Stoj, mamička už vystrelila!

Autor: Dušan Koniar | 26.7.2013 o 23:38 | (upravené 26.7.2013 o 23:47) Karma článku: 8,27 | Prečítané:  682x

Kým národ uťahuje opasky, nie v snahe byť osou ako Twiggy, len z nutnosti prežiť, predseda vlády dieročku popustil. Spustil kolt prekliate nízko, zaujal najlacnejší z béčkových amerických postojov a zahral sa na rozhorčeného hrdinu. Hoci aj na Stalloneho a jeho aktivitou prekypujúcu mamičku.

 

 

Priemerne niečo viac ako pol tisícovky Slovákov spácha každoročne samovraždu. Aspoň podľa štatistík vedených od roku 1996. Podľa nich sa asi dvojnásobný počet ľudí o samovraždu pokúsi. Tragédie sa dejú denne, málokedy poznáme skutočné dôvody. Stačí si len predstaviť, že každý rok sa jedna menšia obec vlastnoručne vyľudní a mali by sme sa o tieto dôvody zaujímať viac. Trochu viac jasno je pri objasňovaní pracovných úrazov, dopravných nehôd, možno aj násilných a nedbalostných trestných činov s dôsledkom smrti. Stále sa je na čo pýtať a snažiť sa nešťastiam, často krát úplne zbytočným, zabrániť.

Štatistiky sa vedú, aby sa vôbec vedelo koľko. A aby sa mohlo v budúcnosti porovnať, čo sme s tým nepriaznivým číslom dokázali urobiť. Kým počet smrteľných úrazov na našich cestách klesá a dôvody môžu byť následkom opatrení, počet samovrážd je rozkolísaný a niet ho ako podchytiť, čím ho zdôvodniť. Je to výsostne individuálne rozhodnutie, či premyslené alebo ako dôsledok osobného skratu, chvíľkového rozpoloženia. Ani list na rozlúčku, ak sa nájde, nemusí všetko vysvetliť.

Kým na vylepšenie nepriaznivých štatistík existujú hádam riešenia, ktoré by celkovo mali smerovať k všeobecnému zlepšovaniu daného stavu, existujú aj iné merania a záznamy, ktoré objasňujú koľko. A zainteresovaní na týchto meraniach, nazvime ich prieskumom verejnej mienky, zapracujú neskutočne, len aby našli také riešenia, ktoré im polepšia, alebo udržia priaznivý stav. Im. Na to potrebujú nás. Nie každý z tých zainteresovaných, nazvime ich politikmi, ide na to šikovne. Jeden si myslel, že ak bude búchať päsťou v maštali, dodá to akýsi cveng jeho slovám. Možno sa rozpomenul, že Ježiškovi robili pri narodení spoločnosť oslík a vôl, možno zabudol, že Kristus zomieral medzi dvoma lotrami. Každopádne, zviditeľniť sa mu podarilo. Ak mu niekto radil, môže sa mu poďakovať za také zviditeľnenie a z neho plynúce vytratenie sa.

Smrť prvého vojaka v novodobej histórii Slovenska, ktorú spôsobila vystrelená guľka od nepriateľa, ešte štatistikou byť nemôže. Je prvou, neprešla bez povšimnutia a bez povšimnutia neprejde nič, čo s ňou hoci len okrajovo bude súvisieť. Ani PR na podporu udržania si popularity a priaznivého stavu v prieskumoch verejnej mienky. Keď niekto dokáže s vojakmi kľukovať a predčiť ich, musí po ich boku stáť aj v tých najhorších chvíľach. Načo búchať päsťou do fošní, keď stačí ukázať, že vie kde je spúšť. Fico ešte nikdy nevypustil vetu len tak do vetra. Každá bola určená konkrétnemu poslucháčovi. Mne nie, lebo viem, že vojaci vedia lepšie, kde je na kvéri spúšť. Viem aj to, že iní vojaci vedia, po kom v armáde ostáva spúšť. Ficove slová, jeho nabádanie ku streľbe, sú určené akcie chtivým konzumentom béčkovej story s áčkovým obsadením. Žiaden náročný dej, žiadne komplikované vysvetľovanie; kto s kým, kedy a za koľko. Stačí pár dobre mierených rán a publikum príde zas. Na tisíc krát zopakovanú premiéru s premiérom.

Každá smrť je bolestná, predčasná pre jej neočakávanosť, násilná pre jej nezmyselnosť. Každá smrť si zaslúži úctu pre ten predchádzajúci život, pre jeho počatie. Každé uspokojovanie sa smrťou je zlé. Každé participovanie na zlu si zasluhuje potrestanie. Či už stlačením spúšte, alebo jej objasnením.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?