Spoveď a prijímanie? Zrejme na Vazovovej

Autor: Dušan Koniar | 9.1.2014 o 11:03 | (upravené 9.1.2014 o 11:08) Karma článku: 17,79 | Prečítané:  2075x

Napoleon Bonaparte sa korunoval sám, z pápeža Piusa VII. urobil štatistu. JUDr. Farizej Úžasný si svoj napoleonsky komplex hýčka novými a novými prehláseniami.

 

 

Neviem či mal Napoleon na tú dobu podpriemernú výšku, neviem prečo sa furt držal za pečeň, isté je, že zo svojej minulosti vymazával postupne niektoré skutočnosti, ktoré by mu mohli eventuálne škodiť v kariére. Jednou z nich bola zmena priezviska. Narodil sa tri mesiace potom, ako Korzika pripadla francúzskemu kráľovi a tak si pôvodné talianske meno Napoleone di Buonaparte pofrancúzštil. Zinscenoval rozchod s cisárovnou Jozefínou (ktorú tiež sám korunoval), ktorá ho ako bezvýznamného dôstojníka delostrelectva uviedla do vysokej parížskej spoločnosti. Miesto nej si vynútil spojenectvo svadbou z rozumu s tradičným nepriateľom Rakúskom. Presne podľa hesla, že účel svätí prostriedky.

Zrejme nič prevratné sa nestalo tri mesiace predtým, než sa v Topoľčanoch narodil budúci JUDr. Farizej Úžasný, napriek tomu, niektoré veci treba v oficiálnom curriculum vitae pre potencionálneho voliča preonačiť. V prvom rade, šťastné detstvo sa neprežívalo s úsmevom na perách nad belasou košeľou a červenou kravatou, takto si mohli užívať mnohí, nie však on. Zošnurovaný vo sviatočnom nedeľnom oblečení, sedával spôsobilo medzi dospelákmi a nasával múdrosti ružencov, breviárov, rozhrešení, svätých obrázkov a už vtedy sa radostnil, že takéto jeho snaženie a smerovanie povedie určite k tomu, že raz tie vytúžené hodinky dostane. Za birmovku alebo iný chvályhodný skutok, ktorý raz určite vykoná.

Cisárovnou Jozefínou stalo sa pre JUDr. Farizeja Úžasného členstvo v SZM a KSS. To treba zmeniť. Stačí zamlčať a hrozivé biele miesta (kde sa berie ta zhovievavosť voči zabielovaniu?) nahradiť niečím zmysluplnejším. Napríklad takou Máriou Lujzou. Predtým ale, aby sa verný syn cirkvi ubezpečil, že všetko bude prebiehať podľa zvoleného scenára, nájde si svojho štatistu a po prijatí krvi a tela prisľúbi zachovať spoločné spovedné tajomstvo. Máriou Lujzou bude potom každá rozžiarená ženská tvár, ktorá sa vo sviatok všetkých žien príde do kultúrneho domu presvedčiť o tom, ako je o ich spoločného Orlíka postarané, kde to chlapčisko vlastne je a čo bude robiť, keď nastane tá chvíľa a na hlavu pomazanú dosadne ďalšia koruna.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.


Už ste čítali?