Keď Pat pomáha a Mat chráni

Autor: Dušan Koniar | 27.8.2013 o 9:05 | (upravené 27.8.2013 o 9:14) Karma článku: 17,69 | Prečítané:  891x

Alebo inak, keď Pa pomáha chrániť pred Matom, či keď Mat chce chrániť pred Patovou pomocou. Alebo ešte inak, keď minister Kaliňák nevie koho brať na zodpovednosť a vrodená skromnosť mu zabraňuje čo i len pomyslieť na seba.

 

 

Je to na smiech, pozrieť si hociktorý z kreslených filmov nedávno zosnulého Jiránka o dvojici domácich majstroch, ktorí s dobrým úmyslom, s pomerne dobrou technickou výbavou robia jednu somarinu za druhou.

Na smiech je aj to, že aspoň zainteresovaní nemôžu zhliadnuť inú grotesku, záznam z policajnej kamery, ktorá zachytáva priebeh ich zastavenia pri cestnej kontrole a následné udalosti. Je to na smiech, pretože po vzhliadnutí toho filmu by asi bolo niekomu do plaču. Do plaču môže byť hocikomu z nás z tvrdení ministra Kaliňáka.

Najprv celý incident stavia do roviny povinnosti každého uposlúchnuť pokyny polície. Po informácii, že štyria študenti tak urobili a po svojom výklade pokynov sa z miesta pohli, sa Kaliňák zastáva svojich podriadených a tvrdí, že je tu predsa výpoveď troch príslušníkov. Po otázke novinárov, prečo sa nepoužije záznam z kamery, pretože proti tvrdeniu troch príslušníkov je tu tvrdenie štyroch zadržaných, Kaliňák spochybňuje samotnú existenciu záznamu. Nakoniec sa dozvedáme, že záznam existuje (dovolím si domýšľať, že zvedavec Kaliňák si ho už pozrel) a dozvedáme sa aj to, že filmový záznam sa použiť nedá, pretože kamera bola testovacia, nie oficiálna a použitá na skúšku.

Takže sa pýtam, kedy ju otestovať ak nie v situácii, kedy je okolo zásahu polície toľko sporov? Pýta sa snáď polícia rozklepaných slečien a paní zo záložní a herní, ktoré z času na čas niekto prepadne a olúpi, či ich kamerový systém je nainštalovaný na trvalo alebo iba na skúšku? Nepoužíva snáď polícia, prostredníctvom médií, kdejakú rozmazanú šmuhu pred pultom záložne a neprosí obyvateľov o akúkoľvek informáciu o tom zamaskovanom indivídiu? A čo informácia z víkendových proti rómskych protestov v Ostrave? Dôvodom zadržania jedného z mužov bola aj skutočnosť, že si policajný zásah nahrával na mobil. Čiže, hociktorý záznam sa dá použiť, ak je k tomu trochu vôle.

Zadržanie a následná streľba po štyroch študentoch má však aj druhú rovinu. Pre políciu a jej imidž veľmi nelichotivú. Nikto z nás teraz nevie, či študenti pochybili a neuposlúchli pokyn na zastavenie, alebo konali správne. Keby však ale ostali stáť a podrobili sa bežnej kontrole vozidla a posádky, pravdepodobne nikto dnes nevie, že nad evidenciou vozidiel majú dohľad práve Pat a Mat a bohvie kam všade ich iniciatívnosť zasahuje. Po zistení, že vozidlo už tri roky nie je evidované na hľadaného muža, hliadka by síce odišla s dlhým nosom, nasrdená ale na niekoho iného, ako na študentov. Pekne by niekomu vynadali do vysielačky (našťastie, tiež sa iba testuje), že tam má bodrel a hliadkovali by ďalej. Takto si mohli borci svoju frustráciu, vybičovanú neschopnosťou vlastného zamestnávateľa, vyventilovať inde. Lebo ja zatiaľ verím tvrdeniam študentov. O buzerácii a ponižovaní. Ak má polícia dôkaz o opaku, nech ho teda zverejní. Kydané je na ňu z každej strany, tak prečo sa nebráni.

No a minister Kaliňák, to je rovina sama o sebe. Minister ktorý by chcel, vo vlastnom záujme občanov, aby sa každý jeden zaevidoval pred dlhšie plánovaným pobytom v zahraničí u jeho podriadených, nie je schopný ani porátať topánky v predsieni a vyvodiť z toho, koľko ľudí mu asi sedí v obývačke. Pretože jeho odpoveď na otázku novinára, prečo polícia pátra po vozidle, keď to je už tri roky evidované na iného majiteľa, nemá chybu. Pretože, ako povedal Kaliňák, samotná skutočnosť, že niekto prepíše majetok na inú osobu, nie je dôvodom k tomu, aby polícia uverila, že ten majetok naďalej nepoužíva. Neviem, či minister Kaliňák má takéto vedomosti zo svojej prebohatej policajnej praxe, alebo či pochádzajú z nejakého iného jeho obdobia. Vedomosti o prekrúcaní, zahmlievaní, zavádzaní či vedomosti o tom, ako podať protirečivé tvrdenia za účelom vybabrať s protivníkom.

Samozrejme že sa môžem mýliť. Možno je to v skutočnosti takto a ja našej polícii krivdím. Možno je to tak, že len čo si nejaký kmím uprdne, polícia okamžite koná. Mat sa zameria na nehnuteľný a Pat na hnuteľný majetok, ktorý kmínovi patrí, či patril v minulosti. Hliadkuje sa pred pôrodnicou v ktorej sa dotyčný narodil, rovnako pred jeho bývalým internátom a podnájmom. Niečo ho predsa s týmito adresami spája a nesmie sa vynechať žiadna z možností. Jeho prvá Babeta je okamžite odstavená pri krajnici, aj ten Moskvič čo v osemdesiatom druhom vykšeftoval. Špeciálne komando si ešte poriadne preklepne bývalého vedúceho Kovošrotu, podozrivo vitálneho dôchodcu a povŕta sa v záznamoch, že ten Moskvič bol naozaj zošrotovaný. Lebo veriť sa nedá nikomu, každý iba podvádza. Preto polícia potrebuje neustále testovať nové a nové technické novinky, aby boli podsvetiu v pätách a nedali im ani na čas vydýchnuť. A keby im pplk. Mat a major Pat aj dovolili do novučkej kamery založiť kazetu, to by ste čumeli, ako by to tu od kmínov vyčistili.

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?