Prenesená krajina Róberta Fica

Autor: Dušan Koniar | 5.9.2013 o 10:33 | (upravené 5.9.2013 o 10:42) Karma článku: 17,66 | Prečítané:  658x

Ak nepôjde Mohamed k hore, nič sa nestane. Ostane tam kde je a hora tiež. Tvrdiť čokoľvek iné sa dá len vtedy, ak väčšie sily spustia zemetrasenie a hora sa naozaj pohne. Vtedy ale radno utekať opačným smerom, vtedy je lepší hociktorý smer, len nie ten vytýčený.

 

 

Nič nie je stále, všetkým sa dá pohnúť. Tušil to už Archimedes, keď si zažiadal iba o jeden pevný bod a z neho si trúfol pohnúť celou zemou. Tento jeho výrok je známy a tiež je známe, že to myslel obrazne. Že dôležitý je ten pevný bod, z ktorého sa dá dokázať aj zdanlivo nemožné. Povedať niečo len tak, nevysvetliť o čo sa jedná a ako je to myslené, stalo sa práve Archimedovi osudné. Málo dbal o netrpezlivého rímskeho vojaka, ten zas málo dbal o jeho kruhy načrtnuté v piesku a zapichol ho.

Róbert Fico dostal akúsi cenu za lanský rok a pri tej príležitosti si trúfol nadhodiť, že sa jeho vláde podarilo krajinu, teda Slovensko, bez väčších škôd preniesť cez krízové obdobie. Škoda len, že nevidno ten pevný bod, z ktorého by toto naozaj mohol povedať, že jeho páka je tak krehká. Zapiera sa o niečo menej trvácne ako sú čarbanice v piesku a manipuluje tým s ľahkosťou primabaleríny.

Ak za svoj pevný bod považuje ošúchaný piedestál makroekonomických ukazovateľov a hospodárskeho rastu, nuž, z neho sa už zapierali aj iní. A kde sme? Nepohlo sa ničím, ten badateľný pohyb bol klamom. Pákou sa dá pohnúť bremenom, dá sa ale aj odsunúť ďalej od bremena. Presne toto sa lančiakovi stalo. Hádam ale po poriadku. Niet rezortu, v ktorom by sa nekopíroval niektorý zo základných nedostatkov Slovenska. Nezamestnanosť, nízka kúpna sila obyvateľstva, nevymožiteľnosť práva, neefektívny výber daní a riadenia štátu.

Ministerstvo hospodárstva- stále sa preferuje pár desiatok veľkých zamestnávateľov, po skončení daňových prázdnin vládu vydierajú a dosiahnu spravidla svoje. Lančiak odpichuje vysokú pec, sfára s chlapmi do pekla, mení overaly ale ostáva tým istým ľúbivým poslom dobrých správ, zachraňuje pracovné miesta.

Ministerstvo financií- katastrofálny efekt vo výbere daní a prerozdeľovaní financií. Bločková lotéria a každoročné menenie registračných pokladníc, lebo stále to akosi nesedí do predkreslených grafov o výbere daní. Pre lančiaka sú občania podvodníci a tak sa ku nim stavia.

Ministerstvo dopravy- kvalita ciest, stratovosť železnice, tempo výstavby diaľnic a nejasnosti okolo financovania. Smrteľné úrazy pri výstavbe a podozrenie z predlhého reťazca subdodávateľov s efektom, že na konci je chudák s fúrikom a jednoducho nevie kam ho má správne vykydnúť. Lančiak hýbe pákou vehementne, od Košíc sa ale vzďaľuje. Ostatné pôsobnosti rezortu na tej istej úrovni. Výstavba a regionálny rozvoj. To sú hlavne eurofondy a ich prerozdeľovanie.

Ministerstvo pôdohospodárstva- sebestačnosť Slovenska v základných komoditách neustále klesá. Júlová radosť lančiaka z možného poklesu cien potravín sa zmenila na zachmúrený pohľad na tvrdenia pestovateľov a spracovateľov, že k poklesu v žiadnom prípade nepríde. Môžeme teda očakávať opak.

Ministerstvo vnútra- ESO, zatiaľ sa zdá, že iba v Kaliňákovom rukáve. Nikto nevie kedy a ako začne veľká reforma štátnej správy fungovať. Predpokladaný efekt už má Kažimír v grafoch, lančiak sa opiera aj oň. O kvalite policajného zboru inokedy.

Ministerstvo obrany- aj v sýrskej armáde je väčší prehľad o dianí v nej ako v tej slovenskej. Kto čo komu o kom povedal, kto premontoval budík z jednej stíhačky do druhej, kto hovoriť môže a kto nie. Naozaj nás utlčú čapicami. Lančiak príde na každé defilé a ďakuje chlapom a babám, čo za desný peniaz idú osievať piesok do púšte.

Ministerstvo spravodlivosti- neviem kedy sa táto krajina prenesie bez úrazu cez tento rezort. Sudcovia žalujú štát, na bežný úkon sa čaká roky, pre procesné chyby väzobné väznice potrebujú otáčavé dvere, aby sa im tí šťastlivci pri prepúšťaní nezašprajcovali. Najvyšší a Ústavný súd sa vzájomne obviňuje, žaloby podáva jedna urazená primadona za druhou. Generálna prokuratúra dva roky v chaose a teraz sa tomu hovorí normálny stav. Justícia v prežalostnom stave. Lančiak sa kedysi pričasto nechával počuť, že on je právnik, že on vie. Asi je to pravda.

Ministerstvo zahraničných vecí- jediný rezort, o ktorom veľa nepočuť. Jeho pôsobenie je hlavne mimo Slovenska, tak preto. Asi by sa niečo našlo, ale je toho dosť aj inde. Jediný rezort, kde sa nesluší, bez podozrenia z narážky, spomínať lančiaka.

Ministerstvo práce, atď.- nezamestnanosť, hmotná núdza, sociálne dávky. Výber poistného a Sociálna poisťovňa ako taká. Nechcem byť osobný a dotýkať sa čisto súkromných záležitostí. Len si myslím, že minister Richter sa o výške podpory v hmotnej núdzi mal vyjadriť inak. Nie že šesťdesiat a pol eura na mesiac stačí na vyžitie. Mal povedať, že naše možnosti sú tak úbohé, že pre dnešok to bohužiaľ musí stačiť, že na viac nemáme. A zároveň povedať, prečo to tak je a ako to zvrátiť k lepšiemu. Skutočnosť, že onehdy mal po vreckách sumu, z ktorej aj druhá odmocnina je o tretinu väčšia ako tá dávka je nepodstatná. To je tá osobná vec, do ktorej ma nič. Práve ale takýto jeho postoj k tejto dávke kole do očí najviac. Kdekto má vnučku a chcel by ju zaopatriť. Lančiak to predsa sľubuje všetkým, nie?

Ministerstvo životného prostredia- začnem hneď lančiakom a jeho víziou piatich kruhov nad každou slovenskou horou. Už nimi pohol, už sa rúbe kosodrevina, ďakujem pekne. Viac niet čo dodať, ostatné nájdete predsa na nástenke.

Ministerstvo školstva- kto je uštvanejší ako učiteľ, kto je neobjektívnejší ako rodič a kto je hlúpejší ako žiak? A kto najspokojnejší až tak, že nevie ktorú učebnicu vytlačiť skôr? Ešte že lančiak vyštudoval za pokojnejších čias a o ich návrat sa všemožne snaží.

Ministerstvo kultúry- knižnice, kiná, divadlá a pamiatky v troskách. Múzeá a galérie bez možnosti pracovať ako vedecké inštitúcie. Ostáva im oprašovať exponáty. Nespomínam si na žiadnu kultúrnu akciu, na ktorej by sa lančiak objavil, SNP a MDŽ sa neráta.

Ministerstvo zdravotníctva- jedna jediná zdravotná poisťovňa vytlčie z lančiakovho bludu viac peňazí, ako počas existencie na trhu previedla do zdravotníctva. Potom už ostane naozaj iba tá jediná a konečne si budeme rovní.

Ten rímsky vojak bol asi nevzdelaný. Netušil, že sa mu pred očami možno rodí ďalší z Archimedových zákonov. Taký, čo platí na veky. Len ho musí niekto objaviť, overiť a sformulovať a uviesť do praxe. Možno by to nebol zákon, možno by to bola iba veta. A možno z úst predsedu vlády by som chcel počuť tiež nejakú vetu. Takú, ktorej sa dá uveriť a ktorá sa dá aj po rokoch vyhľadať a utvrdiť sa v tom, že hovoril pravdu. Inak asi ostávam nevzdelaným a vôbec netuším, čo sa pred mojimi očami načrtáva do piesku.

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?