KDH a SDKÚ, od stola aj od lôžka

Autor: Dušan Koniar | 9.10.2013 o 23:17 | (upravené 9.10.2013 o 23:28) Karma článku: 10,89 | Prečítané:  364x

Takto ste to vážení, po pätnásťročnom manželstve z rozumu, v ktorom ste sa od začiatku podvádzali a klamali, takto ste to dotiahli do žalostného konca. Rada v takýchto prípadoch, kedy si už dvaja, nieže nemajú čo povedať, ale si vzájomne škodia, je vždy tá istá. Choďte od seba a žite každý svojim životom. Prospeje to vám samotným aj vášmu okoliu.

 

 

Nemáte spoločné deti, ktoré by to ťažko niesli, nikoho ste nevychovali, nikoho už nezaujímate. Nemusíte brať ohľad ani na svojich starkých. Možno vám kedysi dávno požehnali a tešili sa, čo z tohto zväzku vzíde. Teraz už ale na vás čas nemajú. Malo to rýchly priebeh. Prvý náznak nezhody ich zarmútil, ale nekomentovali ho, to sa stáva a také veci sa dajú utriasť. Pri ďalších a ďalších treniciach boli ešte stále ticho, aspoň voči vám, medzi sebou sa už ale spytovali navzájom, či je to normálne, takto hlúpo si pre malichernosti škodiť a strácať dobré meno.

Neskôr sa už čoraz častejšie vztyčoval varovný ukazovák, vy ste však ostávali hluchí a slepí, zatvrdení vo svojich názoroch a ako typický záletník či ochlasta, používali ste pred druhým partnerom tie najneuveriteľnejšie tvrdenia a výhovorky. Ako každý so zlým svedomím, obnovovali ste svoj sľub vernosti častejšie, ako to býva bežne zvykom. Niekoľkokrát ste svoj vzťah aj premenovali, pod novým hávom ostali však staré chúťky. Ukazovák od toho večného napomínania ochabol, unavil sa a tak mu na pomoc prišiel väčší braček. Ten sa s ničím nebabre a je mu jedno, že jeho jasný odkaz ste nezaregistrovali, on to povie iba raz a to platí. Až keď sa vám otočí chrbtom a odchádza bez obzretia, až vtedy vám docvakne, že to bol vztýčený prostredník a že patril vám.

Neskoro. Už je veľmi neskoro, aby ste čokoľvek zachránili. Dozviete sa to presne za mesiac a s ľútosťou vám musím oznámiť, že sa o to pokúsim aj ja. Nezaujíma ma váš spoločný kandidát do najbližších volieb (BSK) a ani vám neverím, že je naozaj spoločný. Ako by ste vy mohli nájsť niečo spoločné, keď to už poldruha roka avizujete a výsledkom je fiasko. Fiasko ako vizitka toho, čo je vašou prioritou a ako primitívne sa o tú prioritu snažíte.

Vašou vizitkou nie je bezradnosť. Pretože, ak to vo voľbách vyjde, bezradnosť si v koalícii dovoliť nemôžete. Vtedy treba a vtedy viete spoločnú reč nájsť. Treba si podeliť rezorty a ich šéfov, doplniť štátnych tajomníkov a členov dozorných rád v štátnych akciovkách. Nepamätám, že by výrazne dlho ostal nejaký post neobsadený, že by boli s nomináciami nejaké zásadné problémy. V koalícii ide predsa v prvom rade o váš záujem, aj keď, dlho sa vám darilo predávať ho ako záujem spoločný.

Ale, snáď si pamätáte, čo sa hovorí v manželskom sľube. V dobrom aj v zlom, v zdraví aj v chorobe. Kde ste ten sľub nechali a čím všetkým, o čom ani nevieme, ste si ho vzájomne podmienili? Ako veľmi na seba žiarlite a v podstate, neviete si prísť na meno?

Bezradnosť to nie je a nie je to ani rezignácia. Nehodili ste flintu do žita, vytiahli ste halapartne a tvrdíte nám, že tanku odolajú. Spoliehate sa na spojené šíky a tajne si chránite vlastných regrútov. To čo ste vyviedli s prezidentským kandidátom, to nie je bezradnosť a ani rezignácia. Najviac sa to podobá na zámer. Zámer neumožniť zabodovať druhému, keď ja na viac ako na prešľapovanie nemám. Len neviem posúdiť, čo je väčším zúfalstvom a podrazom voči sebe a svojmu okoliu. Či nominácia Hrušovského, ktorý, nech mi to prepáči, mi práve tú zle naleštenú halapartňu pripomína. Alebo, čoraz viac zjavný nový druh chameleónčiny zo strany SDKÚ. Nemajú a nevedia, koho by postavili, tak tipujem, že švacnú do ringu nejakú mušiu váhu a po druhom kole sa halasne pridajú k tomu lepšiemu od zlého. Svoju mušku nechajú pritom na pospas, s nejakým uterákom sa babrať nebudú. Čert ako diabol, budú chcieť stáť pri víťazovi.

Miroslav Beblavý má pravdu, že Hrušovský je zlý kandidát a je nezvoliteľný. Nad tým dlho dumať netreba. Nemá ale pravdu v tom, že by sa mali prikloniť k inému kandidátovi. Neviem síce, či mal na mysli už tých jestvujúcich, alebo snáď ešte niekoho mieni vytiahnuť z rukáva. Len sa mi zdá, že je už proste neskoro. Ak by svorne čakali doteraz, prosím. Nechám sa prekvapiť taktikou a menom. Ak by svorne čakali a potom by oznámili, že sa na spoločnom kandidátovi nevedia dohodnúť, tiež to beriem. A počkám si, či vyšlú aspoň avízo, komu by najskôr oni dali hlas, z už ohlásených kandidátov. Či sa aspoň v tom zhodnúť vedia.

Túto šancu prepásli, pretože, ich najväčšou pohromou bude, ak Smer postaví jedného nekomplikovaného človeka, všeobecne známeho, ale nie detailne, voči ktorému bude ťažké hľadať podstatné argumenty. Fico kandidovať nebude ani náhodou. Počká si do „uzávierky“ a predstaví niekoho, kto bude mať minimálne také isté šance, ako pendlujúci prieskumový kandidáti z druhého miesta (po Ficovi). Takto Fico nič riskovať nebude. Svojmu kandidátovi dokáže vystavať dobrú odrazovú plochu. Ak vyhrá, bude to pre neho dobré, ak nie, čo už, porazil ho lepší a nominant Smeru nie je predsa Smer a jeho ikony. Fico na prezidentských voľbách nestratí nič, ani výhrou, ani prehrou. Neuľahčí to nikomu, ako Mečiar. Na to sa stále ktosi spolieha. Keď ale za nekomplikovaného človeka dosadí Fico ženu, bude jeho pozícia ešte pevnejšia. Keďže žena zatiaľ do nastávajúcich prezidentských volieb žiadna ešte kandidatúru neohlásila, a zároveň, žiadna ešte voľby nevyhrala, aj prípadný neúspech sa bude dať zdôvodniť konzervatívnym slovenským voličom a nie zlým kandidátom Smeru.

Či budem z toho smutný, naštvaný alebo rozčarovaný neviem. Ukáže sa. Isté je, že prvého kola prezidentských volieb sa zúčastním a potom sa uvidí. Môže sa stať, že druhé odignorujem, lebo mi to bude jedno. Isté je ale aj to, že o mesiac pôjdem voliť aj do prvého kola župných volieb, kandidáta som si už vybral. Ak by ale nepostúpil a mali by sa stretnúť Frešo s Beňovou, pôjdem aj do druhého kola. Nie kvôli Frešovi, to len aby si na Súmračnej nemysleli, že im to budem uľahčovať za každú cenu ja.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?