman filmuje čosi hore, občas si skontroluje obrazovku na kamere.

2.12- kameraman sa prvý krát obracia smerom k divákovi a čosi sníma. Nevenuje pozornosť kopancu do členka ani následnému kmásaniu pod sebou.

2.35- kameraman schádza dolu schodmi. Keď je na odpočívadle pri mládencovi a dvoch kolegoch, ktorí sa ho od zábradlia snažia odtiahnuť, urobí podvedome ústupok o krok vpravo, aby nezavadzal pri zásahu. Zásah však nepovažuje za natoľko dôležitý, aby ho zdokumentoval.

2.41- náš mládenec je už mimo záberu, kameraman sa nám otáča chrbtom a začína zachytávať dianie v prízemí.

2.44- končí sa videozáznam z baru.

Môj súkromný odhad by som zhrnul asi takto. Policajnému kameramanovi sa zrejme blíži čas výsluhového dôchodku a tak rozmýšľa, čo bude po svojej životunebezpečnej a zdraviu ohrozujúcej kariére robiť. Z najväčšou pravdepodobnosťou uvažuje o interiérovom dizajnérstve.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?