Dva deci orešanského, možný dôvod karikatúry o právnikoch

Autor: Dušan Koniar | 30.7.2013 o 23:06 | (upravené 30.7.2013 o 23:13) Karma článku: 13,80 | Prečítané:  1391x

Povedať a urobiť hlúposťnie nie je výsadou žiadnej profesie. Ani povedať jednu a urobiť vzápetí druhú tak, že dotyčný je okamžite blondínkou, policajtom aj Mórickom dokopy. Stať sa to môže cestnému robotníkovi, predavačke v galantérii aj celému učiteľskému zboru.

 

 

Toto konkrétne sa ale stalo právnikovi. Právnikovi, ktorý prednášal právo na vysokej škole, zasadal v Národnej rade a nechal sa počuť, že ženy by mali mať zakázané jazdiť v ľavom pruhu. Následne pod vplyvom alkoholu prešiel v Modre všetkými dostupnými pruhmi, rozbil dve autá a skončil v múre domu. Ku cti mu slúži, že sa priznal, najprv k malému pivu, neskôr k dvom deci orešanského. Ku cti mu slúži aj to, že neodmietol dychovú skúšku. Nameraná hladina alkoholu svedčí o niečom inom, ale to už podstatné nie je. Podstatné je, že ťažko dnes odhadneme jeho kajúcnosť, keďže v tej dobe poslanecká imunita ešte frčala na plné pecky.

Karikatúra o dvoch mužoch v talároch, s rozdielne vyvinutými prasacími rypákmi, z ktorých ten starší odovzdáva diplom tomu mladšiemu a uvádza ho do právnického stavu, je karikatúra o prasatách, nie o právnikoch. Karikatúra o chýbajúcej chrbtovej kosti je o charaktere, nie o ústavnej funkcii. Karikatúra nie je o tom, čo je nakreslené, ale o tom, ako sa postavičky vykreslili samé.

Bývalý herec Reagan si to zlizol v kultovnom Spitting Image, bývalý herec Schwarzenegger zase u Simsonovcov. Neviem o tom, že by nejaká asociácia hercov bola pobúrená z toho, ako sa im bývalým kolegom komediantom ubližovalo tak hlúpym zovšeobecňovaním len preto, že ten prvý potom robil aj prezidenta a ten druhý tiež šliapol do politiky.

Právnici nie sú jediní, ktorých spoločnosť hádže do jedného vreca. Na rozdiel od iných profesií, právnici majú najpočetnejšie zastúpenie v Národnej rade. Inžinierov je tam síce viac, ale inžiniersky titul má toľko odnoží. Právnikov je v parlamente, ak sa nemýlim, v súčasnosti tridsaťtri, približne pätina všetkých poslancov je vzdelaním právnik, približne tak to bolo aj v predchádzajúcich volebných obdobiach.

Okrem iných, do jedného vreca sú neustále hádzaní aj živnostníci a podnikatelia. Nie je tajomstvom, a to ani pre nepodnikateľov, že tým najväčším problémom celej našej spoločnosti je vymožiteľnosť práva, katastrofálny, čiernym humorom zaváňajúci stav celej justície na Slovensku. Už je to na smiech aj malým deťom. Kto ale má zabrániť tomu, aby na jednej strane, tí poctiví podnikatelia neboli označovaní za potenciálnych podvodníkov a naopak, aby tí podvodníci, ktorí sa dnes môžu všetkým vyškierať do očí, boli postihnuteľní? Mám to zabezpečovať ja, alebo to má mať na starosti zákonodarný zbor? A kto je v tom zákonodarnom zbore najfundovanejší k tomu, aby sa práve o nápravu danej veci pobil? Ja mám opravovať cesty, predávať alebo vyučovať. A pretože jedno, druhé aj tretie sa mi robí veľmi zle, nemôže sa mi nikto čudovať, že v talári dokážem vidieť aj prasa. Lenže to aj, je veľmi dôležité. Viem, že zovšeobecňovať sa nemá a preto sa okamžite ospravedlňujem všetkým Sus scrafa, ako aj Sus scrafa domestika.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?