Vzlitne niekedy Biela vrana aj z parlamentu?

Autor: Dušan Koniar | 18.6.2013 o 11:24 | (upravené 18.6.2013 o 11:35) Karma článku: 18,37 | Prečítané:  493x

Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, viete komu sa udeľuje ocenenie Biela vrana? Občianske združenia Aliancia Fair- play a Via Iuris Bielo vranou oceňujú ľudí, ktorí preukázali občiansku a profesijnú statočnosť a svojimi postojmi upozorňujú na problémy spoločnosti, hoci im to prináša problémy.

 

 

Dnes, krátko popoludní, sa vás zlietne dosť veľký kŕdeľ na to, aby ste rozhodli o tučných pandravách. Vždy, aj keď to tak nevyzerá, rozhodujete o tučných pandravách. Vždy je po vašom rozhodnutí krik a zvada na poliach aj lúkach, pri vode aj na horách. Každé vaše rozhodnutie vedie k tomu, že sa nájdu skupiny predátorov a po silnej pachovej stope, ktorú ste pre nich vypustili, vtrhnú do kurníka, obory či škôlky. Vám stačia pandravy, druhým doprajete väčšie kúsky.

Každé vaše rozhodnutie prináša pre jedných korisť a pre druhých len a len škodu. A pokiaľ sú vaše ovce nevinne biele a čiernu dokážu vypudiť, potiaľ vám nie je potrebné meniť farbu, môžete ostať tou prirodzene čiernou vranou, ktorá druhej, príslovečne, oko nevykole. Od čiernych vrán sa potom veľmi výrazne odlišujú tie Biele. Je ich zatiaľ tak málo, že nie sú zaujímavé, čo do počtu, pre žiadnu z vás, čiernych vrán. A ani nekrákajú tak ako vy. Veď akoby mohli, keď ich krik je odpoveďou na krik váš. Pretože, každá z tých Bielych vrán konala tak ako konala len a len preto, lebo nekonáte vy!

Každá z Bielych vrán, buď občiansky alebo profesijne, zaujala tak rezolútny postoj, že ju to často stálo zamestnanie, osobný majetok, zdravie a v jednom prípade, sprostredkovane ako následok ústrkov, aj život. Každá z Bielych vrán sa podujala na nesmiernu nadprácu, na niečo, čo je v kŕdľoch spoliehajúcich sa na svoj počet pojem absolútne neznámy. Každé konanie Bielej vrany je ale dôsledkom nekonania, alebo neprimeraného konania štátnej správy, miestneho zastupiteľstva, justície atď. Z doteraz pätnástich ocenených (a v mnohých prípadoch k oceneným patrí aj kolektív ich kolegov), deviati sú alebo boli v štátnozamestnaneckom pomere, piati sú z radov občanov a jedna Biela vrana doletela z miestnej správy. Je len logické, že ak chce niekto naprávať chyby a nespravodlivosť v riadení a fungovaní spoločnosti, musí do toho problému vidieť a najlepšie doň vidieť z vnútra. Preto tá prevaha štátnych zamestnancov. Logické potom ale je aj to, že stať sa Bielo vranou je možné iba tak, že najprv občan, sudca, advokát koná a upozorňuje v rámci služobného postupu, a keď ten zlyháva, nefunguje, odmieta fungovať, upozorňuje dotyčný hlasnejšie a inými cestami. Inými slovami, šliape vám, čierne vrany, na kurie oká.

Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci. Toto píšem neskoro na to, aby ste si to vôbec prečítali. Pôvodne som chcel čosi o bielych myšiach a vašom ex kolegovi Slotovi, ktorý v sebe, na rozdiel od učiteľa z košickej OA, nenašiel ani za mak odvahy. Toho učiteľa, ktorý prišiel o istotu plynúcu zo zamestnania len preto, lebo sa ozval. V diskusii už padol návrh, nominovať tohto človeka na ocenenie Biela vrana. Každému obvinenému, teda aj Jánovi Slotovi je dovolené obhajovať sa pred súdom akýmikoľvek prostriedkami, teda aj klamstvom. Konečne sa dočkal svojho práva. Človek, ktorý ale chce ostať slobodný vo svojom rozhodovaní, musí hovoriť pravdu, inakšie sa to nedá. A hovoriť pravdu, aj s tým rizikom, že to bude mať preňho vážne dôsledky, to chce iný spôsob vyjadrovania sa, ako to vaše verklíkovanie „podľa svojho vedomia a svedomia“. Pätnásť odvážnych ľudí bolo ocenených a ako dôvody boli uvedené tieto:

-za vytrvalosť, dobrovoľnícke aktivity v kauze pezinskej skládky, občiansku odvahu bojovať za životné prostredie aj proti silným ekonomickým tlakom.

-za vytrvalú snahu o spravodlivosť, vieru v princípy a výraznú odvahu, ktorú preukázal vo veľmi neštandardných okolnostiach.

-za občiansku odvahu, profesionalitu a ľudskosť, ktoré ďaleko prekročili jeho odborné povinnosti.

-za to, že zašiel ďaleko za svoje advokátske povinnosti v obrane ľudských práv H.M., prejavil úctu k hodnotám a mnohým občianskym, či ústavným cnostiam a bol ochotný s vedomím „nekonečnosti“ prípadu obmedziť svoje osobné záujmy a potreby.

- za nekompromisnú, dlhodobú obhajobu princípov, občiansku i profesijnú odvahu v mimoriadne konzervatívnom a skostnatenom systéme brániacom sa proti zásadným reformám.

-za ich odvahu stáť si za svojim odborným názorom a verejne ho prezentovať, bez ohľadu na stanovisko a motiváciu politicky dosadeného vedenia Štátnej ochrany prírody SR a Mžp SR a napriek veľkému riziku štátnozamestnaneckého postihu.

- za nezištnú občiansku aktivitu, spájanie ľudí, zastupovanie záujmu verejnosti a vytrvalosť aj napriek nevôli miestnych politikov a ich neochote diskutovať s obyvateľmi mesta.

- za principiálny postoj a dôslednú obhajobu pravidiel aj za cenu straty zamestnania proti presile inštitúcie a jej vedenia.

- za principiálny a morálny postoj, neúnavnosť a schopnosť mobilizovať verejnú pozornosť a podporu prípadu neefektívneho nakladania s majetkom štátneho podniku.

- za vytrvalý aktivizmus v ochrane prírody napriek viacnásobným útokom na jeho majetok, ktoré spôsobili značné škody.

- za dôslednú ochranu obecných financií, vytrvalosť aj napriek tomu, že ostala sama a nepodľahnutie tlaku.

- (in memoriam) za odvážne presadzovanie sudcovskej nezávislosti napriek politickému tlaku a šikanovaniu.

- za postoj, keď ohlásila svojho kolegu, ktorý jej ponúkal úplatok. Z práce bola prepustená, po medializácii prijatá späť. Miesto generálnej riaditeľky ako referentka.

- za svoj postoj, keď upozornil, že jeho kolegovia kradnú pohonné hmoty tak, že nadhodnocujú spotrebu služobných áut.

- za trvalý prínos pre slobodnú demokratickú spoločnosť.

 

Takže, panie poslankyne a páni poslanci. Našli ste sa niekde v týchto riadkoch, alebo vám stačí, že patríte ku kŕdľu, kvákate unisono podľa svojho vodcu a nič iné vás nezaujíma? Je potrebné k dôvodom, ktoré viedli k oceneniam, uviesť aj mená, alebo predsa len viete, že prevahu medzi ocenenými majú sudcovia a advokáti? Že sa snažia upozorňovať na neudržateľnú situáciu v našej justícii? Napriek tomu, pristúpite asi o hodinu k voľbe, o ktorej veľmi dobre viete, že bude kontroverzná. Kontroverzná bola aj tá predchádzajúca. Nakoniec musel rozhodnúť súd, že napriek tomu bola legálna. Je možné, že aj o dnešnej voľbe bude musieť niekto dodatočne rozhodovať.

Dnes zdvihnete ruky za to, aby bodrel, chaos a nekoncepčnosť na našich súdoch pretrvávala, hoci, vašou psou povinnosťou je vziať právo a spravodlivosť pod ochranné krídla. Je vám aspoň jasné, že občanom, hlavne tým pätnástim oceneným, nesiahate ani po päty? Samozrejme že je, nič z tých riadkov hore sa na vás ani zďaleka nepodobá, žiadne z vašich mien k nim neprisúcha.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?