Zo zdravého tela zdravý plyn

Autor: Dušan Koniar | 17.9.2013 o 23:05 | (upravené 17.9.2013 o 23:16) Karma článku: 16,79 | Prečítané:  507x

Takto sa nám Fico dnes predstavil v parlamente. Nenechal sa urážať invektívami Daniela Lipšica na adresu svoju a svojich ministrov. Pripomenul opozícii, že sa mali, tak ako on, do sýtosti vyspať a ráno si aj stihnúť zacvičiť.

 

 

Že potom môžu v zdraví prebesedovať v parlamente celú noc, že unavení nebudú. Zrejme to bude dobrá rada, rozhýbať si kosti a s úsmevom vykročiť do nového dňa. Zrejme si to k srdcu vzali aj jeho ministri, nech už slúžia hocikomu. A minister Richter celkom určite zo všetkých najviac. Po nedávnej autohavárii mu rekonvalescencia tak poslúžila, že zvýšený pohyb odporúča aj svojim nezamestnaným, ktorí sa musia predsa len viac hýbať, ak už sa im nechce robiť.

To čo televízia Markíza dnes predložila vo večerných správach, prípis, ktorým Ústredie úradu práce nariaďuje riaditeľom úradov práce šikanovať nezamestnaných pri povinných návštevách na úradoch, je vrchol Ficovho cynizmu a ohlupovania cez lacný plyn. Ak si dnes Fico svojich ministrov zastal, musí sa postaviť aj za rozhodnutie Ministerstva práce ohľadne tohto prípisu. Je to z jeho hlavy, v prípade plynu, je to proste z neho. Cítiť ho neomylne na sto honov.

Zvýšeného pohybu sa nemajú báť napríklad nezamestnané mamičky s deťmi do šesť rokov, bez ohľadu na zdravotný stav dieťaťa. A striedať ten pohyb po úrade práce, nespohodlnieť a nezvykať si na monotónnu rozcvičku. Dostaviť sa nečakane v nepredpokladanom termíne, doobedu či popoludní, neflákať sa a poklusom klus. Na výzvu. K zemi, vztyk! K zemi, vztyk!

Ani postihnutí s mierou postihnutia nad 40% si nebudú váľať šunky. Ak nie do práce, tak budú bez práce, ale nie na úrade práce. Ak nevieme zvýšiť zamestnanosť, tak aspoň znížime nezamestnanosť. Však sa nám zopár lenivcov z tých fofrov zosype a môžeme ich vyškrtnúť.

Takto nejako teda vyzerá sociálna demokracia na slovenský spôsob. Z vlastnej neschopnosti upliesť bič na tých, ktorými sa práve dnes v parlamente Fico obrňoval. Pretože, práve pre tých núdznejších, a k tým nezamestnaní patriť zrejme budú, za každú cenu zachová dotované ceny plynu pre domácnosti, strata nestrata. On už nejaký spôsob, ako tú stratu vykryť nájde. Však vidno, ako ju hľadá.

Dotované ceny si neužívame rovnako, nie každý kúri plynom a pochybujem, že Fico má prehľad, kto kde býva a ako sa zahrieva. Teplo a teplá voda z teplárni tvorí najpodstatnejšiu časť z nákladov na bývanie v bytovom dome. Kto to dotuje, tú tretinu až polovicu nákladov? Sociálny demokrat? Sotva sa bude zaťažovať tým, že lacný plyn poslúži rovnako každému, komu je dostupný a je jedno, s čím sa borí alebo ako si užíva. Či je preňho ráno spojené s otužujúcou rozcvičkou, alebo so stiahnutým žalúdkom maže do roboty, s obavou, že by o ňu aj mohol prísť.

Keď pred desiatkami miliónov rokmi doprdeli dinosaury a uložili svoje kosti na už zahnívajúce prasličky a planktón, postarali sa o nás, aby sme dnes mohli ťažiť a šalieť z fosílnych palív. Fico vedel náramne hulákať, keď bol v opozícii, akú nehorázne vysokú spotrebnú daň musia Slováci znášať pri natankovaní benzínu či nafty. Že s tým načim niečo spraviť, že to takto ďalej nepôjde. Ako vidno, ide to tak ďalej úplne normálne. Jedna strategická surovina- ropa, ktorej cena sa premieta do piatich centov za rožok aj do stotisíc eur za byt, cena, ktorá sa týka absolútne každého, aj toho, čo auto nemá, bude naďalej výlučne za trhové ceny. Druhá strategická surovina- plyn, tá sa bude umelo držať na dotovanej úrovni, jedno komu pomôže naozaj a komu nie. V konečnom dôsledku, nepomôže nikomu, o to sa už Fico postará. On už tú pomoc, s Richterovou pomocou aj stupnicou, nasmeruje presne tam, kam ju najviac treba- do svojho ohlupovacieho manuálu.

Mimochodom, ak je pravdou, že strata na dotáciách plynu predstavuje spolu asi sedemdesiat miliónov eur, ak teda sedemdesiat miliónov Fico takto daroval nám, mal by som jednoduchšie riešenie. Týkalo by sa všetkých domácností rovnako, akurát, ťažko by sa bilo do pŕs v mene zásluh. Stačilo nezrušiť rozhodnutie predošlej vlády o ukončení koncesionárskych poplatkov pre RTVS. Z asi jeden a trištvrte milióna domácnosti štyristopäťdesiat tisíc predstavujú domácnosti seniorov a ZŤP. Tí platia mesačne 2,32 eura. Ostatní 4,64 eura. To celé krát dvanásť je nejakých osemdesiatpäť miliónov eur, ktoré by tie domácnosti ušetrili. A ak niekto naozaj potrebuje pomôcť s nákladmi na bývanie, hádam sa to dá zistiť aj trochu adresnejšie a pomôcť tam, kde to je nevyhnutné. Kašlem na Ficov lacný plyn, na plyne iba varím. Keby som neplatil koncesiu, ušetrím raz toľko.

A ešte jedna otázka na Fica. Ako sa s týmto pohonom na nezamestnaných vysporiada najzdravšie vyzerajúci minister jeho vlády? Večný fešák Kaliňák. Čo má teraz urobiť, prepísať celé ESO nanovo? Na úradoch práce už nebudú stránkové dni a hodiny, nič sa nebude zefektívňovať a zjednodušovať a sprehľadňovať? Všetko sa bude ešte viac ondieť, aby sa Ficova obľúbená divá sviňa už naozaj v ničom nevyznala? Ja viem, že Kaliňák to zvládne ľavou zadnou, veď všetci vyzeráte, akoby ste to tou ľavou zadnou robili od narodenia. Len doprajte tým ľuďom, aby si aspoň zdravo uprdli, ak už si nemajú kedy vydýchnuť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?