Bez informácií sa stávaš otrokom

Autor: Dušan Koniar | 2.11.2013 o 7:53 | (upravené 2.11.2013 o 7:59) Karma článku: 11,48 | Prečítané:  426x

Kým Ministerstvo vnútra považuje takýto slogan za dostatočne zrozumiteľný a používa ho v krátkom videu varujúcom pred obchodovaním s ľuďmi, pokútnymi ponukami práce v zahraničí a podobne, Ministerstvo hospodárstva to s informáciami rozhodne preháňať nemieni.

 

 

Verím, že Ministerstvo vnútra má úprimnú starosť o občana, aby sa nestal obeťou obchodníkov s ľuďmi, aby neuviazol niekde pánubohu za chrbtom a tam otročil. Veď má na to doma dosť príležitostí. Možno sme preinformovaní, možno sa nechávame napriek tomu stále a stále opantať dych vyrážajúcou ponukou. A nemusia to byť iba zaužívané modely: úžasná panvica/šmejd/dôchodca, hosteska/neznáma agentúra/študentka, či zber hrozna/tá istá agentúra/nezamestnaný.

Možno ale nestačí ľudí len do omrzenia varovať, že za sprostredkovanie práce v zahraničí nemajú čo vopred platiť, že sa pravdepodobne v tom zahraničí ocitnú bez ubytovania a práce. Možno je nutné ich varovať, že ak od nich nik peniaze vopred nežiada, bez práce síce nebudú, nebude to ale práca o akej snívali.

Zdá sa, že dospelý človek hľadajúci si prácu, bude dostatočne obozretný a nenaletí ponukám, ktoré čo i len trochu vyvolávajú pochybnosti. Keďže sa ale s prípadmi podvedených, oklamaných a nie raz aj unesených ľudí stretávame stále, asi je tá propagácia a dohováranie nutné. Podsvetie nespí, podsvetie sa vyvíja, podsvetie inovuje.

Priznám sa, že som ešte nikdy nelabzoval po ministerských stránkach a neoveroval, či to ten ktorý rezort v minulom kvartáli neprešvihol s nákupom čistiacich prostriedkov či právnych služieb. Neviem to kvalifikovane zhodnotiť a ani to nikto po mne nežiada. Ale to predsa nevadí. Ak sa z času na čas v médiách objaví správa o zneužití Slováka v zahraničí, o podvode či inom trestnom čine na ňom spáchanom, tak isto sa z času na čas v médiách premelie aj to, koľko sme sa všetci vyzbierali, aby pred Slovenskou televíziou či pred Ministerstvom obrany nemali počas letných prázdnin záveje snehu. Lebo jeden nikdy nevie, či tá motyka predsa len nevystrelí. A že ja neviem odhadnúť, koľko okeny je potrebné na vyčistenie ministerských okien ešte neznamená, že niekto taký neexistuje a neozve sa, akonáhle sa mu podvodná informácia dostane do uší.

Preto nesúhlasím s názormi, že čo má čo verejnosť kontrolovať hospodárske zmluvy, keď im nerozumie. Dostupnosť informácií nebola zriadená pre starú Blaškovú z pavlače. Tá bude mať svoju pravdu vždy a nutnosť vyrozprávať sa ju oberá o čas si niečo aj prečítať a overiť. Tie informácie sú zverejnené preto, aby ktokoľvek, kto sa cíti byť kvalifikovaným, mohol mať k týmto údajom prístup a narábať s nimi ako vie. Ak strelí capa, jeho chyba, zo seba spravil vola. Pokiaľ ale budú ministri zamestnávať susedovie šuhaja, požičiavať si čiesi fáro, obhajovať pitomé logo ešte pitomejšej organizácie, potiaľ sa o informácie o hospodárení štátom zaujímať budeme a potiaľ sa budú hovorcovia schovávať pred kamerami, lebo ešte nevedia tú správnu odpoveď.

Na stole mám podpísaný petičný hárok, ktorý som si našiel včera v schránke. Týka sa petície proti výstavbe vodného diela Pečniansky les a tá bude odovzdaná práve Malatinského ministerstvu. Uvádzam to len preto, aby sa ušetril nejaký groš. Nemusia mi volať ani z Ministerstva hospodárstva, ani z Úradu vlády, či som to naozaj podpísal ja. Podpísal, akurát moje DNA nenájdu pod olízanou známkou. Je to odpovedná zásielka, asi to na pošte iba ofrankujú, čo mi je úprimne ľúto. Vylízanú hlavu by som s radosťou k tej petícii pricapil.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?