Formalistom,

Autor: Dušan Koniar | 10.8.2013 o 17:26 | (upravené 10.8.2013 o 17:33) Karma článku: 21,90 | Prečítané:  1055x

Jurzycovi, Mikolajovi, Čaplovičovi a audítorom. Ba či viete páni, že policajtovi nestačí, že bezpečnostné pásy máte, že stierače stierajú a svetlá svietia.

 

 

Že pás máte mať počas jazdy zapnutý, svetlá majú svietiť vtedy, keď je tma, či keď to určuje vyhláška, nie doma pred garážou, keď sa chystáte vyraziť v diaľ. Inak hrozí pokuta, akurát tie stierače vás trápiť nemusia. Ak stierajú naozaj a prší, policajt to vidí a nebude vám ich kontrolovať. Ak nestierajú a prší, nič to, vy nevidíte policajta a ak by ho to štvalo moc, nejako mu už vysvetlíte, že len čo budete doma, napravíte to. Výmena stierača je predsa formalita, to musí pochopiť každý. Majú to len šťastie tí formalisti z Ministerstva školstva, že ich navštívili kolegovia formalisti z Ministerstva financií. Kebyže každému sa takto pošťastí.

Prišli raz neformalistky z finančného úradu skontrolovať kasu do horskej chaty, najlepšie počas vydávania obedov, to je tam najmenej ľudí. Ukáž kasu, živnostník, čo tam máš?

A tak živnostník jednou rukou naberá porcie, druhou rukou blokuje tržby, treťou rukou prijíma platby a zároveň z nej vydáva (musí sa obracať, rozhodujúci obrat je počas vydávania obedov cez okienko) a štvrtou rukou si robí v kase chaos, lebo je tu pani neformálna z finančného úradu.

Koľko gastráčov, ukáž, zapíšeme.

Bankovky, ukáž, zapíšeme.

Mince, koľko, ale presne, z každého nominálu. Diktuj, nech môžeme zapísať.

Takto nejako prebiehala kontrola na jednej horskej chate minulý rok. Bolo to v telke v správach, lokalitu a presný čas si nepamätám. Nešťastník spolupracoval, len ich prosil, aby vydržali hodinku, kým mu prejde hlavný nával, zatiaľ nech si kontrolujú doklady. Dokonca, zvládol počas toho návalu uviesť stav v pokladni, čo sa gastráčov a bankoviek týka. Ale mince? To by musel tým ľuďom stojacim pred okienkom ktoré ho živí povedať, choďte do čerta, mám tu dôležitejšie veci na práci. Presný stav hotovosti v pokladni, vzhľadom na to, že každú minútu drobné prijímal a vydával, sa bez zastavenia prevádzky zistiť nedal. Zdalo sa, že aj neformálne kontrolórky pochopili situáciu a kontrolu uzavreli. Len vyzvali živnostníka, nech si vyberie tú piatu ruku z vrecka a podpíše zápisnicu. Podpísal.

A po čase mu prišlo vyrozumenie z finančného úradu. Len také obyčajné, formálne. Keďže nespolupracoval, keďže odmietol prezradiť, či má v kase 21,47 alebo 19,33 eur v minciach, a na dôvažok, túto nespoluprácu aj potvrdil svojim podpisom v zápisnici z kontroly, udeľuje sa mu v zmysle ...bla, bla, bla. Nepamätám si koľko, málo to ale nebolo.

A teraz sa pozrime, čo predstavuje zistenie audítorov z Ministerstva financií pri audite na Ministerstve školstva. 131.035,87 eur, to je výška v akej auditovaná osoba porušila finančnú disciplínu len v jednom kontrolovanom prípade. Exminister Jurzyca má recept na to, ako sa nejakou kontrolou nenechať rozvyklať. To len chýba nejaký doklad. Dúfam, že sa dohľadá. Toto je rada exministra, ako majú postupovať daňoví poplatníci, ak ich príde niekto buzerovať z Ministerstva financií. Dobré si zapamätať.

Audit na Ministerstve školstva overil celkovo sumu takmer pol miliardy eur, počas ministrovania spomenutých troch pánov v rokoch 2010 až 2012. Zistil 30 nedostatkov, viac ako polovica z nich bolo porušením finančnej disciplíny. A ďalej čo, pýtam sa? Zrejme je to všetko, pretože sa dohľadávajú doklady a potom to už bude naozaj všetko.

Začal som to s prirovnaním o možných situáciách pri cestnej kontrole. Ministerstvo vnútra, na rozdiel od toho finančného, aspoň raz za čas rozdá jabĺčka tým bezproblémovým vodičom a hriešnikom dá na výstrahu citrón. Ministerstvo financií sa pri zistených nedostatkoch zrejme uspokojí s konštatovaním, že vôbec niečo zistili. Ak v tom chcú pokračovať, mám pre nich horúci tip. Spravte audit na Ministerstve vnútra, za to isté obdobie. Traste sa Kaliňák, Lipšic a Kaliňák, nachytajú vás na hruškách. Stavte sa, že tie jabĺčka a citróny nakupujú netransparentne, bez výberového konania, od tej istej firmy a ešte ich aj vykazujú ako reprezentačné účely, hoci je to zjavne darček, dokonca nie pre zamestnanca ministerstva. To budú lietať melóny!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?