Iba dopredu hľadel, nevedel odkiaľ ide

Autor: Dušan Koniar | 20.8.2013 o 8:57 | (upravené 20.8.2013 o 9:10) Karma článku: 14,13 | Prečítané:  358x

Asi tak by som zhrnul komentár Róberta Madeja k jeho účasti na osemdňovej pracovnej ceste v Rusku, ktorej sa zúčastnil s dvojicou ďalších poslancov na pozvanie ruskej strany.

 

 

Posledné, čo by mi na resumé ich výletu chýbalo, je pýtanie sa na postoj pozývateľa k augustovým udalostiam spred štyridsiatich piatich rokov. Naozaj je to minulosť, oficiálne už bolo toho povedané dosť. To ale neznamená, že sa v archívoch nemajú aj naďalej prehrabávať historici, novinári či priami aktéri tých udalostí. Stále bude čo dopĺňať, napríklad aj preto, aby sa občas niekto obzrel, aby sa mu vyjasnil výhľad dopredu.

Pýtať sa na sporný zákon o propagácii homosexuality, na to sa trojica poslancov možno opýtať mohla. Je to ich práca, prijímať legislatívne rozhodnutia. Bohužiaľ, práve táto trojica patrí do stáda tých, ktorí so spornými opatreniami a zákonmi nemá absolútne žiaden problém. Aj to je asi dôsledok zahľadenia sa výlučne vpred, ni kroku späť.

Čo mi na tom výletíku vadí, je samotný účel takto premrhaných peňazí daňových poplatníkov. A je úplne jedno, že v tomto prípade sú to ruskí daňoví poplatníci. Nabudúce to budeme my, predtým to boli Američania, raz príde aj na Marťanov. Organizovanie takýchto výjazdov, poznávacích ciest a pracovných pobytov je absolútne márne a mám veľké podozrenie, že organizátor, Rus, Slovák, Američan či Marťan, jednoducho plytvá zverené prostriedky. Vynakladá nepomerný násobok prostriedkov na to, aby sa nekompetentní nedozvedeli zhola nič, na rozdiel od toho, aby sa kompetentní dozvedeli aspoň niečo. Ak je vôbec čo dozvedať sa.

Je pekné, že vládneho zmocnenca pre Rómsku komunitu vláčili mesiac po indiánskych rezerváciách. Pán Pollák sa určite dozvedel dosť o kasínach a suveníroch, o zvláštnom režime platnosti federálnych zákonoch na území rezervácií a podobne. Už to len aplikovať do najnovšej správy, veď treba hľadieť vpred, a môžeme ju založiť do šanónu. Medzitým stačí zosmokliť prijateľný list pre eurokomisárku, Vasilicu Premúdru, prečo sa u nás zatiaľ stavajú a budú stavať múry. Že každý múr, pokiaľ nie je uzavretým celkom, dá sa obísť. Dokázal to už Théseus za pomoci Ariadninej nite. Ak ale niekomu na zorientovanie sa v labyrinte nestačí ani poriadne hrubé lano, napnuté z Bruselu až k nám, nebude chyba v tých múroch, ale v komunikácii a v konaní medzi Bruselom a nami. A teda aj vo všetkých výjazdoch, projektoch, stretnutiach a v premrhaných peniazoch, ktoré si vidlami môžu donekonečna prehadzovať práve cez ten múr. Ten múr je tu preto, lebo je tu nejaký problém a nie preto, že sa niekomu znepáčil susedov kukuč. A ten problém je tu preto, lebo ho nikto nevie a nechce riešiť.

Trojica poslancov sa rozbehla do šírych ruských stepí, aby nabrala informácie a skúsenosti s prácou na ruských ministerstvách, samosprávach a popri tom aj v ústave jadrového výskumu. Fajn. Už len očakávam, ako sa táto trojica, obohatená o toľko nových vedomostí rozbehne po rezortoch a radniciach a začne tieto skúsenosti odovzdávať ďalej. Napríklad zmeteným ministerským úradníkom, ktorí s pálkou v ruke čakajú, kto im čo z parlamentu, v podobe znovelizovanej gebuziny prihrá, aby to dostatočne rýchlo odpálili nazad. Veď už sa prevalilo, že novelizácia nebolo to pravé orechové, že sa chystá nová úprava.

Aj v samosprávach sa potešia, keď im trojka prinesie návod na to, ako vydrbať s kamiónmi čo obchádzajú mýto. Ako vyčistiť jarky a potoky od bordelu, keď to už štátna organizácia roky zanedbáva a neporušiť pri tom zákon, pretože bodrel má na starosti štátna organizácia a siahať naň je vlastne zásah do ochranného pásma.

No a napokon, možno sa dočkáme aj toho, že trojka sa nám rozštiepi a podelia si náš jadrový výskum aj tie ostatná a prídu tam začudovaným pánom v bielych plášťoch povedať, čo je vlastne účelom štiepenia. Že štiepiť treba tak, aby sa ušlo každému. Že štiepením sa zostavuje aj štátny rozpočet a pri súčasnej situácii to proste prasklo tak, ako to Kažimírove kladivko trafilo. Že tento krát sa o niečo viac ujde ministerstvu vnútra, bohužiaľ, akadémii vied sa odštiepilo o jedenásť miliónov menej. Je síce pravda, že pri tom hrozí zánik niektorých ústavov a prepustenie asi šiestich stovák vedcov. Predseda vlády ale nezabúda na tú krásnu plaketu, ktorú mu vďačná SAV pri príležitosti svojho jubilea udelila, okrem iného aj za podporu špičkových vedcov a chystá účinné opatrenia. Napríklad také, že ak by ich pri skrátenom rozpočte akadémia nedokázala udržať, mohli by začať podnikať. Dvere ambicióznym nápadom ešte nikomu nepribuchli a živnosti na kvantovú fyziku či oddeľovanie jednotlivých zložiek feromónov blanokrídleho hmyzu obohatia náš podnikateľský sektor.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?