Kvalita a kvantita

Autor: Dušan Koniar | 23.7.2013 o 8:26 | (upravené 23.7.2013 o 8:37) Karma článku: 8,57 | Prečítané:  246x

Každoročné záplavy zúrodňovali úzke pásy polí v údolí Nílu, hlavne v Dolnom Egypte. Čím bola úroda uspokojivejšia, tým pevnejšie sedela koruna na hlave faraóna. Neskôr, keď Egypt klesol na úroveň rímskej provincie, jeho význam spočíval hlavne v nevyčerpateľnosti tejto obilnice Ríma. Ovládnutie egyptskej provincie ohrozovalo samotnú moc Ríma, obilie sa stalo strategikou surovinou viac ako inokedy. Veria tomu aj v Nevericiach, o stav ich úrody sa prišiel zaujímať Najvyšší presýpač domnienok a skutočností, aby sa osobne presvedčil o tom, do akej miery bude môcť presýpať a koľko toho bude môcť prerozdeliť plebsu.

 

 

O Ríšu sa treba starať. Čím viac neprajníkov na ňu útočí, čím viac jasných signálov smeruje k jej vedeniu, tým viac uveriteľných hlúpostí musí byť nasmerovaných práve k plebsu. Lebo ten ich chce počuť. A ak je Najvyšší presýpač zároveň aj Hlavným stratégom Ríše, vie, že skôr ako niečo prisľúbi, musí sľub podmieniť náznakom toho, kto bude vinovatý, ak sa jeho sľuby nenaplnia.

Medzi závažné nedostatky Ríše dlhodobo patrí vymáhateľnosť práva. Index, ktorý hodnotí nielen skutočnosť, ako je na tom aj samotný plebs, ako sa mu bude pravdepodobne pri sporoch medzi sebou a voči vrchnosti dariť. On veľmi neľútostivo určuje aj to, do akej mieri ostáva Ríša ríšou a kedy sa už stáva provinciou iných. Provinciou, ktorá znesie aj nekvalitnejší tovar za tučné zisky, provinciou, ktorá naláka aj nepoctivých kupcov a šarlatánov. Pretože sa im u nás tak veľmi dobre darí. Pretože veľmi dobre vedia o vymáhateľnosti práva, flexibilite súdnictva, korupčnosti celej Ríše.

Právo sa ale nedá pomrviť medzi prstami ako dozretý klások, nesypú sa z neho zlaté zrná úrody. Právo sa dá iba pomrviť a tak je mrvené každým rokom viac a viac, a sype komu sype, plebsu však rozhodne nie. Plebsu musí stačiť ten nejasný prísľub. Že úroda sa ukazuje o čosi lepšia ako vlani a tak aleluja, stačí aby obchodné reťazce dostali trošku rozumu a možno bude chlieb o trošku lacnejší ako vlani. Ale, samozrejme je tu tá podmienka, rozum musia dostať iní. Najvyšší presýpač nie je Najvyšší hnojič, za pohnojenie všetkého sú zodpovední práve všetci tí iní.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?