der beste Galle

Autor: Dušan Koniar | 11.6.2013 o 0:36 | (upravené 11.6.2013 o 0:49) Karma článku: 6,75 | Prečítané:  714x

Kto bol Karl Mank a podľa akých kriérií a prečo bol najlepší? Poručík, ktorý podľa dátumu úmrtia zomrel (padol?) v poslednom roku I. sv. vojny, má na cintoríne sv. Mikuláša v Bratislave pomník. A na ňom pre mňa nezrozumiteľný nápis. Bude ho vedieť niekto vysvetliť?

 

 

Cintorín sv. Mikuláša je dosť zanedbaný a hádam aj najmenší z bratislavských cintorínov. Myslím, že sa v ňom už nepochováva, aspoň nie do nových hrobových miest. Leží na svahu nad Dunajom, kúsok od hrobky Chatama Sofera, oproti novej zástavbe River parku. Neďaleko je tiež ortodoxný židovský cintorín a ešte kúsok ďalej aj neologický židovský cintorín.

Cintorín pôsobí spustnuto, ani jarná sviežosť ten dojem nevylepšuje. Fotografie sú z apríla minulého roku, stav sa nezmenil. Kristus pod krížom ešte neklesá, erózia v pieskovci mu ale dlhú šancu nedáva. Pekná neogotická rodová hrobka má smolu v tom, že ostrozelená farba plechu kopule asi zmiatla nenechavcov, že sa jedná o meď.

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

Z ortodoxného židovského cintorína dovidieť aj na most SNP aj na Lafranconi.

05.jpg

06.jpg

Na mikulášskom cintoríne som si všimol jeden pomník, pomerne všedný až tuctový. Neviem po nemecky a odfotil som ho preto, že sa jedná o vojenský hrob. Kedysi ma jeden pán požiadal o spoluprácu pri dokumentovaní takýchto hrobov. Až doma som sa zamyslel nad tým nápisom a proste mi nedával zmysel. Predpokladám, že sa nejedná o doslovný preklad, o najlepšiu žlč. To by asi príliš úctivé nebolo. Pýtal som sa nemčinárov, pokrútili hlavou; našiel som nejaké české stránky, kde knižnice a inštitúcie ponúkali pomoc pri prekladaní nezvyklých termínov, ale ani v Goetheho inštitúte mi pomôcť nevedeli. Niežeby som preto nespával, vyše roka som už na ten nápis nemyslel, len ma tak napadlo, či to niekto nevie. Čo znamená, keď niekomu na hrob osadia tabuľu s nápisom:

Hier ruhi(g?)

der beste Galle

Karl Mank

1891 – 1918

Ruhe in Frieden!

V tom prvom riadku akoby chýbalo „g“, ale písmo je rozložené tak, že sa mi to moc nezdá, že by tam niečo chýbalo. Možno der beste Galle má niečo z vojenskou hantýrkou, ešte z monarchie. Všetko ostatné z nápisu zmysel dáva, len tá žlč mi proste nejde do hlavy. Nazdávam sa, to kvôli tej píšťalke vedľa vyznamenania, že išlo o poručíka pechoty. Píšťalka vyháňala vojakov zo zákopov a možno niektorý z tých útokov bol osudný aj Karlovi Mankovi. Tak či onak, ak niekto bude mať pre tento nápis nejaké vysvetlenie, budem, čisto len zo zvedavosti, za takú informáciu vďačný.

07.jpg

08.jpg

09.jpg

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?