V trinástej komnate zakliaty štrnásty plat

Autor: Dušan Koniar | 19.7.2013 o 3:10 | (upravené 19.7.2013 o 3:24) Karma článku: 12,68 | Prečítané:  892x

Zlú ekonmiku nespasí nič. Ani všetkých štrnásť platov 1372 aktívnych sudcov ( toľko ich uvádza na svojich stránkach Ministerstvo spravodlivosti), ani ten samotný štrnásty. Ekonomika napokon nie je v dračej diere prikutá cnostná princezná, čakajúca na udatného princa, či prepytujem, hlúpeho Jana, aby ju spasil.

 

Lebo spasenie sa nedá očakávať od nikoho iného, iba od pracujúcich ľudí. Oni však nemajú čas loziť do kdejakej diery a plašiť tam jašterice. Od ich práce sa odvíja ich priemerný plat a tej práci venujú čoraz viac času. Z ich priemerného platu sa vyrátava trojnásobný plat poslanca Národnej rady, z neho zase 1,3 násobný plat sudcu Najvyššieho súdu. Začínajúci sudca na okresnom súde dostáva 90% z platu poslanca, začínajúci prokurátor na okresnej prokuratúre o 5% menej. Každému z nich, teda okrem tých pracujúcich, ktorí sú priamo zodpovední za výšku iných platov, prináleží ešte paušálna náhrada nákladov spojených s výkonom funkcie. Tá je rozdielna, tiež sa bude riadiť podľa nejakého kľúča. Dám hlavu na klát, že je to kľúč od trinástej komnaty. Čo tam pred nami skrývajú?

Aj od prokuratúry závisí, či ekonomika pôjde hore...

...povedal okrem iného Gašparovič Čižnárovi, pri jeho vymenovaní do funkcie. Inými slovami, aj od prokuratúry závisí, či pôjde ekonomika dole. Ak je o tomto prezident presvedčený, nesmierne mi odľahlo, že po dvoch rokoch váhania prispel k stabilizácii našej ekonomiky a nenechal úrad, od ktorého je rast ekonomiky tiež závislý, ďalšiu dvojročnicu bez šéfa. Toto rozhodnutie evidentne povzbudilo predstaviteľov spravodlivosti, ľahšie sa im už teraz dýcha, ľahšie sa im zdôvodňuje zdôvodniteľné.

To, čo sa má ušetriť na našich platoch, slovenskú ekonomiku nespasí...

...dôvodí zdôvodniteľne šéfka Združenia sudcov Slovenska Bystrianská. Má pravdu, čo tá kvapka v mori zmôže; čím nepresnejšie sa doňho šplechne, tým viac z neho vyšplechne. Len je zaujímavé, že ekonomiku akosi nestíha spasiť ani desať centové zdraženie cestovného, ani o jedno percento zvýšená daň. A už nijako ekonomiku nespasí zníženie spotrebnej dane z pohonných hmôt. To sa len jednému raz zdalo, potom sa mu to už odzdalo, prepytujem, udatný princ to nie je. Ale nič to, už prišiel na to, ako byť aj udatným aj princom.

Sudcovia nemajú zodpovednosť za dôsledky negativizmu, vyplývajúceho z ekonomickej krízy...

...dodáva Harabin. Inak povedané, keďže predpokladám, že s Gašparovičom je zajedno, je presvedčený, že aj od súdov závisí, či pôjde ekonomika hore. A Harabin to vidí tak, že ide neustále hore, tak čo chceme. Vari sa nezvyšuje každý rok priemerná mzda Slováka? Zvyšuje. A tak sa zvyšuje aj jeho príjem. Čo môže byť lepším dôkazom toho, že k tomu svojou prácou prispieva aj on?

Aj udatný aj princ už je na ceste k spaseniu hneď päťdesiatich princezien. Už sa opásal a nechal sa počuť, že on to tak nenechá. Nedovolí aby päťdesiatka ogabaných zamestnancov ostala prikutá v akejsi diere a nie a nie sa pohnúť ďalej, hoci drak už je za horami, dolami. Stačí odomknúť trinástu komnatu a načrieť do nej, dopĺňať ju zatiaľ stíhame. Je hračkou zobrať odtiaľ 1660 eur a zaplatiť veľkoryso súdny poplatok, keď sa na tú sumu nevie ani päťdesiat ľudí poskladať. Veď oni si svojho princa zapamätajú a o to ide. Pamätať si, kto načrel do trinástej komnaty a nie také taľafatky, od koho má kľúče a kým je komnata stále plnená.

1372 sudcov má platy, ktorých výška je priamo odvodená od stavu ekonomiky na Slovensku. Stav ekonomiky na Slovensku priamo súvisí s kvalitou podnikateľského prostredia. Kvalita podnikateľského prostredia na Slovensku je v nemalej miere závislá na vymožitelnosti práva. Vymožiteľnosť práva na Slovensku je asi taká, že päťdesiat ľudí nemá po tridsaťtri eur, aby sa poskladali na súdny poplatok. Päťdesiat ľudí nemá necelých 88% z nástupného čistého mesačného platu jedného okresného sudcu (1545.- čistý plat, 88,42 paušálne náhrady a zhruba 257.- alikvotná časť z trinásteho a štrnásteho platu). Netvrdím, že je to prehnane vysoký plat za prácu sudcu. Tvrdím, že je prehnané očakávať, že hociktorý z tých päťdesiatich ogabaných si nevie predstaviť, čo by asi dva milióny mohli spasiť, že objektívne vnímajú dôsledky negativizmu, vyplývajúceho hlavne z ich ekonomickej krízy, že aj im spadol ten balvan zo srdca, keďže už máme konečne generálneho prokurátora a odteraz bude všetko, aj po tej ekonomickej stránke, lepšie a lepšie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?