Na každého pôsobia peniaze chvalabohu inak

Autor: Dušan Koniar | 8.11.2013 o 0:29 | (upravené 8.11.2013 o 0:43) Karma článku: 13,12 | Prečítané:  360x

Som nesmierne rád, že v predsedovi Najvyššieho súdu prísľub finančného zadosťučinenia, tak ako mu ho priznal Krajský súd, prebúdza tie najušľachtilejšie filantropické podnety. Chápem to ako verejný prísľub, to čo povedal Štefan Harabin, že všetko vysúdené v spore s Generálnou prokuratúrou a aj ten zvyšok, čo dúfa ešte vysúdiť, pôjde na charitu, konkrétne na detskú onkológiu. Viete ako mi odľahlo, že môžem dúfať v to, že Štefan Harabin nevníma peniaze tak ako Max Knipper?

 

 

Max Knipper nie je nikto, Max Knipper je vymyslená postava z románu J. M. Simmela „Látka, z ktorej sú utkané sny“. Typický Simmelov román. Bohatý dej, množstvo postáv, tajomno, pútavá zápletka a gradovanie až do konca. K tomu smrť, často v spojení so zločinom, sex, peniaze, tajné služby a podobne.

Hlavným hrdinom je špičkový novinár Walter Roland. Svinsky vysoké honoráre zarábajúci abuzér, píšuci pre bulvárny časopis „Blesk“, ktorý má ten správny novinársky nos pre senzáciu, škandál a trhák. Teda pre to, čo bulvár potrebuje. Celý dej sa točí okolo vraždy a únosu, vyvrcholiť má odhaľujúcim článkom. Aby prostredie bulváru bolo čo najautentickejšie, Simmel približuje vzťahy, vzájomné postavenia v redakcii a mocenské páky, ktoré týmto odvetvím žurnalistiky hýbu, veľmi detailne. A pretože bulvár je bulvár, je nútený prinášať čitateľovi stále niečo dráždivé. Škrupule nabok, to nech rieši právne oddelenie. Walter Roland, pod pseudonymom Curt Corell, týždeň čo týždeň prináša články o sexe, o rôznych praktikách, úchylkách a orientáciách.

Hlavný príbeh je teda popretkávaný epizódami z redakcie a prácou nad jednotlivými článkami série o sexe „Dokonalý sex“. Aby Roland mohol pracovať fundovane, do jeho novinárskych kontaktov patrí kde kto, aj prostitútka Tutti a jej pasák, bývalý smetiar Max Knipper. Napokon, keďže treba byť stále o krok pred konkurenciou, Roland sa rozhodne dať na titulnú stránku „Blesku“ Maxa Knippera. Nie len tak, ako ho pánboh stvoril, ale s erekciou. Právne oddelenie už zamakalo a našlo spôsob, ako sa to dá urobiť bez toho, aby bol náklad zhabaný či aby čelili obvineniam z nemravnosti. Dohodli sa na honorári dvetisíc mariek a aj keď sa Max kasal, že si so svojim telom poradí hravo sám, Roland najal aj štyri striptérky, každú za päťsto mariek, nech sa ide na istotu.

Maxom ale nepohla ani tretia striptérka. Nech vlnila bokmi, robila mosty, predvádzala čo len mohla, Max sa dvadsiaty krát ospravedlnil a privádzal seba aj dievčatá do trápnych rozpakov. Keď smutný odmietol štvrtú striptérku, že je zbytočné aby sa vyzliekala, pretože s ním je už amen, dievča sa nahnevalo a začalo bedákať, že nedostane svoj honorár. Šéfredaktor ju upokojil a vytiahol tučnú peňaženku. Max uvidel množstvo bankoviek a konečne zareagoval. Každé z dievčat dostalo svojich päťsto mariek a Max začínal byť viditeľne vzrušený. Roland odohnal zmätené dievčatá nabok, postavil pred Maxa šéfredaktora a povedal mu, nech začne vyťahovať bankovky z peňaženky. Zafungovalo to zázračne a keď Max uvidel v rukách pred sebou celý svoj sľúbený honorár dvetisíc mariek, jeho vzrušenie dosiahlo maximum. V ateliéri zavládlo ticho a fotograf konečne fotil. Dievčatá s urazeným „pche“ odišli a Max sa tešil zo svojej prinavrátenej dôstojnosti.

Prinavrátená dôstojnosť, o to tu ide. S nesmiernym upokojením na duši musím opäť skonštatovať, že Štefan Harabin sa zachoval ako muž s veľkým M. Nech by ho ktokoľvek upodozrieval z niečoho nízkeho v spojení s vysúdenými peniazmi, nech by akokoľvek hľadal uštipačný bulvár priestor na to, aby jeho angažovanosť v boji za svoju česť prisudzoval túžbe po mamone, svojim verejným prísľubom vytrel všetkým kocúra. Stopäťdesiattisíc eur! Toľké peniaze venovať na detskú onkológiu, to chce silu nielen muža s veľkým M, to dokáže iba narcis s veľkým N. Ba či pani Siracká unesie toľkú byľ, akú by si taká hruď zaslúžila? Priznám sa, cítim sa trošku zahanbene ako zlyhávajúci Max. Dokážem ešte na jar vhodiť študentom do kasičky zopár drobných? Zaslúžim si ten nežný kvietok do chlopne, keď navždy budem v tieni toho nedozerného lánu dobroty a láskavosti? A keby šlo iba o mňa, veď ktože som? Týka sa to nás všetkých a najväčšiu starosť mi robí ten, čo stráži tú našu spoločnú peňaženku. Lebo my všetci maličkí, my dávame iba po troškách, nejako to ešte zvládame. Bude to ale napokon on, čo bude musieť otvoriť veľký pudilár a nájsť pre Generálnu prokuratúru tých stopäťdesiattisíc, aby ušľachtilá myšlienka prešla v čin. Preto dúfam, že tak ako doteraz, nebude ani pri tomto akte toporný a ako vždy, ustojí to zo cťou, bez náznaku skleslosti. Na duši aj na tele.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.


Už ste čítali?