Keď dvaja robia to isté, nikdy to nie je to isté

Autor: Dušan Koniar | 8.9.2013 o 21:04 | (upravené 8.9.2013 o 21:26) Karma článku: 5,44 | Prečítané:  495x

A čo už povedať, ak to isté vidí každý inak? Napríklad pätnásť autorov vracajúcich sa k tej istej téme v rozhraní storočí. K téme, ktorá sa napriek svojmu náboženskému obsahu nikdy nezbavila svojho civilného, osobitého vnímania. Madona s dieťaťom môže byť tou tróniacou Madonou gotického zobrazovania, ako ju preberala rodiaca sa renesancia. Môže byť prostou matkou s dieťaťom z tej najjenoduchšej kompozície 16.storočia a môže byť predstavená aj v teatrálnej výprave šerosvitu nasledujúcich storočí. Práve teraz je v SNG v Bratislave z čoho vyberať.

 

 

Motív Madony s dieťaťom je na výstave Talianska maľba, ktorú v SNG môžete vidieť až do 17.11.,zastúpený pätnásť krát. Zrejme je len vecou náhody, že motív Zvestovania, ktorý tomuto materstvu predchádzal, je tu zastúpený jeden krát a rovnako aj motív Oplakávania Krista, ktorým sa to zdanlivo ukončilo.

Práve preto, že sa neukončilo nič, preto, že materstvo v nás vyvoláva inštinkt poskytnúť mu všemožnú ochranu, bolo, je a zrejme aj bude zobrazenie matky s dieťaťom jednou z najobľúbenejších tém. Je už len otázkou vkusu, či na nás pôsobí ohromujúco a vznešene v zámockej kaplnke na oltári, či nám vyráža dych skôr tušená cena diela známeho umelca v galérii, alebo len okrajovo vnímame, že k útulnosti chalúpky v skanzene, okrem vysoko ustlaných prúžkovaných duchien na posteli, prispieva aj nenápadná maľba na skle, práve nad tou posteľou.

Z viacerých fotografií, ktoré som s dovolením SNG urobil ešte v polovici júla, prinášam len niektoré. Aby som vás tam vylákal a aby ste si sami vybrali, čo sa vám z výstavy bude napokon páčiť najviac. Okrem náboženských výjavov uvidíte aj tie mytologické, dobové portréty a veľmi zaujímavé ukážky majoliky.

Zvestovanie

01.JPG

Známy bojnický oltár Narda di Cione a ústredný obraz, na ktorom je Madona ešte v strnulosti 14.storočia, z nehy jej to však nič neuberá.

12.JPG

13.JPG

Jediná Madona v kameni a zároveň jediná plastika na výstave je približne z toho istého obdobia.

14.JPG

Expozícia začína práve touto Madonou v krásnom ráme. Krásne rámy prezrádzajú, že obrazy mohli byť súčasťou domácich kaplniek šľachty či bohatých mešťanov.

02.JPG

Má to ten Ježiško ale kopec problémov. Neopustiť bezpečie náručia, dosiahnuť z neho na všetko, čo by ho mohlo zaujať, možno sa aj pohrať so starším Jánom. Poláskať sa s mamou a dokŕmiť sa, aj keď hlad pominul. A jedným očkom ešte sledovať, ktože sa to na neho pozerá.

03.JPG

Aj na tomto obraze, tak ako na predošlom, je Madona zobrazená v dobovom odeve bohatších vrstiev 16.storočia. Ježiško si poväčšinou vystačil s nadčasovým oblečením dieťaťa- nahotou.

04.JPG

Môj favorit výstavy. Obrázok prostý a mäkký ako chlieb.

06.JPG

Naopak, toto už nie je materstvo ani jeho velebenie. Pôsobí to ako diapozitív z dovolenky, kedy je dôležitejšie ukázať ako povedať.

15.JPG

Precízna, ale predsa len divadelná scéna s postavami rozostavenými podľa scenára.

16.JPG

A znovu návrat k prostote, tento krát na majolike z Urbina.

17.JPG

Oplakávanie

18.JPG

Ešte dve ukážky z urbínskej majoliky s grotesknými putti.

19.JPG

20.JPG

A nakoniec majolika s vojenskou tematikou z Montelupa. Akoby to maľoval Henri Matisse.

22.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?