Tak oblečme si dresy...

Autor: Dušan Koniar | 30.12.2013 o 0:40 | (upravené 30.12.2013 o 0:48) Karma článku: 14,19 | Prečítané:  621x

...keď sme takto v kope, aby bolo jasnéé, kto za koho kope! Dvaja z troch najvyšších ústavných činiteľov vo farbe drsu majú jasno. Terajší prezident a horúci kandidát na toho budúceho.

 

 

Vyjadrujú sa unisono, akoby v ústach premieľali ten istý horúci zemiak, hoci pred rokmi predstavovali dva rozdielne tábory, ktoré sa o tom druhom vyjadrovali naozaj bez servítky.

Róbert Fico, potom ako oznámil kandidatúru, prešiel na svoju osvedčenú demagógiu o potrebe názorovej jednoty medzi troma najvyššími ústavnými činiteľmi, aby to pre boha na Slovensku nevyzeralo tak, ako za vlády predchádzajúcej. Za príklad uvádza vládu svoju, počas ktorej vládne medzi troma najvyššími vzorová názorová jednota. Keďže prezident je stále ten istý Ivan Gašparovič, zákonite chyba musela byť v premiérke Radičovej a v predsedovi Národnej rady Sulíkovi, pretože Fico a Paška s ním problém nemajú. Ten Ivan Gašparovič, ktorý podpísal ako vtedajší predseda parlamentu Mečiarove amnestie a ktoré Fico ešte aj dnes neváha označiť za morálny suterén. Následne, pokračujúc vo svojom pochvalnom oznámení kandidatúry Fico predkladá názor, že je pre Slovensko veľkým rizikom, keď jeho protikandidáti, aspoň tí relevantní, operujú jednoduchým „lebo Fico“ a to im stačí. A že je to podľa neho málo, že je to úbohé takto sa spolčiť proti jednému. Zrejme nielen v osemdesiatom deviatom nepostrehol voľajakú zmenu. Pravdepodobne ani v deväťdesiatom ôsmom si neuvedomil, že to bola protimečiarovská spoločenská objednávka, ktorá ho vyniesla do vládnej koalície a po nenájdení si svojho priestoru z tejto koalície vystúpil, založil si vlastnú stranu, koalíciu však podporovať neprestal. Tiež sa postavil na obranu televízie Markíza pred voľbami, tiež bol Mečiar pre neho zlý a zlý a s ním zákonite aj jeho predseda parlamentu. Až do chvíle, kým sa mu ten nehodil ako servilný prezident a Mečiar ako koaličný partner. Prezidenta si uložil na ďalšie použitie, koaličného partnera rozmenil na drobné. Aktíva zaúčtoval do majetku mančaftu a pasíva nechal cudziemu dresu, morálnemu suterénu. Fico tým vlastne naznačuje, že ak sa prezidentom nestane, znovu na Slovensku zavládne nespolupráca, možno až nevraživosť a nepriateľstvo, medzi novým prezidentom a stávajúcimi predsedami vlády a parlamentu. Keďže mu jasnovidectvo upieram (nijako nemôže vedieť, kto bude tým prezidentom ak nie on), upieram mu aj akúkoľvek štipku dobrej vôle o štandardné vychádzanie po dobrom s novým prezidentom, pretože je už dopredu presvedčený, že to tak nebude. Nech by ním bol ktokoľvek, ak nie on.

Ivan Gašparovič sa vyjadril, že prezidentom Slovenska by mal byť rozhľadený politik s kontaktmi doma aj v zahraničí a že si rozhodne nevie na tomto poste predstaviť niekoho, kto v živote nevykonával žiadnu funkciu. Pekne to povedal, vykonávateľ funkcií. Nič viac a nič menej nikdy nebol. Buď funkciu vykonával ako bolo po ňom požadované a funkcia mu ostala (Mečiar), alebo ju flákal a o funkciu prišiel (Havel, Mečiar). A ešte sa Gašparovič domnieva, že za prezidentom musí stáť politická strana. Zrejme nemal na mysli okyptený, nekreatívny klub urazených typu HZD. Pretože toto hnutie odohnaných ho do prezidentského kresla nezatlačilo, nie pred desiatimi rokmi. Bola to tá istá protimečiarovská spoločenská objednávka, ktorá šesť rokov predtým dala vzniknúť Smeru. Potom je už nad slnko jasné, že prezident vystúpi zo svojej vlastnej strany HZD, pretože chce pôsobiť nadstranícky, primkne sa ale k strane inej, aj keď iba akoby. V prvom funkčnom období bol nadstranícky, pretože zo strany vystúpil, v druhom je tu to jeho akoby.

Každý doterajší prezident a každý z terajších kandidátov tento prísľub nadstraníckosti voličom poskytol či poskytne. Ako ale chcú tento prísľub dodržiavať, ak priamo v prezidentskej kancelárii vládne arogancia moci, nezáujem a ignorantstvo. Už jedenásť rokov, ak sa to medzitým nezmenilo. Približne pred rokom som v nejakom spravodajstve zachytil kauzu bývalého (?) zamestnanca prezidentskej kancelárie, ktorý bol ešte za úradovania prezidenta Schustera protiprávne prepustený zo zamestnaneckého pomeru (bol PN) a doteraz (do onej reportáže), nie je ani zamestnaný, ani nezamestnaný, môže si akurát hodiť mašľu. Darmo súdy dali za pravdu jemu, v prezidentskom paláci je zrejme viac ako jedna terciárna otázka a dlabe sa na ňu dekádu, ak nie viac. Keby aj onen človek mal už tieto veci doriešené, keby aj dostal nazad ušlú mzdu a náhradu vzniknutých výdavkov, je neskoro. Priamo v prezidentskej kancelárii, priamo u jedného z najvyšších vykonávateľov funkcií sa iba funkcionárči a pestuje sa ješitná a urážlivá samoľúbosť (Schuster) a cíti sa sociálne(Gašparovič). Dovnútra, pre seba, pre svoje ego. Na nejakého občana, vlastného zamestnanca sa jednoducho vykašľali. Na Slovensku, v právnom štáte. Myslím, že toto mi vytvára presný obraz toho, akým prezidentom chce byť Fico a prosím ho, a s ním aj ostatných kandidátov, aby sa k tejto kauze vyjadrili. Či už vyriešená je a ako chcú zabrániť prípadnému opakovaniu takýchto káuz (zďaleka sa nedejú iba v prezidentskej kancelárii) a nájsť konkrétneho lajdáka zodpovedného za vznik takejto svojvôle. Alebo, ak sa tento spor ešte ťahá, ako chcú voliča presvedčiť, že sa niečo také už opakovať nebude. V právnom štáte plnom právnikov v ústavných funkciách.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?