Rôzne pohľady na nevinu slovenskú

Autor: Dušan Koniar | 12.7.2013 o 4:59 | (upravené 12.7.2013 o 11:44) Karma článku: 9,72 | Prečítané:  640x

Jeden, so skúsenosťou premiéra a ministra spravodlivosti, s minulosťou disidenta a trvalou prítomnosťou právnika a najnovšie aj prezidentského kandidáta, ju vidí ako gýčová soška Justície. V každom televíznom šote sa jej síce trasú misky váh v napriahnutej ruke, previazané oči však zaručujú vyváženosť rozhodnutia, nespochybniteľnosť spravodlivého rozhodovania. Druhý, odkázaný na bulvár najbulvárnejší, na kydy, dohady a senzácie, vníma vinu a nevinu a tých, čo o nej rozhodujú veľmi zaujato. Veď ho zaujať malo čo.

 

 

Bežný občan, dňový poplatník, tvorca hodnôt a nositeľ moci, nemusí byť nikým poučovaný o tom, čo znamená prezumpcia neviny a nevina samotná, ak už o nej právoplatne rozhodol súd. Vie, že tá nevina je nespochybniteľná a nespochybňuje ju ani on. Má však právo na svoj názor, má právo hodnotiť rozhodnutie prezidentského kandidáta podľa toho, akými osobami sa kandidát počas kampane obklopí a podľa toho, čo v jeho povedomí s danou osobou najviac rezonuje. Nevina? Nie. Nevina na spôsob slovenský.

A ako tú nevinu má vnímať, keď najvyšší z vysokých predstaviteľov súdnej moci, túto idú obhajovať nie len s páskou na očiach, ale aj so slúchadlami na ušiach a so zbraňou v ruke? Že je zbraň atrapou, to vie. Všetko je atrapa a ako na atrapu na všetko hľadí. Len tých 940- tisíc eur „bolestného“, ktoré si chceli ubolení sudcovia z kauzy Bonanno vyfňukať, tie vníma ako jedinú reálnu časť celkovej atrapy vymožitelnosti práva na Slovensku. Čo za zmanipulovanú atrapu považovali sudcovia, samotné zábery z baru Bonanno, to sa ukazuje ako pravdivý originál. O tej autenticite musí rozhodnúť zase len sudca a súd, pre občana ale už rozhodnuté je. A verí viac bulváru ako zastupujúcemu šéfovi prokuratúry, lebo jeho 200- tisícová bolesť už zrazu pominula, už sa potrebuje iba doliečiť hrejivým slovíčkom ospravedlnenia. Za čo? Že bol chvíľočku malým, hlúpym chlapcom? Takým sme chvalabohu občas všetci, celý život robíme hlúposti a nemusí kvôli tomu z nás ubudnúť. Stačí tú detskú hravosť v sebe nezapierať, stačí si uznať nevhodnosť správania a prípadne, dávať si pred bulvárom väčší pozor, lebo ten je všade.

Ide ale o to, či je pravda pravdou, bez ohľadu na to, či to tvrdí bulvár alebo súd. A či je nevina nevinou, bez ohľadu na to, kto a prečo o nej takto rozhodol. Ak prezidentskému kandidátovi stačí súdne rozhodnutie o nevine, stačí aj mne. Jemu preto, lebo to tak cíti a ctí, mne preto, lebo mi nič iné neostáva. Len to následné rozhodnutie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?